Zaparcia w ciąży – jak je leczyć? Domowe sposoby!

Zaparcia występujące podczas trwania ciąży są wstydliwym problemem przyszłych mam. Oczywiście nie każda kobieta w ciąży ma zaparcia, jednak ponad połowie z nich się to przydarza. Ciąża to często ciężki czas (pod względem fizycznym) dla kobiety, dlatego warto znać sposoby jak wyleczyć oraz zapobiec tej dolegliwości.

Hormony jako główna przyczyna zaparć

O zaparciach można mówić kiedy wypróżnianie występuje stosunkowo rzadko – do 3 razy w tygodniu, jest dodatkowo długie i bolesne – z powodu gęstego stolca, którego ciężkie się pozbyć z jelit. Główną przyczyną zaparć u kobiet w ciąży jest wzrost tzw. hormonu ciążowego – progesteronu. Dodatkowo prawidłowemu trawieniu nie sprzyja uciskanie rozciągniętej macicy na jelita. Oczywiście nie można też bagatelizować diety. U kobiet w ciąży, tak jak u reszty społeczeństwa powodem zaparć może być nieodpowiednia dieta, która powoduje problemy z trawieniem. Bardzo prawdopodobne jest, że obok zaparć wystąpią wzdęcia oraz gazy w ciąży.

Jak zapobiegać i leczyć zaparcia?

Będąc w ciąży najlepiej zastosować naturalne sposoby pozbycia się zaparć – nie zaleca się przyjmowania leków przeczyszczających w tym stanie, jednak kiedy zdecydujesz się na medykamenty, będąc w aptece nie zapomnij wspomnieć, że spodziewasz się dziecka. Przed podjęciem tego kroku warto spróbować z metodami naturalnymi , które nierzadko radzą sobie lepiej z tym problemem.

Postaw na błonnik

Dieta bogata w błonnik powinna pomóc przy zaparciach. Nie bez przyczyny błonnik jest nazywany „miotełką przewodu pokarmowego” – pomaga bowiem wydalić z jelit pozostałości po pokarmie. Chcąc zapewnić odpowiednie funkcjonowanie jelita grubego powinno się spożywać minimum 35 gram błonnika w ciągu dnia, natomiast przy występowaniu zaparć zaleca się zwiększenie tej ilości do70 g. W jaki sposób to osiągnąć? Najlepiej poprzez spożywanie dużej ilości surowych warzyw i owoców – warto sięgnąć po pomidory, brokuły, kapustę kwaszoną czy zieloną sałatę. Owoce najlepiej zjadać ze skórką, najwięcej błonnika znajdziemy w: jabłkach, malinach, jeżynach czy grejpfrutach. Warzywa oraz owoce powinny być uzupełnieniem głównych posiłków, dlatego jak najbardziej wskazane są różnego rodzaju sałatki i surówki. Źródłem błonnika są również suszone owoce, szczególnie śliwki, daktyle, figi i morele. Warto też sięgać po otręby, ciemny makaron czy produkty mleczne, tj. kefir i maślanka (wspomagają trawienie dzięki zawartości kwasu mlekowego).

Zwiększ liczbę przyjmowanych płynów

Podczas ciąży należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów, nie zapominajmy, że dziecko w brzuchu także ich potrzebuje. Kobieta ciężarna powinna wypić w ciągu dnia minimum 2 litry wody – mowa tutaj o samej wodzie, nie o napojach, sokach czy herbacie. Jeśli mamy problem z piciem dużej ilości wody, możemy do niej dodać świeże owoce oraz mięte – poprawi to jej smak. Borykając się z zaparciami warto tuż po przebudzeniu wypić szklankę wody (najlepiej ciepłej, z sokiem z cytryny). Poza tym na zaparcia pomogą herbatki ziołowe, np. rumianek w ciąży jest jak najbardziej zalecany wspomaga bowiem proces trawienny.

Siemię lniane i jego dobroczynny wpływ na trawienie

Kolejnym naturalnym sposobem na walkę z zaparciami jest spożywanie siemienia lnianego. Najlepiej kupić całe nasiona lnu i własnoręcznie mielić w młynku – w ten sposób jest ono łatwiej przyswajalne. Niestety konsystencja i smak nie należą do najprzyjemniejszych – zmielone siemię zalane ciepłą wodą zamienia się w kisiel. Tak przyrządzone najlepiej spożywać wieczorową porą.

Ruch to zdrowie – również w tym przypadku

Aktywność fizyczna także powinna pomóc przy tym wstydliwym problemie – nie dość, że wspomaga metabolizm, to jeszcze pobudza perystaltykę jelit (przesuwanie się pokarmu). Ten sposób sprawdza się doskonale wśród przyszłych mam – wystarczy codzienna dawka ruchu w postaci lekkiej gimnastyki, spaceru czy ćwiczenia mięśni kegli (odpowiednie funkcjonowanie mięśni dna miednicy pomaga m.in. przy wypróżnianiu).
Jak widać jest wiele sposobów na poradzenie sobie z zaparciami – warto je zastosować zanim udamy się do apteki po leki wspomagające trawienie, szczególnie jeśli jesteśmy w ciąży.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest