Jak prawidłowo używać krem nawilżający?

Znacie to uczucie, kiedy kupujecie kolejny krem nawilżający i po raz kolejny okazuje się on niewypałem? W takiej sytuacji warto zastanowić się w czym leży problem – może krem w swojej istocie nie jest zły, tylko niepoprawnie go aplikujemy, lub nie możemy wykorzystać jego potencjału, ponieważ jest dedykowany innemu typowi skóry. W poniższym artykule wspólnie zastanowimy się nad tym jak dobrać odpowiedni krem dla różnych typów skóry, aby uniknąć kolejnych niepowodzeń.

Jak wybrać odpowiedni krem nawilżający do twarzy – porady

Aby dobrać najodpowiedniejszy krem, warto zastanowić się którym typem cery jesteśmy:

Cera tłusta: charakteryzuje się aktywną, często nadaktywną pracą gruczołów łojowych. Jej zasadniczą zaletą jest to, że zachowuje swoją młodość dłużej niż cera sucha. Nie wolno zapominać, że cera tłusta również potrzebuje kremu nawilżającego. Powinien być to krem na bazie wody, ponieważ kremy na bazie olejków jedynie spotęgują świecenie się buzi, natomiast kremy na bazie alkoholu, w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do jej wysuszenia.

Cera normalna: na dobrą sprawę występuje tylko u dzieci, które nie weszły jeszcze w wiek dojrzewania. W tym wypadku sprawdzą się specjalne preparaty dla najmłodszych, które warto stosować zwłaszcza bezpośrednio przed narażeniem skóry na odmienne warunki atmosferyczne – zimno lub gorąco.

Cera mieszana: jest to najbardziej problematyczny typ cery, ponieważ trudno o dobry krem do cery mieszanej. W związku z tym najlepiej jest zaopatrzyć się w dwa kremy – jeden przeznaczony do cery tłustej, którym nawilżamy jedynie strefę T (czoło, nos, broda) oraz drugi krem, przeznaczony do cery suchej, którym pielęgnujemy policzki i miejsca o tendencjach do przesuszania.

Cera sucha: najczęściej ma związek z cerą wrażliwą oraz z cerą naczynkową, jednak nie jest to reguła. W tym wypadku warto zainwestować w odżywiające kremy na bazie olejków. Ponadto, nie należy bać się kremów przeciwzmarszczkowych, które obok kremów nawilżających powinny stanowić kluczowy element pielęgnacji.
Oprócz wyżej wymienionych typów cery, wyróżniamy jeszcze trzy inne typy, które występują niezależnie od tego co powyżej.

Cera trądzikowa: często łączy się z cerą tłustą. Krem nawilżający do cery trądzikowej powinien być zaprojektowany na bazie wody. Ponadto, warto poszukać produktu o działaniu antybakteryjnym, ponieważ w ten sposób wspomożemy kurację. Pod żadnym pozorem nie należy rezygnować z nawilżania w przypadku cery trądzikowej.

Cera naczynkowa: osoby o takiej cerze powinny stosować kremy wyłącznie dla cery naczynkowej. Zwykle są to kremy dużo bardziej delikatne, hipoalergiczne, w związku z czym rumień nie powinien się pojawiać na skutek ich stosowania.

Cera wrażliwa: kremy nawilżające dedykowane dla takiej skóry powinny być bardzo trwałe, aby zmiany atmosferyczne nie wpływały niekorzystnie na cerę. Podobnie jak w przypadku cery naczynkowej, warto zapytać o produkty nieuczulające, ponieważ takie kremy z reguły nie powodują podrażnień.

Dobranie odpowiedniego kremu nawilżającego nie jest sztuką łatwą, jednak warto pamiętać, że w wielu drogeriach ekspedienci i ekspedientki służą nam radą. Jeżeli nadal nie wiemy jaki typ skóry jest nam najbliższy, bez wątpienia specjalista rozwieje nasze wątpliwości, co powinno ułatwić i znacząco skrócić drogę wyboru najodpowiedniejszego kremu nawilżającego.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest