Tofu – skład, właściwości, przepis

Jest podstawą wielu dań kuchni azjatyckiej i podstawowym substytutem białka zwierzęcego w diecie bezmięsnej. Przez jednych uwielbiane, przez drugich uważane za szkodliwe, ze względu na fakt, że produkowane jest z soi. Tofu, bohater tego artykułu, budzi wiele kontrowersji. Według legendy wynaleziono je w II w.p.n.e. w Chinach.

Tofu – czym tak na prawdę jest?

Ten sojowy twarożek otrzymywany jest w procesie koagulacji mleka sojowego, którą przeprowadza się przy użyciu soli, chlorku magnezu lub potasu, czy też soku z cytryny. Powstająca w wyniku tego procesu masa jest odsączana i prasowana tak, aby utworzyły się bloki tofu, które w smaku są praktycznie obojętne. Na samym początku warto wymienić wartości odżywcze tofu.

Jako, że jest to produkt pozyskiwany z soi, jego cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość białka – w 100 gramach znajduje się 11,0g. Jest także bogate w niezbędne dla ludzkiego organizmu wapn i fosfor, a także żelazo i witaminy z grupy B. Wartość energetyczna tego produktu powinna jeszcze bardziej zachęcać do włączenia go do swojej diety, ponieważ, w zależności od rodzaju, tofu ma jedynie 40 – 100 kcal w 100 g. Cena waha się już od 4 zł za około 200 gramowe opakowanie do 15 zł za tę samą wagę w wersji eko i bio. Czasami warto wydać więcej, ale kupić produkt lepszej jakości, który pozwoli nam czerpać jak najwięcej właściwości tego produktu. A jest ich wiele.

Tofu i jego właściwości odżywcze

Korzyści ze spożywania tofu znane są w Chinach i Japonii od wielu pokoleń. Przede wszystkim wysoka zawartość zdrowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także izoflawonów, przyczynia się do zmniejszenia poziomu cholesterolu we krwi. Poza tym, izoflawony zmniejszają ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe. Badania naukowe wykazały, że substancje te pomagają także zmniejszyć ryzyko zachorowania na osteoporozę i wykazują silne działanie antyoksydacyjne.

Obecność żelaza, wapnia i magnezu wpływa łagodząco na objawy napięcia przedmiesiączkowego, reguluje poziom cukru we krwi, co korzystnie wpłynie na uczucie głodu, a co za tym idzie wspomaga utratę wagi, a także może zapobiegać migrenom. Poza tym, naukowcy twierdzą, że ten sojowy specyfik pomaga uporać się z niektórymi dolegliwościami związanymi z menopauzą. Warto zatem wprowadzić go do swojej codziennej diety. Zalecana przez specjalistów dzienna dawka produktów sojowych to 2-3 porcje.

Przepis na tofu

Przepisy na tofu znajdziemy na niemal każdym blogu kulinarnym. Jako, że samo w sobie praktycznie nie posiada określonego smaku i chłonie je z innych produktów, możemy je łączyć z wieloma produktami, zarówno wytrawnymi, jak i słodkimi. Może stanowić zamiennik zarówno mięsa, jak i twarogu w serniku. Bardzo popularnym, prostym i smacznym daniem jest zupa miso z tofu i sezamem.

Składniki na 2 porcje:

  • 50 g nasion sezamu
  • 400 ml wywaru dashi
  • 150 g miękkiego, odsączonego tofu
  • 2 łyżki miso
  • Świeży szczypiorek, drobno posiekany

Nasiona sezamu upraż na patelni i rozgnieć w moździerzu do uzyskania pasty. Wywar dashi wlej do garnka i podrzej na średnim ogniu. Przed doprowadzeniem go do wrzenia, wrzuć pokrojone kawałki tofu. Stopniowo dodawaj miso, aż się rozpuści. Gotową zupę wlej do miseczek i podawaj ze świeżym szczypiorkiem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest