Oczyszczanie jelit – dieta oraz ruch. Domowe sposoby!

Zanieczyszczenia usuwane są z naszego ciała samoistnie, jednak ze względu na nieodpowiednią dietę dochodzi czasem do odkładania się złogów w jelitach. Prowadzą one do zaparć i zaburzeń perystaltyki. Istnieją domowe i proste sposoby, z którymi warto się zapoznać, by pozbyć się tego uporczywego problemu.

Jelita to najdłuższy odcinek układu pokarmowego i podzielone są na dwie części. Jelito cienkie uczestniczy w procesie trawienia i wchłaniania pokarmu, natomiast w jelicie grubym zachodzi końcowy etap absorpcji wody, elektrolitów, soli mineralnych i resztek żywności, a następnie formowany jest w nim kał. To jednak jedynie podstawowe funkcje jelit. Zgodnie z popularną opinią lekarzy „zdrowe jelita to zdrowy organizm”. Ponieważ odpowiadają za wchłaniania składników odżywczych, mają bezpośredni wpływ także na układ immunologiczny i funkcjonowanie całego organizmu. Ich kondycja oddziaływuje nawet na stan psychiczny i emocjonalny!

Co zanieczyszcza jelita?

Problemy z jelitami wynikają przede wszystkim z diety. Powszechnym problemem jest picie zbyt małej ilości wody, bez której organizm nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. W naszej diecie często pomijamy produkty bogate w błonnik, a spożywamy za to zbyt dużo cukru, pestycydów czy tłuszczy trans – a to tylko niektóre z czynników, które powodują odkładanie się złogów w jelitach.

Czym są złogi?

Złogi to substancje, które odkładają się w narządach i tkankach żywych organizmów. Do ich powstawania przyczynia się właśnie nieodpowiednia dieta i nieregularne spożywanie posiłków. Są zanieczyszczeniem, z którym jelita sobie nie radzą, i powodują wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia czy nieregularne wypróżnianie się. To problemy, z którymi zmaga się coraz więcej osób ze względu na nieodpowiedni tryb życia i złe nawyki żywieniowe. Na szczęście, oczyszczanie jelit ze złogów jest bardzo proste!

Oczyszczanie jelit – dieta

Według starej zasady, lepiej zapobiegać niż leczyć – warto wobec tego unikać sytuacji, w której doprowadzamy do odkładania się złogów. Aby im zapobiec, nasza dieta powinna być bogata w błonnik, czyli włókno pokarmowe (najczęściej pochodzenia roślinnego), które pomaga oczyścić organizm z toksyn i zanieczyszczeń. Mimo że nie ulega on trawieniu, odgrywa bardzo ważną rolę w układzie pokarmowym – usprawnia pracę jelit i ułatwia wypróżnianie się. Aby dostarczyć odpowiednią ilośc błonnika, w naszym jadłospisie nie powinno zabraknąć takich produktów jak ziarna, orzechy, nasiona, zboża, owoce i surowe warzywa. Z powodu pośpiechu życia codziennego, często nie mamy czasu na spożycie pełnowartościowego posiłku lub po prostu o tym zapominamy. Regularność jest jednak ważna w walce ze złogami. Pilnujmy, by jeść odpowiednio często i by nasze posiłki nie były zbyt wielkie, ponieważ wówczas układ pokarmowy zostaje obciążony.

Oczyszczanie jelit

Produkty mleczne, takie jak jogurty naturalne, kefiry czy maślanki mają zbawienny wpływ na florę bakteryjną dzięki dostarczaniu cennych bakterii probiotycznych. Pierwszym sposobem oczyszczania jest wypijanie przez jeden dzień co godzinę szklanki kefiru (nie przekraczając przy tym 2 litrów na dobę). Kolejną metodą na oczyszczenie jelit są owoce, a zwłaszcza jabłka – jedne z najskuteczniejszych „oczyszczaczy” jelita grubego. Podczas „dnia owocowego” zjedz około 2 kg jabłek.

Innym sposobem jest dieta warzywna polegająca na spożyciu 2 kg surowych warzyw. Dietę tę można stosować nawet przez kilka dni. Najlepiej sprawdzą się tu sałatki z marchwi, papryki, kapusty, sałaty, cukinii, pomidorów i ogórków. Warto dodać również ugotowane warzywa strączkowe. Powyższe metody można łączyć i zrobić z nich kilkudniowy detoks. Przykładowo, pierwszego dnia pij kefir, drugiego jedz jabłka, a trzeciego surowe warzywa. Zbawiennie na stan jelit działa także siemię lniane. Dla najlepszego efektu oczyszczenia powinno się spożywać od 1 do 3 łyżek siemienia przez 3 tygodnie.

Ćwiczenia

Aby skutecznie oczyścić jelita, warto połączyć odpowiednią dietę wraz z ćwiczeniami, które pomogą usprawnić perystaltykę. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na cały organizm. W przypadku jelit, usprawnia ich motorykę, zapobiega zaparciom i normalizuje apetyt. Na jelita najlepiej działają ćwiczenia wykonywane w celu wzmocnienia dolnej partii brzucha, ale także aeroby i cardio.

Jelita, ze względu na swoją podstawową funkcję, jaką jest wchłanianie wartości odżywczych, mają wpływ na działanie całego organizmu, a także na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Warto zatem dbać o to, by ich praca była sprawna i niczym niezaburzona. Zgodnie z zasadą „jesteś tym, co jesz” powinniśmy zwracać uwagę na jakość i ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia tak, abyśmy mogli cieszyć się pełnią zdrowia!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest