Woda alkaliczna – dla kogo? Właściwości oraz wskazania

Woda alkaliczna, brzmi jak jakiś kolejny dziwny specyfik. Czym może się różnić, od wody którą pijemy każdego dnia.. Jeżeli jeszcze nie obiła się wam o uszy nazwa woda alkaliczna, to najwyższy czas się z nią zapoznać i wykorzystać jej zalety.

Woda alkaliczna – co to?

Od zwykłej wody, wodę alkaliczną odróżnia jej pH, które jest wyższe. O wielkości pH, decydują dodatnie jony wodorowe bądź ujemne jony wodorotlenkowe. Zbyt kwaśne środowisko w organizmie, przyczynia się do powstawania chorób. Odpowiedzią na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, jest właśnie woda alkaliczna. Zbyt wysokie pH nie przynosi jednak jeszcze większych korzyści, a nawet przeciwnie – woda staje się gorzka, może źle wpływać na przełyk, a w kuchni może działać niszcząco na sprzęty.

Woda alkaliczna – skąd ją wziąć?

Woda alkaliczna, to nie jest nowy wynalazek. W Azji była wykorzystywana już o wiele wcześniej, ze względu na swoje pozytywne właściwości. Taką wodę uzyskuje się z konkretnych źródeł, które obecne są także w naszym kraju. Jednak zapewne najłatwiej będzie nam odnaleźć wodę alkaliczną w sklepie, gdzie wystarczy ją tylko ściągnąć ze sklepowej półki, a następnie zapłacić za nią przy kasie. Taką wodę, można również przygotować w domu. Potrzebne do tego jest specjalne urządzenie – jonizator. Zakup takiego sprzętu nie należy do najmniejszych wydatków, ale nie jest to jedyny sposób na przygotowanie wody alkalicznej w domu. Można również poszukać czegoś łatwiejszego i przede wszystkim tańszego.

Woda alkaliczna – jakie są korzyści z jej picia?

  • Ochrona przed wolnymi rodnikami, czyli uszkodzonymi atomami, pozbawionymi jednego elektronu
  • Zmniejszenie ciśnienia krwi, obniżanie cholesterolu i wysokiego poziomu cukru we krwi
  • Wzmocnione kości – woda alkaliczna niweluje resorpcję kości, poprawiają gęstość kości.
  • Przyspieszenie regeneracji i pomoc przy szybszej utylizacji mleczanów, które są odpowiedzialne za odczuwane przez nas zakwasy.
  • Pomoc przy pojawiającej się zgadze
  • Oczyszczenie organizmu z toksyn
  • Zapewnienie dawki energii dla organizmu
  • Lepsza jakość snu
  • Pomoc w utracie zbędnych kilogramów
  • Poprawa kondycji włosów i paznokci
  • Wzmacnianie odporności organizmu
  • Zmniejszenie wahań nastroju i drażliwości
  • Niwelacja bóli kostno-stawowych
  • Poprawa metabolizmu, pozytywny wpływ na układ pokarmowy, lepsze wchłanianie się składników odżywczych

Szereg zalet wody alkalicznej sprawia, że zaleca się ją dla wielu osób, które zmagają się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, bólami kości. Regularnie pita woda alkaliczna ma niwelować ryzyko pojawienia się cukrzycy, osteoporozy, otyłości, miażdżycy i nadciśnienia tętniczego krwi. Najlepiej jest pić wodę alkaliczną rano, na czczo. Zaleca się wypicie 3 szklanek rano, a także popjianie wody alkalicznej w ciągu dnia. Regularne jej picie, przyniesie szybsze efekty.

Woda alkaliczna – kiedy jej nie pić?

Jak się jednak okazuje, pojawiają się także przeciwskazania. Nie każdy powinien sięgać po wodę alkaliczną. Kiedy tego nie robić?
Osoby, które odpowiednio się odżywiają, dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych składników, nawadniają się, uprawiają sport, a jednocześnie nie są narażone na zakwaszenie organizmu, nie powinny spożywać wody alkalicznej.
Wody takiej, również nie powinno się pić przy problemach i chorobach z nerkami.

Woda alkaliczna – jak zrobić ją samemu?

Jonizator to nie jedyna metoda, która pozwoli nam przygotować wodę alkaliczną w domu. W internecie można na szczęście znaleźć przepisy, które na pewno nie będą kosztować tyle, co zakup specjalnego sprzętu. Przepis na domową wodę alkaliczną:

  • Przefiltrowana woda (2 litry)
  • Łyżka soli himalajskiej
  • Jedna cytryna

Wodę wlewamy do dzbanka. Dodajemy do niej sparzoną i wyszorowaną cytrynę, którą wcześniej kroimy. Następnie dorzucamy sól himalajską i tak przygotowaną wodę, zostawiamy na minimum 12 godzin. Dzbanek zostawiamy w temperaturze pokojowe.
Woda alkaliczna ma dużo właściwości zdrowotnych i jeżeli mamy taką możliwość, to na pewno warto ją kupić bądź przygotować sobie samemu w domu. Jednak kiedy nie mamy takiej możliwości, to nie zapominajmy o nawadnianiu organizmu zwykłą wodą.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest