Elektryzujące się włosy – przyczyny i zapobieganie

Każdy z nas zna to frustrujące uczucie, kiedy włosy elektryzują się i przestają z nami współpracować – a przecież specjalnie wstaliśmy pół godziny wcześniej, żeby je starannie ułożyć. Niestety, włosy za nic mają nasze starania i bezlitośnie wpadają nam do oczu, przyklejają do ust i nieprzyjemnie łaskoczą po twarzy – sprawiamy wrażenie, jakbyśmy przed momentem toczyli zaciętą batalię z rozwścieczoną, balonową armią. Zaczynamy się zastanawiać, co zrobić żeby włosy się nie elektryzowały? Przyjrzyjmy się sprawie bliżej.

Dlaczego włosy się elektryzują?

Żeby zwalczyć wroga, musimy go jak najlepiej poznać, dlatego zastanówmy się, co sprawia, że nasze włosy stają się nieposłuszne – w tym celu zafundujmy sobie małą powtórkę z fizyki. Otóż, włosy są zbudowane z atomów. Na budowę atomu składają się protony, neutrony i elektrony. W momencie, gdy dochodzi do wzajemnego ocierania się dwóch obiektów, jeden z nich wytraca elektrony, przez co staje się naładowany dodatnio. Co się dzieje z tymi elektronami? Wędrują do drugiego obiektu, dzięki czemu staje się on naładowany ujemnie. To właśnie powoduje, że nasze włosy się elektryzują.

Nie bez znaczenia pozostaje wpływ warunków atmosferycznych – zapewne wszystkie ofiary elektryzujących się włosów zwróciły uwagę na fakt, że zimą cierpią znacznie bardziej. Dzieje się tak, ponieważ suche powietrze oraz drastyczna redukcja wilgoci we włosach sprawia, że nasze włosy stają się naładowane elektrycznością, bezlitośnie niwecząc naszą fryzurę.

Do boju! Czyli walka z uporczywym problemem

Jednym ze sposobów na okiełznanie naszych włosów w trudnych chwilach, jest posiadanie lakieru do włosów, serum lub olejku. Dobrze byłoby mieć któryś z tych kosmetyków zawsze przy sobie – idealnie sprawdzi się wersja podróżna, która nie zajmie nam zbyt wiele miejsca w torebce. Poza tym, wyjęcie miniaturowego lakieru do włosów jest znacznie bardziej dyskretne niż wymachiwanie sprayem w standardowym rozmiarze, a przecież nie chcemy, aby wszyscy wokół obserwowali nasze zmagania z uporczywym problemem.

Pamiętaj, żeby zawsze wybierać kosmetyki z formułą dopasowaną do Twojego typu włosów. Jeżeli nie wiesz, na jaki produkt się zdecydować – odwiedź najbliższy sklep z kosmetykami do włosów, a na pewno uzyskasz profesjonalną pomoc.

W ostateczności, gdy nie masz przy sobie żadnego kosmetyku przeznaczonego do włosów, a sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji – zajrzyj do kuchni. Możesz użyć oleju spożywczego, który doraźnie pomoże Ci wybrnąć z trudnej sytuacji. W tym celu idealnie nada się olej kokosowy lub oliwa z oliwek. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością – najlepiej wetrzyj tłuszcz w same końcówki włosów, pozostawiając je nienaruszone u nasady.

Jeśli w tym czasie przebywasz poza domem – użyj dowolnego kremu, który masz w torebce. Może to być balsam do rąk, nawilżający krem do twarzy – cokolwiek. Podobnie, jak w przypadku użycia oleju spożywczego, pamiętaj o zachowaniu umiaru – w przeciwnym razie Twoje włosy staną się ciężkie i będą sprawiać wrażenie nieświeżych.

Możliwe, że akurat nie masz przy sobie żadnego kremu albo nie chcesz go użyć z obawy przed ewentualnymi konsekwencjami. Spokojnie, sytuacja nie jest patowa – w takim przypadku również istnieje inne wyjście. Po prostu użyj wody. Tak, zwykłej wody. Udaj się do pobliskiej łazienki, namocz dłoń lub szczotkę i delikatnie przeczesz niesforne pasma – nie jest to najbardziej trwały sposób, ale za to w pełni bezpieczny i z pewnością pomoże Ci ujarzmić fryzurę chociaż na kilka chwil.

Nawilżacz powietrza

Wszyscy pewnie zdążyliśmy wyciągnąć prosty wniosek – suche powietrze nie jest sprzymierzeńcem naszych włosów. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie kontrolować poziomu wilgoci w każdym miejscu.

Jeśli jednak nasze włosy elektryzują się w mieszkaniu – możemy temu zaradzić. Przyczyną prawdopodobnie jest zbyt suche powietrze, dlatego warto zainwestować w nawilżacz powietrza – włosy powinny przestać się elektryzować, co z pewnością podniesie komfort naszego codziennego życia.

Odpowiednie ubranie

Syntetyczne materiały, z których często jest wykonywana odzież, nie mają zbyt dobrego wpływu na pasma włosów, tym samym przyczyniając się do ich elektryzowania. Dlatego lepiej wstrzymaj się od uzupełniania garderoby ubraniami, zawierającymi nylon lub poliester. Zamiast tego lepiej wybierać odzież bawełnianą, wełnianą lub jedwabną.

Warto również zwrócić uwagę, w jakich butach chodzimy na co dzień. Najlepiej unikać obuwia z gumową podeszwą, ponieważ przemieszczanie się, na przykład po dywanie, może spowodować przeniesienie ładunku elektrycznego na włosy, przyczyniając się do ich elektryzowania.

Pamiętaj, że o włosy należy dbać w każdym okresie – od wczesnej wiosny, po mroźną zimę. Odpowiednia pielęgnacja zapewni optymalny poziom nawilżenia włosów, a wilgoć oznacza mniej irytującego elektryzowania.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest