Dlaczego włosy się przetłuszczają? Domowe sposoby w walce!

Problem przetłuszczających się osób dotyka zwłaszcza osób pomiędzy 24 a 50 rokiem życia, oraz osób w wieku dojrzewania. Włosy już kilka godzin po umyciu potrafią wyglądać na nie do końca zadbane, wywierając tym samym negatywny wpływ na komfort życia.

Przyczyną tego zjawiska jest nadprodukcja łoju, który w naturalnych warunkach służy ochronie przed drobnoustrojami i alergenami. Przyczyn takiego zjawiska może być kilka, poniżej wymienione zostały najczęstsze z nich:

  • zaburzenia hormonalne (związane z okresem dojrzewania lub z chorobą)
  • choroby tarczycy
  • nieprawidłowe odżywianie (niedobór witamin, spożywanie dużej ilości wysoko przetworzonego pokarmu)
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy i włosów (np. stosowanie zbyt silnych środków czyszczących i zbyt częste mycie głowy)
  • przewlekły stres
  • osłabienie układu odpornościowego

Należy pamiętać, że pierwszym krokiem pozbycia się problemu przetłuszczających się włosów, powinno być dbanie o poprawną pielęgnację. Bardzo częste mycie głowy nie jest bowiem często dobrym rozwiązaniem, a może się okazać że jest wręcz przeciwnie. Należy natomiast wypróbować zmiany swojego szamponu, bo to on może być współwinny.

Domowe sposoby w walce z przetłuszczającymi się włosami

Pierwszym i zarazem jednym ze skuteczniejszych sposobów jest zastosowanie octu jabłkowego. Roztwór ½ szklanki octu z trzema szklankami wody, może zdziałać cuda. Takim preparatem możemy nawet całkowicie zastąpić nasz stary szampon na czas kuracji! Ocet jabłkowy pomaga utrzymać ph skóry głowy na właściwym poziomie oraz wpływa na zmniejszenie pracy gruczołów łojowych.

Kolejny sposób jest nieco absurdalny, ponieważ polega na przygotowaniu maseczki z …. białka jaja kurzego. Jest to jeden z najstarszych stosowanych sposobów na poprawę kondycji naszej skóry oraz włosów. Białka jaj ubijamy i powstałą w ten sposób piankę, nakładamy na włosy na około 20 minut, po czym umyj głowę i dla lepszego efektu nałóż delikatną odżywkę. Uwaga! Maseczkę z włosów zmyj zimną wodą, tak uniknąć ścięcia się białka.

Kolejnym niepozornym środkiem mającym świetny wpływ na naszą skórę oraz włosy jest sok z cytryny. Cytryna w podobny sposób co ocet jabłkowy reguluję ph skóry. Poza tym pomaga ona w usuwaniu uszkodzonego naskórka i dostarcza witamin niezbędnych do poprawnego funkcjonowania. Wyciśnij sok z jednej cytryny, wymieszaj z ¼ szklanki wody i przygotowany roztwór wmasuj w swoje włosy. Świetnym dodatkiem do takiego preparatu będzie również sok z aloesu.

Od swojej babci możesz usłyszeć o zastosowaniu w celach pielęgnacyjnych herbaty z rozmarynu, nie jest to stwierdzenie bezpodstawne, ponieważ zawarte w rozmarynie (zwłaszcza w olejku rozmarynowym) substancje mają działanie bakteriobójcze, wirusobójcze oraz przeciwgrzybiczne. Herbatę taką możesz przygotować zalewając kilka listków suszonego rozmarynu wrzącą wodą. Przed nałożeniem na włosy upewnij się ,że herbata jest odpowiednio przestudzona. Jeszcze lepsze działanie będzie miało zastosowanie olejku rozmarynowego, który możesz nabyć w sklepie kosmetycznym lub zielarskim.

Ostatnim domowym sposobem jest płukanka piwna. Zawarta w piwie niewielka ilość alkoholu może pomóc w regulacji gruczołów łojowych i tym samym odświeżyć nasze włosy. Po umyciu głowy przepłucz je piwem (użyj w tym celu produktu wysokiej jakości), po czym odczekaj około 10 minut i ponownie umyj włosy.

Jeśli znasz kogoś dotkniętego problemem przetłuszczających się włosów, pokaż mu ten artykuł, oszczędzisz mu tym samym wiele trudu w szukaniu rozwiązania na własną rękę. Efekty wyżej wymienionych metod mogą przynieść zaskakująco szybki efekt.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest