Wanilia – właściwości, pochodzenie oraz zastosowanie

Czy ktoś zna osoby, która nie lubi wanilii? My nie! Wanilia to standardowy smak lodów, budyniów, słodkich przekąsek i dodatków do napojów. Wanilia, uważana jest jako jedna z najzdrowszych przypraw na świecie. Pochodząca z Meksyku o charakterystycznym zapachu i smaku, zdobyła serca smakoszy na całym świecie. Wanilia od XVI wieku dostarcza nam niezapomnianych doznań smakowych w całej Europie.

Cudowne właściwości wanilii

Aromat wanilii zawdzięczamy głównie jej strączkom roślinnym. Strąki nie przekraczają długości 20 cm, są brązowe i krzywe. Najlepsze jakościowo wanilie mają na sobie nalot białych kryształków, z których uzyskuje się specyficzny zapach przyprawy. Smak wanilii jest pełny, aromatyczny i mocny. Nic dziwnego, że jest tak pożądaną przyprawą w dzisiejszej kuchni. Do głównych właściwości przyprawy, zaliczymy zmniejszanie stresu oraz napięć emocjonalnych i nerwowych. Sam zapach jest słodki, przez co powoduje przyjemne odczucia i działa uspokajająco. Olejków waniliowych używa się do odświeżenia powietrza w pomieszczeniach, w trakcie wykonywania masaży oraz aromaterapii. Spożywanie wanilii przynosi naszemu organizmowi ukojenie, działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Kobiety, które borykają się z silnymi bólami menstruacyjnymi, mogą stosować wanilię, w celu ich zminimalizowania. Dodatkowym plusem, jest jej działanie przeciwnowotworowe oraz wspomagające utrzymanie młodzieńczego stanu skóry. Nie bez powodu, używana jako składnik zapachowy również w kremach, balsamach oraz płynach do kąpieli.

Zastosowanie wanilii w codziennym życiu

Wanilia cieszy się nie tylko sympatią, ale także szerokim zastosowaniem w codziennym gotowaniu. Możemy kupić ją jako strączkową przyprawę, w olejku, w ekstrakcie, a nawet w postaci cukru waniliowego. Wanilia w proszku stosowana jest często do przyprawiania ciast drożdżowych, lodów, kremów, muffinek, pączków, serników, kawy, herbaty, tiramisu oraz pieczenia chleba. Ze względu na idealne połączenie z czekoladą, najczęściej stosuję się je razem, do przygotowania słodkich deserów. Idealną wiadomością dla osób odchudzających się, jest fakt, że wanilia pomaga schudnąć. Dzieje się tak, ponieważ zapach wanilii hamuje poczucie głodu i zmniejsza apetyt.

W trakcie restrykcyjnych diet, nie warto całkowicie rezygnować z dodawania wanilii do potraw. Zapach przyprawy, ze względu na jego kojącą nutkę, przyśpiesza sen. Jest naturalnym środkiem nasennym, dlatego używa się jej do skrapiania pościeli osób, nie mogących spokojnie spać w nocy. Lecznicze działanie pnącza reguluje tętno i zmniejsza pobudliwość, działa rozkurczająco na mięśniówkę gładką oraz reguluje wydzielanie enzymów trawiennych.

Ciekawostki o wanilii

Wanilia doceniana jest już od wieków. Szanowana jest szczególnie za jej trwałość, która wynosi zaledwie parę godzin. W mitologii znaleźć można krótką opowieść, która mówi o księżniczce Xanat i przepięknej orchidei. Księżniczka, nie zgadzając się z wolą ojca dotyczącą zaślubin jej kochanka, uciekła z nim do lasu. Niestety, ucieczka kochanków została ukarana śmiercią. W miejscu gdzie złożono ich serca, wyrosła orchidea. Orchideą tą, była nasza współczesna wanilia. Inna ciekawostka, dotycząca wanilii mówi, że Aztekowie ceniąc sobie krótkotrwałość przyprawy, używali jej jako waluty. W dawnych czasach laski wanilii spożywali jedynie bardzo zamożni ludzie, których stać było na niecodzienne rarytasy. A co na to kościół? Kapłani uważali wanilię jako środek zwiększający popęd płciowy, dlatego też zakazano księżom spożywania czekolady z dodatkiem wanilii. Dzisiaj, na szczęście każdy z nas, może kosztować waniliowych dodatków, bez obawy o zdanie kościoła i własną kieszeń.

Wanilia cena

Niestety, cena wanilii jest wysoka. W sklepach zapłacimy za nią od od 10-25 zł za laskę. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, są jej przetworzone formy, na przykład cukier waniliowy lub polewy. Laski wanilii, warto kupować przez Internet, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy i czasu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest