Elektrokoagulacja – zamykanie naczynek. Na czym polega?

Odpowiednio dobrana pielęgnacja to podstawa zadbanej i zdrowej skóry. Niestety, na naszym ciele czasem pojawiają się niedoskonałości, których nie da się usunąć za pomocą kremów czy innych kosmetyków – do takich właśnie należą rozszerzone naczynka krwionośne. By pozbyć się uporczywego problemu, można poddać się zabiegowi elektrokoagulacji.

Wskazania

Elektrokoagulacja to zabieg często wykonywany w celu zamknięcia rozszerzonych naczynek, choć można dzięki niemu pozbyć się także innych niedoskonałości. Są to między innymi brodawki, kaszaki, torbiele, włókniaki, przerośnięte gruczoły łojowe i potowe oraz nadmierne owłosienie.

Naczynka – skąd się biorą?

Z popękanymi naczynkami zmaga się wiele osób, zwłaszcza o cerze wrażliwej. Nie jest to problem niebezpieczny dla zdrowia, a chcemy się go pozbyć najczęściej ze względów estetycznych. Rozszerzone naczynka mogą występować zarówno na twarzy, jak i na całym ciele. Do ich powstawania, oprócz posiadania cery wrażliwej, przyczynia się także nadmierne wystawianie skóry na słońce, noszenie wysokich obcasów, zaburzenia hormonalne i problemy z krążeniem, spożywanie alkoholu albo, po prostu – uwarunkowania genetyczne.

Elektrokoagulacja – przebieg zabiegu

Zabieg sam w sobie brzmi dość drastycznie, ponieważ polega na uszkadzaniu tkanek za pomocą prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Dochodzi wówczas do koagulacji białek. Jest nieskomplikowany, bezpieczny i szybki, a jego bolesność zależy od wielkości usuwanej zmiany, jej umiejscowienia na ciele i odporności na ból danej osoby. Może być wykonywany całkowicie bez znieczulenia lub ze znieczuleniem miejscowym, podanym za pomocą kremu.

Przed poddaniem się elektrokoagulacji, lekarz musi ocenić czy problem, który chcemy usunąć, kwalifikuje się do zabiegu. Sama elektrokoagulacja polega na przykładaniu elektrody do skóry i koagulacji tkanki. Wielkość i kształt elektrody osoba wykonująca zabieg dobiera indywidualnie do pacjenta. Sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Po jego zakończeniu skóra może być zaczerwieniona, opuchnięta i obolała, ale podrażnienie powinno zniknąć po kilku godzinach. Istotne jest, by po elektrokoagulacji stosować się do zaleceń lekarza. Nie wolno wystawiać na słońce miejsc, na których wykonywany był zabieg (wskazane jest używanie wysokich filtrów), należy też stosować zalecaną przez lekarza pielęgnację i unikać wszelkich kosmetyków z alkoholem i innymi drażniącymi substancjami. Powinniśmy powstrzymać się od gorących kąpieli i narażania skóry na działanie wysokich temperatur, a także wysiłku fizycznego.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabiegu nie wykonuje się na kobietach w ciąży ani matkach karmiących piersią. Przeciwwskazaniem jest także cukrzyca, bielactwo, łuszczyca, padaczka, zaburzenia krzepliwości krwi, wszczepiony stymulator serca, skłonność do powstawania bliznowców, nowotwory. O wszelkich schorzeniach poinformujmy lekarza podczas wywiadu, by mógł zadecydować czy kwalifikujemy się do zabiegu. Przed elektrokoagulacją nie wolno wykonywać peelingów chemicznych, mikrodermabrazji, zabiegów chirurgicznych ani się opalać przez przynajmniej 2 tygodnie poprzedzające zabieg.

Elektrokoagulacja – powikłania

Elektrokoagulacja jest zabiegiem bezpiecznym przede wszystkim z tego względu, że nie dochodzi do krwawienia. Jest aseptyczny. Jednak jak w przypadku każdego zabiegu, powikłania są możliwe. Elektrokoagulacja wymaga dużego doświadczenia i wprawy od osoby wykonującej zabieg. Musi ona bowiem precyzyjnie trafić w naczynko, by skutecznie je usunąć. Ponadto konieczne jest odpowiednie dobranie natężenia prądu, by nie poparzyć skóry i nie pozostawić blizny. Naczynka mogą także zmienić się w „naturalne tatuaże” – dzieje się tak wtedy, kiedy pomiędzy miejscami koagulacji pozostaje pod skórą krew, która się nie wchłania. Efektem niepożądanym mogą być też odbarwienia. Pamiętajmy, że wiele blizn powstaje wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej. Zabronione jest drapanie leczonych miejsc i używanie drażniących kosmetyków.

Elektrokoagulacja – cena

Cena elektrokoagulacji zależy od wielkości i ilości zmian, których chcemy się pozbyć. Zabieg zamykania naczynek to koszt od około 200 do 600 złotych w zależności od salonu.

Zabieg elektrokoagulacji to skuteczna metoda pozbywania się nie tylko rozszerzonych naczynek, ale także innych niedoskonałości. Wymaga jednak precyzji i wprawy od osoby wykonującej zabieg, by efekt był zadowalający i wolny od niepożądanych efektów w postaci blizn czy przebarwień. Warto więc wybierać sprawdzonych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest