Borowina – okłady i domowe zabiegi. Czy zdziała cuda?

Właściwości lecznicze borowiny znane są Polsce już od 1858 roku i nadal są jednym z najbardziej znanych i cenionych zabiegów. Na co pomoże borowina lecznicza a jakie są jej przeciwwskazania?

Borowina jest naturalnym torfem, który powstał w wyniku obumarcia roślinności bagiennej w Europie środkowo-wschodniej. Nazywana czarnym złotem Polski jest sławiona ze względu na swoje właściwości lecznicze u osób zmagającymi się na przykład ze stanami zapalnymi stawów. Wśród kobiet szczególnie pomocna w trakcie menopauzy. Zawarte w torfie związki jak bituminy, pektyny, celuloza i hemiceluloza, kwasy huminowe działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Dlatego są często używane w celach regeneracji naskórka i uszkodzonych tkanek, gdzie zostało naruszone ukrwienie skóry.

Borowina lecznicza na stany zapalne narządów ruchu

Zalecane jest wykonywanie zabiegów z torfu przez profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i pomogą w ocenie czy jest on wymagany w stosunku do klienta. Przy stanach podostrych i przewlekłych lepiej samemu nie poddawać się domowym sposobom na bóle z użyciem borowiny. W salonach kosmetycznych wykonuje się najczęściej okłady borowinowe na konkretne partie ciała, które wymagają atencji, natomiast w sanatoriach można zanurzyć się w borowinowej kąpieli. Każda z tych opcji służy równie dobrze, o ile jest prawidłowo wykonana. Ważne, aby jej nie przegrzać, to znaczy temperatura nie powinna wynosić więcej niż 65 stopni. W tej optymalnej ciepłocie następuje pobudzenie naczyń krwionośnych, większa potliwość, która pomaga w pozbyciu się zbędnych produktów przemiany materii, dotlenienie i odżywienie. Minerały i kwasy organiczne wchłaniają się przez skórę przynosząc ulgę poniższym dolegliwościom:

  • choroby reumatyczne,
  • ostre lub przewlekłe stany zapalne narządów ruchu: kości, stawów, mięśni,
  • obrzęki po stłuczeniach, złamaniach, zwichnięciach, bólach szyjnych, barkowych, lędźwiowych,
  • zapaleniu kręgosłupa, bólach kręgosłupa,
  • choroby układu nerwowego,
  • choroby układu krążenia,
  • choroby układu pokarmowego.

Pierwsza kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 min. Należy obserwować swoje ciało i jego reakcję, gdyż borowina jest słabym nośnikiem ciepła, więc wysoka temperatura utrzymuje się dość długo, do czego nasze ciało nie jest przyzwyczajone. Z czasem każdy kolejny zabieg trwa do 25 minut. Należy pamiętać o odpoczynku tuż po zakończeniu sesji, aby wyrównać ciepłotę ciała i wrócić do startowego 36,6 stopni.

Borowina w leczeniu chorób kobiecych

Kobiety wyjątkowo zachwalają sobie właściwości lecznicze borowiny. Menopauza nie należy do łatwego i przyjemnego okresu przejściowego, dlatego zbawienne wykazują się działania torfu. Nawilża i regeneruje śluzówkę pochwy oraz łagodzi objawy menopauzy. Dostępne są tampony borowinowe wskazane do użytku dla kobiet zmagającym się z trym trudnym dla siebie czasem. Oprócz funkcji łagodzących, ten naturalny składnik pomaga w stanach zapalnych przydatków i pochwy, po operacjach ginekologicznych i nadżerkach. Działania estrogenne stymulują jajniki i okazały się doskonałe w walce z ich niedoczynnością hormonalną.

Kuracje odmładzające z użyciem czarnego złota Polski

Ze względu na właściwości rozgrzewające, borowina wykorzystywana jest w salonach urody w postaci masek na twarz lub okładów na ciało. Zawarte w niej sole wapienne, żelazowe glinkowe i krzemionkę, działają przeciwzapalnie, ściągająco i bakteriostatycznie. Dzięki temu skóra zostaje naciągnięta i wygładzona, a naskórek odpowiednio ukrwiony. Szczególnie zaleca się zabiegi na twarz o cerze tłustej lub trądzikowej. Łagodzi podrażnienia i usuwa powstające wypryski. Odnawiane są włókna kolagenowe i elastyny, dzięki czemu skóra pozostaje rozjaśniona i ujędrniona, wolna od zmarszczek i przebarwień. Ze względu na pobudzenie krążenia i przyspieszenie przemiany materii sprawdza się również w walce z cellulitem.

Domowe zabiegi i cena borowiny leczniczej

Dostępne są sole rozgrzewające do stóp, szampony do włosów oraz sole borowinowe do zawijań i okładów. W aptece można zakupić pastę borowinową, którą podgrzewa się przez około 15 minut do maksymalnie 42 stopni i dobrze wymieszaną nakłada na bolesne miejsce. Najlepiej o grubości 1 centymetra. Tak nałożony okład okrywa się folią, a następnie dodatkowo ciepłą narzutą na przykład kocem. Czas domowego zabiegu nie powinien przekroczyć 30 minut. Po upływie czasu wystarczy zmyć papkę ciepłą wodą. Cena plastrów w opakowaniu to około 11 zł, natomiast kilogramowa pasta borowinowa to wyłącznie 6 zł.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest