Domowy szampon-zalety i przeciwwskazania

Nasze włosy są cennym darem od samego Boga. Dlatego powinniśmy pielęgnować je starannie i dbać o nie. Sama struktura włosów jest niezwykle delikatna i podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak promienie słoneczne czy szkodliwe substancje, na których działanie jesteśmy narażeni. Negatywne oddziaływanie sprawia,że nasza skóra głowy przesusza się nadmiernie, przez co włosy tracą swój blask.

Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju szamponów,które przeznaczone są do pielęgnacji naszych włosów. Przeważnie reklamuje się jako kosmetyki naturalne,jednak nie zawsze skład szamponu jest taki jak na etykiecie. Szampony zawierają w sobie dużo silnych detergentów takich jak: SLS (sodium lauryl sulfate),SLES (sodium laureth sulfate) używanych przeważnie w chemii gospodarczej. Oraz silikony i stabilizatory, one to często są powodem wszelkich podrażnień skóry głowy, jak i wywołują choroby skóry głowy takie jak łupie czy świąd.

Jakie są zalety domowego szamponu ?

  •  cechuje go prostota oraz tania cena
  • nie są trudne w przygotowaniu oraz nie wymagają specjalnej wiedzy czy umiejętności. Wystarczy żyłka eksperymentatora i niewielki nakład finansowy, by w domowych warunkach przygotować odpowiedni dla nas szampon.
  • w naturalny sposób odżywiają nasze włosy oraz czyszczą je z równie dobrym efektem, jak specyfiki ze sklepowych półek
  • domowy szampon zyskuje coraz bardziej na popularności,gdyż większość z nas kobiet jest zmęczonych kupując szampony w pięknych i gustownych opakowaniach polecane przez media ,nie otrzymując obiecanych rezultatów.

Szampon domowy-czy są jakieś przeciwwskazania ?

Tutaj musimy jednym hurtem stwierdzić,że nie ma żadnych przeciwwskazań. Jeśli będziemy trzymać się ściśle recepty i postępować zgodnie z przepisem możemy spodziewać się jedynie wspaniałego efektu i włosów pełnych życia. W sieci możemy znaleźć mnóstwo przepisów na szampony domowej roboty,jedynie z szamponami domowymi na bazie mydła musimy zachować ostrożność. Dlatego,że mydło ma odczyn silnie zasadowy a nasze włosy bardziej odczyn kwaśny. Gdy umyjemy nasze włosy szamponem na bazie mydła mogą one stać się ciężkie, matowe , sztywne i będzie nam bardzo ciężko je rozczesać.Dlatego, gdy mamy mało czasu i po umyciu głowy chcemy wyjść szybko z domu nie polecamy mycia głowy szamponem na bazie mydła. Po takim szamponie bardzo dobra jest płukanka z octu jabłkowego,która zmiękcza włosy,zamyka łuski i mamy super efekt. Jednak wcale nie jest powiedziane,że szampony na bazie mydła są złe ! Chodzi tutaj raczej o wiedzę,gdzie używanie tego typu szampony wymaga w końcowym efekcie płukanki,takie mycie znacznie wydłuża czas i musimy się na to przygotować .

Kilka ciekawostek na temat domowych szamponów i ich składu

Kiedy chcemy poeksperymentować, ponieważ mamy już dosyć światowych specyfików ,dosyć chemii i barwników ,sięgamy do receptur naszych przodków.

  1. Ocet jabłkowy w połączeniu z sodą oczyszczoną świetnie oczyszcza skórę głowy i włosy w bardzo krótkim czasie.Aby wyeliminować ostry zapach octu możemy dodać olejki eteryczne.
  2. Olejek z drzewa herbacianego skutecznie zwalcza łupież ,olejek z rozmarynu wzmacnia nasze cebulki włosów i zaleca się go przy ich wypadaniu a olejek lawendowy świetnie relaksuje naszą skórę głowy.
  3. Korzeń mydlnicy lekarskiej ma właściwości pieniące,więc gdy chcemy by nasz szampon domowy przy myciu wytwarzał pianę,możemy dodać do niego wywar z mydlnicy.Piana ta nie będzie taka sama jak szamponu ze sklepowej półki,jednak jest ona naturalna i zapewnia takie samo czyszczenie włosów.
  4. Bardzo znanym skutecznym szamponem domowym jest szampon na bazie sody lub soli. Gdzie przygotowanie go jest bardzo proste do szklanki wody dodajemy łyżkę sody lub soli Epsom i takim roztworem myjemy głowę. Polecamy zatem domowe szampony jak wspaniałą alternatywę od tych ze sklepowej półki.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest