Zmywarka i skuteczne sposoby dbania o czystość

Uwielbiamy swoje zmywarki głównie dlatego, że wykonują za nas całą brudną robotę, dosłownie i w przenośni. Jednakże od czasu do czasu musimy zadbać i o nasz sprzęt, który tak wiernie służy każdego dnia. Zapoznaj się z najlepszymi sposobami dbania o jego czystość.

Nie oszukujmy się, zmywarki są siedliskiem bakterii i grzybów. Tak, jak obrzydzają nas mokre ściereczki zostawiane na zlewie, tak zawartość filtrów w zmywarce powoduje u nas odruchy wymiotne. Prawdziwe gospodynie domowe zmieniają ścierki i gąbki przynajmniej raz w tygodniu. Skrupulatne czyszczenie zmywarki również powinno być wykonywane znacznie częściej niż tylko raz w miesiącu.

Co się dzieje w środku naszego ulubionego sprzętu AGD?

Po załadowaniu naczyń rozpoczyna się proces, który naszym mamom i babciom spędzał sen z powiek po rodzinnych obiadach. W naszym przypadku robi to za nas zmywarka. Woda znajdująca się na dnie urządzenia zostaje podgrzana, aby następnie zostać doprowadzona wraz z detergentem do ramion spryskujących. Pod odpowiednim ciśnieniem myją do czysta brudne naczynia. Woda zostaje odprowadzona przez filtry czyszczące, a następnie w zbiorniku gromadzi się czysta woda, która spłukuje ostatki poprzedniej brudnej wody i detergentu. Po zakończeniu procesu i ta woda zostaje odprowadzona przez te same filtry.

Najważniejsze elementy, które należy czyścić w każdej zmywarce

Tak więc, filtry odgrywają znaczącą rolę w zmywarce. Ale dzięki temu zbierają wszystkie resztki jedzenia, których nie chciało nam się zsunąć z talerza za pomocą serwetki. Nieczyszczone filtry stają się prawdziwą gratką dla grzybów i bakterii, które uwielbiają wilgotne i gorące przestrzenie. Ale nie tylko tam najczęściej zalegają. Uszczelki są kolejnym ulubionym miejscem zasiedlania mikroorganizmów, zupełnie jak drzwi zmywaki, albo panel sterujący.

Jak często czyścić zmywarkę?

Przynajmniej raz w tygodniu należy przyjrzeć się filtrom. Jest to absolutnie wskazane przez producentów, jeśli chcemy cieszyć się przede wszystkim czystymi naczyniami. Jeśli zaniedbujemy filtry i ich czyszczenie, możemy spodziewać się brudnych talerzy i szklanek. W sytuacji, kiedy raz za razem nie możemy pozbyć się osadu, jest to znak, iż czas zajrzeć na dno urządzenia. Oprócz ciągle zanieczyszczonych naczyń, niewyczyszczone filtry mogą doprowadzić do skrócenia żywotności naszego sprzętu lub do powstania nieprzyjemnego zapachu. Raz w miesiącu powinniśmy poświęcić wystarczająco czasu, aby dopieścić najmniejszy wewnętrzny szczegół zmywarki. Od uszczelek, po filtry. Do tego używamy różnego rodzaju chemicznych produktów, a osoby, które nie są największymi fanami tych specyfików, optują za klasycznym octem, wodą i cytryną. Domowe sposoby również świetnie się do tego nadają i nie narażają użytkownika na minimalne zatrucia powodowane chemią użytkową. Codziennie starajmy się jednak zadbać o czystość panelu i drzwi zmywarki. Nie jest to ciężka praca, a na pewno ułatwi nam dbanie o jej żywotność.

Co polecają topowi producenci zmywarek w Polsce

Co kraj, to inna woda. Miękka, średnia, twarda. W zależności od niej dobieramy środki czyszczące i nabłyszczające. Czasami potrzebujemy silnych tabletek usuwających najtwardszy brud, a czasami mamy zmywarkę Whirpool, która dzięki inteligentnemu czujnikowi sama wykrywa poziom zabrudzenia i dostosowuje zużycie środka czyszczącego. Twarda woda to prawdziwy zabójca wszelkiego sprzętu AGD. Dobranie odpowiedniego stężenia soli do używanej wody pozwoli uchronić zmywarkę od niechcianego osadu powstającego po odparowaniu twardej wody. Tak, nie należy zapomnieć o nabłyszczaczu! Na stronie producenta zmywarek Bosh jest wręcz wskazane zakupienie tego produktu, jeśli nie chcemy pożegnać się ze swoim sprzętem zbyt szybko. W czasie programu końcowego, kiedy odprowadzana jest woda, następuje proces suszenia. Bez środka nabłyszczającego na naczyniach pozostają wilgotne smugi. Co prawda zmywarka Electrolux posiada funkcję automatycznego otwierania drzwiczek w celu lepszego suszenia i zapobieganiu powstawaniu zacieków, ale środek nabłyszczający zawsze podniesie jakoś zmywania naczyń.
Czyszczenie samej zmywarki powinno być obowiązkową rutyną w każdym domu. Jeżeli nie mamy zamiaru tego robić, równie dobrze możemy wrócić do starodawnego sposobu miski i gąbki. Sprzęt do czyszczenia naczyń również potrzebuje naszej atencji i aby zakup nie okazał się fiaskiem po dwóch latach, musimy być gotowi na rytualne niedzielne „skrobanie” brudu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest