Piramida żywieniowa 2017- czyli co jeść, aby być zdrowym

Piramida żywienia w prosty sposób pokazuje, co należy spożywać i w jakich ilościach, aby być zdrowym i zachować dobrą kondycję. Piramidę żywienia wiele osób kojarzy z dietą śródziemnomorską. Teraz piramida jest piramidą zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej. Wiadomo jak do tej pory wyglądało (i nadal wygląda) żywienie w polskich domach: dużo mięsa, białe pieczywo, wysokie spożycie wędlin oraz serów, makarony, ryż, warzywa a także owoce.

Na czym polega piramida żywieniowa?

Piramida żywienia ma przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co trzeba zmienić w codziennej diecie. Opiera się ona na naukowych opracowaniach, biorąc pod uwagę styl życia i dążąc do zaspokojenia potrzeb żywnościowych.

Jeżeli chodzi o produkty to w piramidzie żywienia najważniejsze są warzywa i owoce, które weszły na pierwsze miejsce wśród produktów zalecanych do spożycia. Zdeklasowały zboża, które zajmowały do tej pory pierwsze miejsce. Dziennie należy spożywać przynajmniej 400 gramów warzyw oraz owoców. Po owoce oraz warzywa należy jak najczęściej sięgać. Każda porcja tych produktów zmniejsza ryzyko w różnych schorzeń, w tym chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów. Dzięki owocom oraz warzywom można żyć dłużej.

Nowa piramida przygotowana przez Instytut Żywności i Żywienia z 10 zasadami i opisem jest krótkim sposobem opisu zasad prawidłowego żywienia. Wiedza o żywności, żywieniu i ich wpływie na zdrowie jest bardzo szeroka, ale też podlega ciągłej ewolucji oraz zmianom. Dlatego piramida co jakiś czas poddawana jest modyfikacjom. Aktualna piramida to m.in. odpowiedź na zalecenia WHO, a jej główne zasady można ująć tak: mniej cukru, mniej soli i tłuszczu, ale więcej błonnika. W najnowszej piramidzie na plan pierwszy wysuwa się to, co zwraca uwagę, czyli rola aktywności fizycznej. W poprzednich piramidach nie była ona uwzględniania –obecnie znajduje się na samym dole, a więc w najważniejszym miejscu.

Czytaj więcej:Piramida żywieniowa 2017- czyli co jeść, aby być zdrowym
4.5 (90%) 4 głosów