Najczęściej cierpią na nią mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia oraz kobiety po 50-tce. ale może pojawić się u osób młodszych. Zdarza się, że nie daje żadnych symptomów ostrzegawczych, a jej rozpoznanie i leczenie następuje późno, stanowiąc zagrożenie dla chorego.
Spis treści
Przyczyny i objawy dławicy piersiowej
Dusznica bolesna sama w sobie nie jest chorobą, lecz zespołem objawów. Manifestuje się występowaniem uczucia duszności oraz ucisku w okolicach mostka. Może także pojawić się ból jednego lub obu barków, gardła, szczęki, karku, pleców lub ramion. Ból dusznicowy trwa zwykle kilka minut. Często wywoływany jest przez wysiłek fizyczny. Inne wyzwalające go czynniki to: stres, silne emocje, takie jak gniew lub podniecenie, niskie temperatury, a także wietrzna pogoda lub spożycie obfitego posiłku.
Do pozostałych objawów dusznicy bolesnej należą: uczucie dławienia się lub wyczerpania, pocenie się, mdłości, niepokój, kołatanie serca. Wielu chorych ma tylko niektóre z powyższych symptomów. Niekiedy objawy mogą być w ogóle nieodczuwalne. Określenie stabilna dławica piersiowa oznacza, że niedobór tlenu w stosunku do jego zapotrzebowania występuje w mięśniu sercowym w okresie jego wzmożonej pracy, a co za tym idzie objawy pojawiają się głównie w trakcie wysiłku fizycznego.
Dławica piersiowa – na czym polega?
Krew dociera do serca przez dwie tętnice, zwane tętnicami wieńcowymi. Jeśli ulegną one zwężeniu tak, że krew nie będzie dość szybko dopływać do mięśnia sercowego, „poskarży” się ono bólem, który to ból określa się mianem dusznicy bolesnej.
Częstym powodem występowania dławicy piersiowej (zamienna nazwa zespołu objawów) jest miażdżyca- choroba, w której substancje lipidowe gromadzą się wewnątrz tętnic, tworząc skupiska zwane płytką miażdżycową. Zmniejszają one przepływ krwi przez tętnicę do mięśnia sercowego, dochodzi wówczas do zakłóceń w procesie dostarczaniu mu tlenu oraz substancji odżywczych. Do rzadszych przyczyn dusznicy bolesnej należą: uciśnięcie tętnic wieńcowych przez sąsiednie narządy, zapalenie lub infekcja tętnic i schorzenia zastawek serca. Prawdopodobieństwo zachorowania na dusznicę bolesną jest większe u osób palących, z wysokim poziomem cholesterolu lub wysokim ciśnieniem krwi, z nadwagą lub o małej aktywności fizycznej.
Diagnoza – dławica piersiowa
Dusznicę bolesną zwykle stwierdza się na podstawie jej objawów. Można także wykonać elektrokardiogram (EKG), badanie mierzące aktywność elektryczną w sercu, które może potwierdzić diagnozę i wykazać jego wady lub uszkodzenia. Wśród pozostałych badań stosowanych w diagnostyce dusznicy bolesnej możemy wymienić:
- elektrokardiogram – to badanie przeprowadzane w celu określenia cech niedokrwienia serca mięśniowego;
- holter – to metoda, która monitoruje przez 24 godziny pracę serca.
- echo serca;
- scyntygrafia serca;
- tomografia komputerowa;
- rezonans magnetyczny.
Wartko wspomnieć również o koronarografii. Celem badania jest potwierdzenie diagnozy i ocena w jakim stopniu uszkodzone są tętnice wieńcowe . Lekarz umieszcza cewnik w tętnicy udowej chorego i podaje kontrast. Następnie wykonywane są zdjęcia RTG w różnych przekrojach, dzięki temu specjalista ma dokładny pogląd na tętnice wieńcowe oraz ewentualne zwężenia. Na podstawie koronarografii lekarz podejmuję decyzję, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu.
Łagodzenie objawów dławicy piersiowej
Terapia polega przede wszystkim na zahamowaniu zmian w okolicy naczyń wieńcowych i nie dopuszczaniu do sytuacji, w której dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. Chorym często zapisywany jest lek o nazwie nitrogliceryna, który zmniejsza ból występujący podczas ataków.
Łagodna lub umiarkowana postać dusznicy może wymagać leczenia lekami, poszerzającymi tętnice takimi jak: azotyny, betablokery lub blokery kanału wapniowego. W przypadku ciężkiej dusznicy konieczna jest operacja poszerzająca tętnice (plastyka serca) lub wszczepienie bypassów. Codzienne przyjmowanie małej dawki aspiryny pomaga zapobiegać krzepnięciu krwi i zmniejsza ryzyko ataku serca, często więc zaleca się to osobom chorującym na dusznicę bolesną. Pacjentom z wysokim poziomem cholesterolu przepisuje się często leki zwane statynami, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia objawów dusznicy.
Dławica piersiowa – profilaktyka
Najlepszym sposobem zachowania zdrowia i zapobiegania dusznicy jest zdrowy tryb życia. Kondycję serca można poprawić, utrzymując prawidłową wagę, regularnie ćwicząc, stosując niskotłuszczową i niskocholesterolową dietę oraz rzucając palenie.
Jeśli nigdy wcześniej nie dolegała Ci dusznica, a doświadczasz jej objawów, skontaktuj się z lekarzem ogólnym lub udaj się na pogotowie. Jeśli wcześniej chorowałeś(-aś) na dusznicę bolesną, poszukaj niezwłocznie pomocy lekarskiej, jeśli obudzisz się w nocy, odczuwając jej objawy, jeśli objawy są gorsze, trwają dłużej lub występują częściej niż zwykle.