Piękne nogi to cenny dar natury. Te z nas, które nie zostały tak suto obdarowane, a chcą pochwalić się kształtnymi udami, muszą włożyć w to nieco wysiłku. Trenując nogi, często zpominamy o ich wewnętrznej partii, która z czasem, niećwiczona, traci jędrność i pokrywa się niechcianym tłuszczykiem. Powrót do smukłej linii ud jest pracochłonny, dlatego namawiamy do ćwiczenia zanim pojawi się problem. „Łatwiej zapobiegać niż leczyć”-to hasło i w tym wypadku okazuje się prawdziwe.
Spis treści
Zapraszamy na trening!
1. Rozgrzej się!
Na początek chwilę potruchtaj, wykonaj lekkie podskoki, np. pajacyki. Zadbaj o pachwiny, które podczas tego treningu będą mocno pracować, a ich naderwanie ma bardzo nieprzyjemne następstwa: w pozycji stojącej unieś jedną nogę ugiętą w kolanie i wykonuj nią krążenia w przód i do tyłu. Zmień stronę. Rozgrzej kolana: złącz nogi, staraj się wykonywać nimi krążenia, jednocześnie robiąc przysiady. Jest to ćwiczenie wyłącznie dla posiadaczek zdrowych kolan. Na koniec staw skokowy: stań na jednej nodze, drugą oprzyj na palcach i pokręć nią raz w jedną, raz w drugą stronę.
2. Teraz możesz już przejść do właściwej części treningu.
- Nożyce: połóż się na plecach, ręce wzdłuż ciała lub pod głową (tak jest trudniej). Unieś proste nogi do pionu a następnie rozszerz, po czym znowu złącz w pionie lub skrzyżuj. Ponownie rozszerz. Pamiętaj o mocnym brzuchu i kręgosłupie lędźwiowym-cały czas powinien przylegać do podłoża.
- Pulsowanie: pozycja wyjściowa jak w poprzednim ćwiczeniu. Zrób rozkrok, ale nie na maksymalną szerokość. W tym położeniu nóg rozpocznij pulsowanie. Wykonuj krótkie, jak najszybsze ruchy nogami, tak aby poczuć pracę przywodzicieli.
- Motylek: w leżeniu na plecach ugnij nogi. Unieś biodra w górę, tak by tułów, biodra i uda tworzyły jedną linię. Stopy ustaw na szerokość bioder i oprzyj na piętach. W tej pozycji łącz i rozszerzaj kolana. Ćwicz rytmicznie, ale nie szarp. Kontroluj ułożenie bioder, tak by nie opadały.
- Pozycja wyjściowa: leżenie bokiem. Ważne: nie przenoś ciężaru ciała do tyłu na pośladek, opieraj się na biodrze. Wyprostuj obydwie nogi. Podnoś i opuszczaj górną nogę, kontrolując ułożenie stopy. Palce powinny być na poziomie pięty albo niżej. Nie odkręcaj kolana do góry. Nie machaj nogą, ruch powinien być spokojny, miarowy.
Pozycja wyjściowa jak w poprzednim ćwiczeniu. Jedną ręką podłóż pod głowę, drugą oprzyj przed sobą na wysokości klatki piersiowej. Górną nogę zgiętą przenieś do przodu. Unoś i opuszczaj dolną nogę. Jak w poprzednim, tak i w tym ćwiczeniu ważne jest byś nie nie przekręcała nogi kolanem do góry. Stopa ma być cały czas ułożona równolegle do podłogi.
Trening na wewnętrzną stronę ud wymaga cierpliwości. Jeśli będziesz ćwiczyć trzy razy w tygodniu, efekty zauważysz po trzech miesiącach.