3 najczęstsze błędy w aplikacji podkładu

Podkład jako baza pod makijaż jest podstawowym kosmetykiem, który ma sprawić, że nasza cera będzie wyglądała na nieskazitelną pozbawioną wszelkich przebarwień czy nierówności. Jednocześnie powinien być niewidoczny i sprawiać wrażenie „drugiej skóry”. Niestety często poprzez błędy w jego aplikacji, zamiast tuszować niedoskonałości, uwidacznia je i podkreśla. Przyjrzymy się, jakie są 3 najczęściej popełniane błędy w aplikacji podkładu?

Podkład – ciekawostka

Zanim przejdziemy do konkretów i wyliczania naszych makijażowych grzechów mamy dla was ciekawostkę. Otóż początkowo podkład został wynaleziony na potrzeby przemysłu filmowego. W tamtych czasach nie zbyt zaawansowana technika sprawiała, że twarze aktorów na ekranie wyglądały nienaturalnie. Baza pod makijaż w postaci podkładu miała to wrażenie zniwelować. Prawdziwą rewolucją była stworzona w 1914 r. nowa formuła podkładu. Jej twórcą był Maksymilian Faktorowicz żyjący w USA, a urodzony w Zduńskiej Woli pod Łodzią. To on był założycielem marki Max Factor. Pierwszy podkład komercyjny został natomiast stworzony około 20 lat później i nosił nazwę „Pan-Cake”. Nazwa odnosiła się do opakowania, które kształtem przypominało naleśnik. Co ciekawe to syn Maxa obserwując, jak podkłady z planu filmowego znikają w torebkach aktorek sprawił, że Pan-Cake trafił do produkcji detalicznej. W ten właśnie sposób już od ponad 80 lat możemy cieszyć się tym kosmetykiem.

3 najczęstsze błędy w aplikacji podkładu

A teraz pora przejść do konkretów, jakie są 3 najczęściej popełniane błędy przy nakładaniu podkładu?:

1. Źle dobrany podkład

Podkład powinien być praktycznie niewidzialny na skórze i być kolorem dobrany do naszej cery, w innym przypadku wygląda nienaturalnie i może tylko podkreślać mankamenty naszej urody. Częstym błędem jest wybór podkładu ciemniejszego niż kolor naszej skóry. Pamiętajmy, że podkład to baza pod makijaż, nie brązer!! Aby dobrze dobrać jego kolor należy robić to w świetle dziennym, rozprowadzając próbkę najlepiej na żuchwie (nie na dłoni).

Dobrze dobrany podkład musi również harmonizować z typem naszej cery. Jeżeli masz skórę skłonną do przetłuszczeń lub mieszaną najlepszym wyborem będzie podkład matujący. Dla kobiet o cerze suchej i normalnej odpowiednią bazą będzie kosmetyk nawilżający i rozświetlający. Podkład mineralny idealnie się sprawdzi w przypadku cery wrażliwej i alergicznej. Dzięki temu, że zawiera wyłączenie naturalne, sproszkowane minerały podkład mineralny działa na skórę łagodząco, a także ma działanie antybakteryjne, dlatego sprawdzi się również w przypadku cery trądzikowej. Dla cery dojrzałej warto używać produktów liftingujących, które lekko napną skórę. Cery naczynkowa „lubi” podkład płynny, o właściwościach mocno kryjących. Dodatkowo warto użyć zielonego korektora, aby zatuszować zaczerwienienia i pajączki.

2. Nieprzygotowanie skóry do nałożenia podkładu

Chociaż podkład jest sam w sobie bazą pod makijaż to jednak zanim nałożymy go na skórę, powinniśmy dobrze nawilżyć cerę. W innym przypadku możemy podkreślić tylko niedoskonałości takie jak suche skórki czy rozszerzone pory. Dobrym pomysłem jest użycie primera, który ułatwi aplikację podkładu i już sam w sobie, niezależnie od podkładu, wyrówna koloryt i powierzchnie naszej skóry.

3. Nieprawidłowa aplikacja podkładu

I tu mamy zarówno niedokładność w rozprowadzeniu szczególnie na linii włosów, w okolicach ust, uszu, na linii żuchwy i szyi, a także błędy w samym nakładaniu – za dużo specyfiku, rozsmarowywania kosmetyku zamiast wklepywania go itd.

Aby podkład spełniał swoją funkcję jako baza pod makijaż musi być zarówno dobrze dobrany, jak i dobrze nałożony. Chcemy przecież zatuszować niedoskonałości, a nie sprawić, żeby nasza twarz wyglądała jak maska.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest