Białe plamki na paznokciach – o czym świadczą?

Paznokcie przez wiele osób uważane są za wizytówkę kobiet. Co więcej, spełniają bardzo ważną funkcję jako element ochronny dla opuszek palców oraz zakończeń nerwowych, dzięki czemu umożliwiają naszym dłoniom precyzyjne wykonywanie wielu czynności. Kondycja paznokci jest w stanie wiele powiedzieć na temat stanu zdrowia, a wszelkie odstępstwa od normy są nie tylko defektem estetycznym, ale przede wszystkim sygnałem pochodzącym prosto z organizmu. W przypadku zaobserwowania nadmiernego rozdwajania się paznokci, ich łamliwości, przebarwień czy zgrubień warto, w pierwszej kolejności, dokładnie przyjrzeć się swojej diecie oraz stylowi życia.

Białe plamki na paznokciach – przyczyny

Jedną z najczęstszych zmian w obrębie paznokci stanowi obecność białych plamek na płytce paznokcia – mogą być one jednym z pierwszych objawów wielu chorób lub efektem niewłaściwego trybu życia. Ich obecność określana jest jako „leukonychia”, a sama nazwa pochodzi od greckich słów „leuko”, czyli biały i „onyx”, oznaczający „paznokieć”. Białe plamki mogą świadczyć o chorobach związanych bezpośrednio ze strukturą paznokcia, ale także być objawem chorób ogólnoustrojowych. Do zaburzeń struktury paznokcia, w wyniku których powstają białe plamki zalicza się m.in.:

  • bielactwo prążkowane paznokci – białe plamki mają kształt rozległych prążków, pojawiają się również ubytki w strukturze paznokcia,
    wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci,
  • biała powierzchowna grzybica paznokci, występująca wyłącznie w obrębie paznokciu u nóg,
  • pleśnica paznokci wywoływana przez grzyb pleśniowy i występująca głównie u osób starszych, w postaci podłużnych biało-żółtych pasm,
  • paznokcie Muehrckego, których cechą charakterystyczną są białe plamy nie zmieniające swojej pozycji w miarę wzrostu długości paznokcia.

Wyróżnia się pseudo leukonychię, leukonychię pozorną oraz leukonychię prawdziwą.

PSEUDOLEUKONYCHIA

Jest wynikiem mikrouszkodzeń płytki paznokcia, do których może dojść w wyniku nieprawidłowo wykonanych zabiegów kosmetycznych lub stosowania źle dobranych kosmetyków. Może towarzyszyć także grzybicy bądź łuszczycy, lub innych chorobom dermatologicznym.

LEUKONYCHIA POZORNA

Powstaje na skutek uszkodzenia tkanek znajdujących się pod paznokciem. Może być objawem niedokrwistości, chorób wątroby, bądź nerek. Często pojawia się również u osób borykających się z problemem nadmiernej potliwości.

LEUKONYCHIA PRAWDZIWA

W przypadku leukonychii prawdziwej białe plamki są wynikiem zmian w macierzy paznokcia i mogą być objawem choroby wrzodowej żołądka, kamicy żółciowej lub niedoczynności gruczołów przytarczycznych. Może być również skutkiem nadmiaru wapnia w organizmie, czyli hiperkalcemii lub zatrucia metalami ciężkimi.

Mimo faktu, iż obecność białych plamek na paznokciach może towarzyszyć tak wielu chorobom, do najczęstszych przyczyn ich pojawienia się zaliczane są niedobory składników pokarmowych, głównie:

  • cynku,
  • żelaza,
  • potasu,
  • magnezu,
  • krzemu,
  • witaminy A,
  • witaminy B6,
  • białka.

W wielu przypadkach, białe plamki na paznokciach mogą być również uwarunkowane genetycznie i nie stanowić powiązania z żadną chorobą czy zaburzeniem pracy organizmu. Pomocne przy identyfikacji składnika potencjalnie niedoborowego w diecie jest dokładne przyjrzenie się swojemu dotychczasowemu sposobowi żywienia, a także wykonanie badań krwi i konsultacja ze specjalistą.

Aby móc cieszyć się mocnymi i zdrowymi paznokciami bez przebarwień należy przede wszystkim właściwie je pielęgnować. W tym celu warto regularnie wykonywać peelingi oraz stosować kremy, najlepiej zawierające w składnie witaminy E i A. Najlepsze efekty daje połączenie zewnętrznej pielęgnacji dłoni i paznokci z odpowiednią dietą, która dostarczy wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. Do prawidłowej budowy paznokci potrzebne są przede wszystkim witaminy A, E i C oraz witaminy z grupy B, a także krzem, cynk oraz wapń. W przypadku znacznych niedoborów tych składników, lub niemożności zapewnienia zdrowej, zbilansowanej diety warto sięgnąć po sprawdzone suplementy, które pozwolą na odbudowę struktury paznokcia oraz zwiększą ich odporność na uszkodzenia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest