Wrotycz – właściwości lecznicze i zastosowanie

Większość zada pytanie co to właściwie jest wrotycz? Otóż drodzy czytelnicy jest to roślina wieloletnia, dorastająca do 120 cm wysokości. Charakteryzuje się silnym gorzkim zapachem. W okresie od kwietnia do lipca oraz od sierpnia do września, pojawiają się na niej, o intensywnie żółtym kolorze kwiaty z owocem tzw. koszyczek wrotyczu. Kwiaty wrotyczu zbiera się od lipca do sierpnia/września, a owoce zbiera się w czasie dojrzewania. W Polsce tą roślinę znajdziemy na łąkach, polach, nad brzegiem wód, a także w przydrożnych rowach, gdzie wrotycz masowo rośnie.

Wtorycz  – właściwości lecznicze

Wrotycz posiada bardzo bogaty skład, wyciągi z niego są silne i pewne w działaniu. Substancje, które zawiera wrotycz, wykazują działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwbólowe, przeciwalergiczne, odtruwające, regulujące przemianę materii, ale również silnie odkażające, przeciwwirusowe i przeciwdepresyjne. Zastosowanie znalazł jeszcze w zwalczaniu kolek, pobudzaniu oddychania i apetytu, ponadto stymuluje hormony, leczy niestrawności oraz zapalenie woreczka żółciowego i dróg żółciowych.

Wtorycz – wykorzystanie w medycynie oraz kosmetykach

Obecnie wrotycz stracił znaczenie w lecznictwie, jednak w tradycyjnej medycynie ludowej, roślina ta miała wiele zastosowań. Z jednej strony silnym afrodyzjakiem, z drugiej strony narkotyk, środek wywołujący poronienie, a także trucizna. Jednak ziele wrotyczu było często stosowane do leczenia choroby skóry m.in.: trądzik pospolity, trądzik różowaty, łuszczyca, a także było używane przy leczeniu zaburzeń żołądkowych oraz wykorzystywany jako okłady przy obrzękach, zwichnięciach, siniakach i stłuczeniach. Wrotycz również znany był ze swoich właściwości odkażających i był stosowany jako środek na pasożyty (glista ludzka, owsik, roztocze pasożytnicze), ponadto był ceniony także ocet z wrotyczu, który okazał się bardzo skuteczny w leczeniu wszawicy.

wrotycz pospolity 678x381

Pomimo skutecznego działania wrotyczu pospolitego w przypadku wielu chorób, został on wpisany na listę roślin toksycznych. Wprowadzenie zakazu było spowodowane dużą zawartością tujonu, ponieważ jego ilość wynosi aż 70%. Przedawkowanie wrotyczu prowadziło do drgawek, halucynacji, śpiączki i śmierci.

Jednocześnie rozsądne stosowanie tej rośliny może łagodzić wiele naszych dolegliwości, a wysuszone kwiaty wiszące w szafie mogą działać odstraszająco na mole, chociaż nie tylko. Równie skuteczne zastosowanie mocnego zapachu, który wydziela wrotycz, jest przy odstraszaniu komarów, mrówek, ale również działa odstraszająco na kleszcze.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest