3 domowe sposoby na suche i ciemne łokcie

To dość powszechny problem. Ciemne, suche i szorstkie łokcie, pojawiające się najczęściej zimą, są nieprzyjemne w dotyku i szpecą ręce. Zwykle da się je łatwo usunąć prostymi, domowymi sposobami.

Suche łokcie – przyczyny

Najczęściej powodujemy to sami. Nieświadomie, bo używając swoich łokci do podpierania się. Nie jest to stan komfortowy dla skóry, więc ludzki organizm wypracował szereg rekacji ochronnych, właśnie na takie okoliczności. Jedną z nich jest gromadzenie się i twardnienie naskórka, co prowadzi do pojawienia się czarnej barwy na łokciach. Zanieczyszczone powietrze lub sztuczne, ciemne tkaniny wspomagają proces ciemnienia skóry w tych rejonach. Braki w codziennej higienie, nadmierne wysuszanie skóry i brak nawilżenia również skutkują tym mało przyjemnym widokiem.
Stan ten jest zazwyczaj obojętny dla naszego zdrowia, lecz jeśli zauważymy niepokojące zmiany w kolorze skóry, lub odcień nie zniknie po kilku prostych zabiegach w domowym zaciszu, wskazana jest konsultacja z dermatologiem.

3 domowe sposoby na suche i ciemnie łokcie

  1. Soda oczyszczona: ten prosty i powszechnie dostępny produkt bywa zbawieniem w trosce o skórę. To tani i w pełni naturalny produkt złuszczający, który jest pomocny w wielu problemach skórnych. Usuwa martwy naskórek i zgromadzone na nim zanieczyszczenia ze skutecznością, której nie powstydziłby się żaden kosmetyk znanych firm. Przygotowanie specyfiku jest bardzo proste – wystarczy w takich samych proporcjach zmieszać wodę i proszek sody oczyszczonej i wymieszać, aż powstanie biała pasta. Następnie przez kilka minut masować nią łokcie. W razie potrzeby, mieszaninę można nawet pozostawić na skórze na dłużej – należy jednak uważać, gdyż łatwo można nią podrażnić delikatniejsze miejsca. Ważne jest, aby przed zabiegiem i po zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry łokci.
  2. Wazelina: równie prosty i tani sposób na pozbycie się zrogowaciałego naskórka. Równie dobrze zadziała solo, jednak najskuteczniejsze będzie użycie jej po dokładnym, mechanicznym peelingu.
  3. Oliwa z oliwek i cytryna: duet prawdziwie doskonały. Antybakteryjne, złuszczające i rozjaśniające działanie soku z cytryny i odżywcza moc oliwy sprawią, że problem zniknie w zaskakującym tempie. Mieszankę można stosować dwojako: albo najpierw wetrzeć sok z cytryny w skórę, odczekać chwilę i zmyć wodą, a następnie osuszyć i wsmarować oliwę; alternatywnie należy po prostu zmieszać oliwę i wyciśnięty sok z cytryny, a powstałą substancją nawilżać wysuszone łokcie. Obydwa sposoby na pewno przyniosą pożądane rezultaty.

Olbrzymią zaletą przedstawionych trzech domowych sposobów na suche i ciemne łokcie jest to, że wszystkie te zabiegi można stosować równolegle. Najlepiej rozpocząć od złuszczania martwego naskórka za pomocą peelingu z sody, a następnie nawilżać skórę wazeliną lub oliwą z oliwek i cytryną.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest