5 przykazań zdrowego stylu dzieci i młodzieży

Zdrowie i dobre samopoczucie jest niezwykle ważne w trakcie rozwoju dzieci i młodzieży. Dlatego warto zacząć o nie dbać już od najmłodszych lat. Kształtując u dzieci i młodzieży mądre nawyki, realnie wpływamy na ich przyszłość. Zdrowy styl życia to klucz do sukcesu! Jakie są najważniejsze zasady? Z pewnością prostsze, niż nam się wydaje.

5 zasad zdrowego stylu dzieci i młodzieży

1. Pamiętajmy o śniadaniu

Prawdziwą bolączką dzisiejszych czasów jest wszechobecny pospiech. My, rodzice, nie zawsze znajdujemy rano czas na to, by zjeść pełnowartościowe śniadanie. Nawet jeśli dziecku przygotujemy taki posiłek, sami nie dajemy dobrego przykładu. Dziecko obserwuje, że można (pozornie) prawidłowo funkcjonować bez pierwszego posiłku. Pamiętajmy jednak, że śniadanie daje nam energię na cały dzień i pobudza metabolizm. Zadbajmy o zdrowy pierwszy posiłek dla dziecka – dobry start to podstawa.

2. Zdrowe i naturalne przekąski

Nawet jeśli dbamy o to, by dieta dziecka była zbilansowana, a posiłki regularne, nie unikniemy jednego – od czasu do czasu każdy ma ochotę na przekąskę. Dopada ona każdego, niezależnie od wieku. Dzisiaj mamy jednak bardzo duży wybór – już nie ma usprawiedliwień dla batoników czy podjadania chrupek. Niech w Waszych domach zapanuje moda na naturalne przekąski, wypiekane ciasteczka z naturalnych składników, zbożowe batoniki z suszonymi owocami, które można przygotować samodzielnie, czy np. naturalne chipsy warzywne i owocowe Crispy Natural.

3. Czas na naukę, czas na odpoczynek

Zdrowy styl życia to nie tylko dbanie o dobrą dietę. To również odpowiednia codzienna harmonia. Często zapominamy o tym, że każdy dzień naszego dziecka wypełniony jest zadaniami od rana do wieczora. Szkoła, zajęcia pozalekcyjne, zadania do odrobienia. Gdy wszyscy wracamy do domu, pamiętajmy o tym, by młody człowiek miał przynajmniej godzinę czasu na odpoczynek fizyczny i psychiczny. Ugotujmy coś wspólnie, porozmawiajmy o tym, jak minął nam dzień. Taki kontakt jest bezcenny, pozwala się zrelaksować, daje dziecku poczucie więzi i tak potrzebnego zainteresowania ze strony rodziców.

4. Sen to zdrowie

Każdy człowiek potrzebuje wypoczynku i odpowiedniej dawki snu, by móc prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Szczególnie dzieci i młodzież, które rosną i rozwijają się, powinny się wysypiać i „nie zarywać” nocy. Zadbajmy o to, by dziecko miało spokojny, minimum 8-godzinny sen. Taka regeneracja zwiększa m.in. poziom koncentracji w szkole, a wypoczęty maluch po prostu lepiej się czuje. By sen był zdrowy, pamiętajmy o tym, by kupić dziecku naprawdę wygodny, a przed pójściem spać przewietrzyć pokój i wyłączyć komputer lub telewizor – dajmy umysłowi odpocząć!

5. Harmonia i równowaga

Umiar to złoty środek. To często powtarzane powiedzenie jest stale aktualne i niezwykle prawdziwe. Pamiętajmy o tym, żeby nie dać się zwariować. Zdrowy styl życia jest bardzo ważny, ale jeśli od czasu do czasu zdecydujemy się po prostu poleniuchować razem z dzieckiem, obejrzeć film i zamówić pizzę – nie miejmy wyrzutów sumienia! Grunt to zachowanie zdrowego rozsądku i dbanie o dobry humor oraz pozytywną atmosferę w domu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest