Pielęgnacja skóry powinna być codziennym rytuałem każdego z nas. Aby sprawić, że skóra będzie zdrowa, należy dbać o nią każdego dnia, a efekty z pewnością dadzą o sobie znać. Istnieje kilka prostych sposobów na poprawienie kondycji cery. Skupimy się na pięciu najważniejszych.
5 sposobów na poprawę wyglądu skóry
- Najistotniejszym elementem dbania o cerę jest nawilżanie. Nawet zadbana skóra nie będzie się dobrze prezentować, jeśli poziom nawilżenia będzie zbyt niski. Często objawem zbyt małego nawilżenia jest szary odcień cery. Dobrym sposobem, aby nawilżyć skórę jest stosowanie kremów, które zawierają witaminy C, B5 i E, ponieważ przyczyniają się one do wzrostu mikrokrążenia. Przynajmniej raz w tygodniu zalecane jest również stosowanie maseczek, które możesz kupić w drogerii lub samodzielnie przygotować z domowych składników. Przykładowo, do sporządzenia maseczki możesz użyć zielonego ogórka, roztartego banana połączonego z twarożkiem lub starte jabłko wymieszane z płatkami owsianymi oraz jogurtem. Takie maseczki bardzo dobrze sprawdzają się, jeśli chcemy przywrócić cerze koloryt i głęboko ją nawilżyć. Jednak aby poprawić stan cery, należy nawilżyć ją także od wewnątrz. Polecane jest picie co najmniej jednego litra niegazowanej wody każdego dnia. Jeżeli będziesz rozpoczynać swój dzień od wypicia szklanki wody, z pewnością wpłynie to korzystnie na stan Twojej cery.
- Kolejna metoda, która ma na celu poprawę kondycji skóry, to złuszczanie. Zewnętrze warstwy skóry są martwe i należy je usunąć. W innym przypadku mogą pojawić się zatkane pory oraz zaskórniki. Martwe komórki są również odpowiedzialne za szary odcień skóry. Skóra regeneruje się co 28 dni, jednak często ten proces zostaje zaburzony, np. z przyczyn środowiskowych, a wtedy nowy naskórek nie może przebić się przez martwe warstwy. Powoduje to powstanie zgrubień, niedoskonałości, a cera wygląda na zmęczoną. Aby przywrócić jej blask, możesz użyć toniku złuszczającego lub maski złuszczającej, a także wykonać peeling. Peeling jest jednym z najszybszych sposobów na poprawienie wyglądu skóry. Jego zadaniem jest usunięcie zrogowaciałego naskórka, pobudza on także produkcję kolagenu. Peeling drobnoziarnisty jest odpowiedni dla cery mieszanej oraz tłustej, natomiast peeling enzymatyczny sprawdzi się przy pielęgnacji cery wrażliwej, suchej i naczyniowej. Peeling możesz również wykonać samodzielnie, używając do tego miodu wymieszanego z jogurtem.
- Kolejnym sposobem jest wykorzystanie witaminy C. Witamina C zwiększa produkcję kolagenu oraz zmniejsza przebarwienia i zmarszczki. Jednak po rozpuszczeniu w wodzie jest bardzo podatna na czynniki zewnętrzne i z powodu ich wpływu może stracić swoje właściwości. Należy więc stosować kosmetyki, które zawierają małe ilości wody, mają odpowiednie stężenie witaminy C oraz pH mniejsze niż 3,5. Kremy, które w swoim składzie mają witaminę C odmładzają skórę, a także poprawiają jej koloryt. Stosowane rano, zapewniają cerze ochronę przed wolnymi rodnikami. Chroni także przed promieniowaniem słonecznym, kiedy stosujesz ją pod krem z filtrem. Ponadto, dzięki właściwościom przeciwzapalnym, witamina C jest pomocna w łagodzeniu trądziku.
- Aby skóra twarzy była zdrowa, należy zminimalizować podrażnienia, które powodują stany zapalne. Można tego dokonać dzięki dobraniu kosmetyków odpowiednich do typu cery. Do skóry skłonnej do podrażnień polecana jest łagodna pielęgnacja, która odpowiednio nawilży skórę. Dermokosmetyki są najlepszym wyborem przy takim typie cery, ponieważ nie zawierają barwników ani substancji zapachowych. Łączą w sobie właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Jeżeli masz problematyczną, skłonna do alergii cerę, najlepszym rozwiązaniem będzie dobranie dermokosmetyków z pomocą dermatologa. Dzięki jego pomocy możliwe jest dobranie idealnego kosmetyku, który nie będzie uczulał ani powodował stanów zapalnych, a który złagodzi zmiany trądzikowe i inne podrażnienia.
- Ostatnim sposobem na poprawę kondycji cery jest masaż twarzy. Wykonywany każdego dnia przed nałożeniem kremu, umożliwia utrzymanie zdrowego wyglądu cery. Należy pamiętać, aby wykonywać go systematycznie, tylko wtedy efekty będą widoczne. Najprostszy sposób na przeprowadzenie takiego masażu to tworzenie na twarzy małych kółek przy użyciu palców wskazujących i środkowych. Ruchy powinny być wykonywane od środka twarzy na zewnątrz oraz ku górze. Masaż wokół oczu należy zacząć od wewnętrznego kącika, przez górną powiekę, aż do kącika zewnętrznego, a także przez dolną powiekę również do kącika zewnętrznego. Czoło powinno być masowane od linii między brwiami, palce należy przesuwać jednocześnie do góry i stronę skroni.
Kondycja cery zależy od wielu czynników, m.in. środowiskowych lub chorobowych, dlatego tak ważna jest codzienna pielęgnacja. Dzięki zastosowaniu wyżej przedstawionych sposobów, Twoja cera będzie zdrowa i dobrze nawilżona, zapobiegniesz powstawaniu podrażnień oraz zanieczyszczeń. Ważne jest, aby stosować te zabiegi systematycznie, ponieważ tylko wtedy efekty pielęgnacji będą widoczne i długotrwałe.