Prawoślaz lekarski – właściwości, zastosowanie

Prawoślaz lekarski jak sama nazwa wskazuje ma właściwości lecznicze, wspomaga głównie górne drogi oddechoe. Jest popularnym składnikiem syropu na kaszel. Jednak nie są to jedyne zastosowania tej rośliny.

Prawoślaz lekarski – charakterystyka

Prawoślaz lekarski znany jest już od starożytności, nasze prababcie wykorzystywały tę roślinę do produkcji domowych syropów na kaszel. Prawoślaz pochodzi z terenów Morza Śródziemnego, jednak ze względu na łatwą uprawę i właściwości prozdrowotne można go znaleźć w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji Mniejszej. W Polsce poza uprawą roślina rośnie także w naturalnym środowisku.

Prawoślaz jest rośliną wieloletnią, osiąga nawet półtora metra wysokości, pochodzi z rodzin ślazowatych. Jest bliskim kuzynem malwy – dlatego też ją przypomina – ma mocną łodygę, karbowane liście oraz bladoróżowe kwiaty. Kwitnie w okresie wakacyjnym. Najwięcej właściwości zdrowotnych zawartych jest nie w kwiatach, a w korzeniu rośliny – to właśnie tam znajduje się najwięcej substancji śluzowych oraz pektyn, betainy, soli mineralnych czy aminokwasów.

Właściwości lecznice prawoślazu lekarskiego

Prawoślaz znany jest głównie ze stosowania przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Jest podawany osobie, która męczy się z nieżytem gardła, zapaleniem krtani czy strun głosowych, zalegającą w oskrzelach wydzieliną i zakażeniach z suchym kaszlem. Stosuje się go także pomocniczo przy anginie. Roślina ma właściwości łagodzące podrażnienia, działa też osłaniająco i powlekająco – z jednej strony ułatwia odkrztuszanie, z drugiej blokuje działanie receptorów kaszlowych.

Oprócz zastosowania przy infekcji górnych dróg oddechowych, prawoślaz dobrze wpływa na układ pokarmowy. Działa łagodząco przy podrażnieniu śluzówki przełyku i osłonowo przy zgadze, nieżycie żołądka oraz nadkwaśnością. Jak wiele ziół poprawia trawienie i pomaga przy problemach z zaparciami.

Prawoślaz ma także właściwości przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia zewnętrzne– stosuje się go przy problemach skórnych – okłady z wystudzonego naparu rośliny można używać na trudno gojące się rany, ropienia, czy odparzenia. Z jego działań będą też zadowolone osoby, które chcą schudnąć – prawoślaz bowiem hamuje apetyt, co może być dużym plusem przy walce z otyłością i nadwagą.

W jakiej formie sprawdzi się najlepiej?

Prawoślaz dostępny jest w formie syropu, tabletek do ssania oraz suszu korzenia, z którego samodzielnie możemy przygotować napar, który najlepiej użyć przy problemach trawiennych oraz skórnych. Odpowiednio przygotowany susz można pić lub stosować jako okład na skórę.

Uprawa

Uprawa prawoślazu w domowym ogrodzie nie jest wymagająca. Wystarczy nasłonecznione miejsce oraz dość żyzna gleba. Nasiona sieje się wczesną wiosną, po 2-3 tygodnia roślina zaczyna wzrastać, kiedy jest jeszcze młoda wymaga więcej uwagi – należy ją regularnie nawadniać i usuwać chwasty. To co nas interesuje najbardziej, czyli korzeń prawoślazu można zbierać dopiero jesienią drugiego roku uprawy lub wiosną trzeciego roku. Suszy się go w temperaturze 40 stopni.

Prawoślaz lekarski cena

Cena prawoślazu nie jest wysoka. W aptekach można kupić suszony korzeń rośliny za kilka złotych (do 5 zł) za 50 gram. Koszt tabletek do ssania, których składnikiem jest prawoślaz oscyluje się na poziomie 8 zł (za 30 tabletek), natomiast syropu na kaszel – ok. 3 zł za 125 mililitrów.

Prawoślaz lekarski przeciwwskazania

Mimo że prawoślaz jest lekiem naturalnym istnieją pewne przeciwwskazania w stosowaniu go. Nie powinny go używać kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. Roślina może też uczulać (zdarza się to wprawdzie niesłychanie rzadko), dlatego szczególną uwagę powinny zwrócić osoby mające różnego rodzaju alergie. Bez konsultacji z lekarzem pediatrą nie powinno się podawać prawoślazu dzieciom poniżej 6. roku życia. Długotrwałe stosowanie prawoślazu nie jest polecane nikomu – dzieje się to za sprawą dużej zawartości śluzu, który utrudnia wchłanianie niektórych witamin, składników mineralnych, a nawet leków.

Prawoślaz lekarski jest kolejną rośliną ze wspaniałymi właściwościami, którą nietrudno wyhodować w domowych warunkach (o ile posiadamy własny ogród). Jeśli jednak nie mamy takich możliwości warto zaopatrzyć swoją apteczkę w korzeń tej rośliny.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest