Domowe sposoby na zaskórniki

Zaskórniki to czarne (zaskórniki otwarte) lub białe (zaskórniki zamknięte) kropki, które powstają na skutek zatkania porów łojem. Nie wyglądają zbyt estetycznie i mogą prowadzić do powstawania ropnych wyprysków na skórze. Można je usunąć u kosmetyczki, jednak jest to dosyć kosztowny i bardzo bolesny zabieg, po którym mogą zostać blizny. Dodatkowo nawet po usunięciu zaskórników przez kosmetyczkę, mogą one powrócić. Jednak czy istnieje jakiś inny sposób na pozbycie się niechcianych wyprysków skórnych?

Poniżej przedstawiamy listę sposobów na usuwanie zaskórników w domu:

  1. Przytulia – ta zapomniana dziś roślina ma niesamowite właściwości, które można wykorzystać m.in. do walki z zaskórnikami. Suszoną przytulię można kupić w aptekach lub sklepach zielarskich. A jak ją stosować? 1 kopiastą łyżeczkę przytulii należy zalać szklanką (250 ml) wrzącej wody i na kilka minut pozostawić do zaparzenia. Przygotowanym wywarem należy przecierać miejsca, w których występują zaskórniki.
  2. Peeling z mleka i ryżu – 100 gramów ryżu należy zalać mlekiem i pozostawić do wchłonięcia mleka przez ryż. Następnie ryż należy zblendować i używać jako peelingu 1-2 razy dziennie. Preparat delikatnie złuszcza martwy naskórek.
  3. Tonik z aspiryny – 15 tabletek aspiryny należy rozpuścić w 100 ml wody i tak przygotowaną substancją przecierać twarz codziennie. Tonik należy przechowywać w lodówce. Aspiryna ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu usuwa martwy naskórek i przyspiesza gojenie podrażnień.
  4. Maska z białka – białko jajka kurzego należy ubić i pianę nałożyć na twarz. Substancję należy zmyć z twarzy po 15 minutach – w tym czasie białko usunie zatkane pory i zamknie ujścia mieszków włosowych, co będzie powodowało uczucie ściągnięcia skóry.

Przed zastosowaniem każdej z powyżej opisanych metod, dobrze jest rozszerzyć pory skóry, aby substancja lepiej zadziałała. W tym celu wystarczy do miski nalać wrzącej wody, przykryć głowę ręcznikiem i 5 – 10 minut trzymać twarz nad parującą wodą. Do wody można dodać zioła, które dobrze wpływają na skórę (np. rumianek lub bratek).
Należy pamiętać o tym, że domowe sposoby nie przyniosą rezultatów tak szybko, jak usunięcie zaskórników w salonie kosmetycznym, dlatego należy stosować je systematycznie. Niektóre (np. tonik z aspiryny) mogą podrażnić skórę, jednak są to sposoby o wiele tańsze i mniej bolesne, niż zabieg w salonie kosmetycznym.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest