Depilacja pach – rodzaje i sposoby

Golenie nóg, okolic bikini i pach to dla nas czynność, bez której nie wyobrażamy sobie życia. Wydepilowane i gładkie ciało to jeden z warunków atrakcyjnego i zadbanego wyglądu. Najczęściej golone przez nas miejsce to pachy, dbamy o nie regularnie nie tylko ze względu na kwestię estetyki ale także, a raczej w pierwszej kolejności, ze względów higienicznych.

Włosy pod pachami stają się uciążliwe zwłaszcza latem. Wysokie temperatury sprzyjają większej potliwości, dodatkowe owłosienie nasila problem. Depilacja pach jest dla kobiet procesem niezbędnym dla poczucia estetyki ale także dla zachowania higieny osobistej. Na golenie pach tej części ciała decyduje się również coraz więcej mężczyzn, ze względu na nieprzyjemny zapach potu, który nasila się pod wpływem owłosienia. Włosy pod pachami obniżają również skuteczność działania antyperspirantów.

Z pozoru prosty zabieg depilacji może zostać wykonany nieprawidłowo i doprowadzić do podrażnień skóry i reakcji alergicznych. Aby proceder przebiegł bez większych komplikacji należy zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi golenia pach a także z metodami, za pomocą których możemy pozbyć się kłopotliwego owłosienia.

Depilacja pach za pomocą maszynki do golenia

Jest to najbardziej popularna i najczęściej stosowana metoda golenia pach. Jest to miejsce, które depilujemy na co dzień, przez cały rok, większość z nas ma więc pod ręką zwykłą maszynkę do golenia. Kobiety wybierają maszynki jednorazowe ze względu na szybkość i łatwość użycia a także cenę. W drogeriach możemy wybierać maszynki spośród niższych i wyższych półek cenowych, różnorodnych marek i o dogodnej liczbie ostrz. Rozwiązanie to jednak nie odpowiada każdemu. Włoski szybko odrastają, stają się ciemniejsze i twardsze, często dochodzi do podrażnień i powstawania czerwonych krostek. Aby zminimalizować ryzyko alergiczne należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 • Zawsze dokładnie namocz skórę zanim zaczniesz golić pachy maszynką. Zabieg wykonany „na sucho” to gwarancja powstania krostek i wrastających włosków. Pomyśl o zakupie żelu do golenia dla kobiet – skóra po goleniu będzie gładka i miękka. Żel minimalizuje także ryzyko wystąpienia podrażnień. Mamy do wyboru preparaty o specjalnych właściwościach nawilżających, czy łagodzących. Bardzo dobrą serią jest Gilette Satin Care.
 • Pilnuj zużycia ostrz maszynki, zwykle nadaje się ono do około pięciu depilacji. Później należy je wymienić a w przypadku maszynki jednorazowej wyrzucić ją i –zacząć używać nowej.
 • Po depilacji koniecznie wklep w skórę odżywczy olejek lub balsam.
 • Po goleniu wstrzymaj się z użyciem dezodorantu, jeżeli jednak jest to konieczne, wybierz ten bez zawartości alkoholu.
 • Jeżeli na skórze wystąpi podrażnienie, posmaruj ją maścią z witaminą A – przyśpieszy ona gojenie się ranek.

Depilacja pach za pomocą depilatora elektrycznego

Jeżeli nie jesteśmy zadowolone z działania maszynek jednorazowych warto zastanowić się nad wypróbowaniem depilatora elektrycznego. Jest to pewna inwestycja, ale szybko się zwróci jeżeli przeliczymy pieniądze wydawane na maszynki drogeryjne, zwłaszcza te lepszej jakości.

Depilator elektryczny usuwa włoski wraz cebulkami, co powoduje uczucie dyskomfortu i szczypania. Nie jest ono jednak tak intensywne jak utarło się to w społeczeństwie – wiele kobiet odrzuca depilację elektryczną ze względu na obawy przed domniemanym bólem. Depilatory różnią się między sobą poszczególnymi parametrami. Można je także wyposażyć w dodatki takie jak mini depilator do golenia miejsc trudnodostępnych oraz nasadki: łagodzącą do skóry wrażliwej, chłodzącą minimalizującą ból, czy zapobiegającą wrastaniu włosków.

Depilacja pach kremem do golenia

Kremy do golenia cieszą się popularnością ze względu na łagodne działanie oraz niski poziom ryzyka wystąpienia podrażnień takich jak krostki czy wrastanie włosków. Jest to metoda szybka, lecz krótkotrwała – utrzymuje się najwyżej kilka dni. Należy również pamiętać, że kremy do depilacji mogą wywołać reakcje alergiczne na zawarte w nich substancje, dlatego przed przystąpieniem do golenia należy wykonać próbę uczuleniową.

Depilacja pach za pomocą wosku kosmetycznego

Jest to jedna z efektywniejszych metod usuwania niechcianego owłosienia. Polega na nałożeniu na skórę gorącego wosku i przykrycia go plastrami – włoski wyrywane są wraz z cebulkami. Zaleca się wykonanie zabiegu w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym – samodzielna depilacja, bez gruntownej wiedzy i doświadczenia może skończyć się nieprzyjemną reakcją alergiczną. Zabieg jest dosyć bolesny, zwłaszcza jeśli wykonujemy go po raz pierwszy – efekt utrzymuje się jednak przez kilka tygodni. Depilacji za pomocą wosku nie poleca się kobietom w ciąży ze względu na zmniejszoną tolerancję na ból i zwiększone ryzyko wystąpienia podrażnień.

Depilacja pach za pomocą lasera

Jest to zabieg kosztowny ale równocześnie najbardziej efektowny. Wiązki światła docierają do najgłębszych warstw skóry i hamują wzrost włosa w jego początkowej fazie. Kilka sesji (zazwyczaj 4-5) to gwarancja trwałego usunięcia zbędnego owłosienia nawet na kilka lat. Ceny jednorazowego zabiegu zaczynają się od około 200 złotych, przy wykupieniu całej serii wychodzi koszt jest jednak o wiele niższy.

Przeciwwskazania do depilacji laserowej:

 • Ciąża
 • Cukrzyca
 • Epilepsja
 • Bielactwo
 • Łuszczyca
 • Nowotwory

Depilacja pach to jeden z podstawowych zabiegów kosmetycznych dla pań. Jak widać istnieje sporo metod pozbycia się niechcianego owłosienia. Dla tych z nas, które cenią sobie szybkość i łatwość dobrym rozwiązaniem będzie użycie maszynek do golenia lub kremów do depilacji. Panie o większych wymaganiach i potrzebie pozbycia się włosków na dłuższy okres czasu powinny udać się do gabinetu kosmetycznego w celu zasięgnięcia profesjonalnej porady.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest