Sok z brzozy – właściwości, dawkowanie i cena

Na półkach sklepowych znajdziemy wiele produktów, które mają ukoić nasze pragnienie. Decydujemy się na soki w kartonach, napoje gazowane lub wody smakowe, zapominając i pomijając sok, który zadba o naszą odporność i nerki.
Niepozorne drzewo o białej korze kryje w sobie nektar, który pozyskiwany w naturalnych warunkach, cechuje się cudownymi właściwościami. Jakimi?

Sok z brzozy właściwości

Już na początku trochę zdradziliśmy o właściwościach soku z brzozy. Jednym z głównych pozytywnych aspektów, które wypijamy z każdym łykiem, jest dbanie o nasz układ moczowy. Skład soku zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych, zmniejsza złogi powstałe w moczowodach oraz uzupełnia wypłukiwane żelazo. Zawarty salicylan metylu działa bliźniaczo podobnie do aspiryny. Oznacza to iż zmniejsza ból, redukuje napięcie lub stany podgorączkowe. Sok polecany jest przed dietetyków głównie dla wegetarianów i wegan. Zawarte w nim żelazo i witaminy z grupy B uzupełniają braki, zapobiegając tym samym powstawaniu niedokrwistości. Sok dodaje energii, przeciwdziała powstawaniu złogów i zakrzepów, pomaga leczyć choroby niedokrwienne serca. Świetnie pomaga w chorobie reumatycznej, zwłaszcza gdy ta powoduje tzw. rwę kulszową. Sok z pnia drzewa zmniejsza ryzyko powstawania wrzodów, oraz leczy już te powstałe. Świetnie nada się również do użytku zewnętrznego, dlatego polecamy przemywać nim twarz, oraz miejsca narażone na trądzik i stany zapalne.
Jeśli uda nam się znaleźć ekstrakt z brzozy warto zakupić go w celach antyseptycznych. Zmniejsza on blizny, rozstępy, ślady po trądziku oraz regeneruje naskórek. Dodawać go możemy do kremu, maseczek a nawet maseczek do włosów, które wzmocnią cebulki włosa. Ostatnie badania wykazały iż brzoza radzi sobie z tzw. łysieniem plackowatym oraz łojotokowym zapaleniem skóry.

Sok z brzozy a odchudzanie

Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na spożywanie soku z brzozy, zamiast słodkiego gazowanego napoju, dostarczymy organizmowi mniej kalorii (3.6 kcal na 100ml) Oprócz tego sok zawiera w sobie tzw. betulinę, która obniża cholesterol, uwrażliwia na insulinę i ułatwia rozkład węglowodanów. Dodatkowo znajdziemy w nim kwas chlorogenowy, który zmniejsza uczucie głodu, ograniczając przy tym nasze podjadanie. Poza tym ułatwia naszą przemianą tłuszczów, dzięki czemu nie odkładają się one w naszych boczkach czy udach.

z23133260IESok z brzozy

Sok z brzozy kiedy najlepiej pić i gdzie go kupić?

Decydując się na zakup soku, najważniejsze co musimy zrobić, to zwrócić uwagę na jego skład. W popularnych supermarketach, na dziale ze zdrową żywnością, często produkty które się tam znajdują są “ulepszane” i zapchane niepotrzebnymi dodatkami (najczęściej kwasem cytrynowym). Sok z dodatkiem cukru i chemicznych konserwantów traci na swojej prozdrowotności, dlatego wybierajmy te 100% naturalne. Znajdziemy takie w aptekach, sklepach zielarskich lub sklepach ze zdrową lub organiczną żywnością. Pijmy go codziennie w ciągu dnia, zarówno przed jak i po posiłku. Terapia najlepiej sprawdzi się po zapaleniu pęcherza, w przypadku dolegliwości na tle układu moczowego, lub przy kamicy nerkowej. Warto też spożywać go w zimie, gdy nasz organizm narażony jest na duże wahania temperatury i wirusy.

Sok z brzozy cena

Cena zależy od składu i pojemności. Sok w szklanej butelce, w, w popularnym supermarkecie, z dodatkiem cukru i kwasu cytrynowego to koszt 4 zł za 250ml. W tym samym sklepie, sok bez dodatków, w 100% naturalny, kosztuje ok 6zł. Co ciekawe, eko sok z internetowego sklepu zielarskiego, w pojemności 1l, kosztuje tylko 12zł. Wniosek? Najlepiej dołożyć kilka dodatkowych groszy, by otrzymać zdrowy napój, pełen walorów zdrowotnych i smakowych. Na zdrowiu nie ma co oszczędzać, dlatego wybierajmy je z rozwagą.

Sok z brzozy dawkowanie

Jeśli zdecydujemy się zakupić sok 100% naturalny, ze sprawdzonego źródła, powinniśmy pić go od 2 do 3 razy dziennie, po ok 50ml. Taka intensywna terapia nie powinna jednak trwać dłużej niż 20 dni.
Badania potwierdziły iż nie powinno się przekraczać 3 szklanek dziennie, oraz nie zaleca się go podgrzewać lub dodawać do gorących napojów. Wysoka temperatura zabija jego właściwości lecznicze. Co ważne, podczas spożywania soku, powinno unikać się używek, takich jak alkohol, albo kawa. Warto ograniczać też szpinak, szczaw, a także produkty mięsne.

Sok z brzozy przechowywanie

Sok z brzozy nie może być przechowywany w miejscach ciepłych, narażonych na światło słoneczne. Dlatego też najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem przechowywania jest nasza lodówka. Po otwarciu butelki sok może stać otwarty przez maksymalnie 4 dni.

Sok z brzozy przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem jest alergia lub uczulenie na pyłek brzozy. Reakcja alergiczna może być nie tylko nieprzyjemna, ale również realnie niebezpieczna dla naszego zdrowia. Ostatnie badania potwierdziły iż osoby z poważnymi wadami serca, po przebytych zawałach lub operacjach, nie powinny spożywać opisywanego soku. Najczęściej jego wypicie kończy się dolegliwościami na tle układu pokarmowego, a także wysypkami. Nie ma badań, które potwierdziłyby jakiekolwiek skutki uboczne w przypadku ciąży lub cukrzycy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest