Ćwiczenia na rwę kulszową – jakie ćwiczenia wybrać?

Jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości jest ból pleców. Problem dotyka głównie osób w podeszłym wieku, ale może dotyczyć każdego, gdyż coraz więcej z nas posiada siedzący tryb pracy, na przykład w biurze. Najczęściej diagnozowana jest rwa kulszowa, która dotyczy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak przeciążenie kręgosłupa, osłabienie gorsetu mięśniowego, czy wszelkie zwyrodnienia kręgosłupa. Głównym skutkiem jest ból, który może łączyć się z mrowieniem, pieczeniem i zaburzeniami czucia. Istnieją różne sposoby na przeciwdziałanie temu zjawisku, wśród nich preparaty, ale również odpowiednio zaprojektowane ćwiczenia.

Rwa kulszowa leczenie

Z racji powagi omawianej dolegliwości powstało mnóstwo ćwiczeń pomagających w walce z bólem pleców. Mówi się, że najlepszym lekarstwem jest ruch i sprawdza się to w tym przypadku. Ćwiczenia na rwę kulszową mają na celu przede wszystkim wzmocnić dolne partie kręgosłupa, oraz rozciągnąć spięte mięśnie, które są jednym z powodów powstawania nieprzyjemnego bólu. Poza nimi warto dbać o utrzymanie prostej postawy w ciągu dnia, wybierać twarde materace, oraz odpowiednio dostosować fotel, czy inny mebel, w którym spędzamy dużo czasu. Pamiętajmy, że takie problemy warto konsultować ze specjalistą, który najlepiej zadba o nasze leczenie.

Ćwiczenia na rwę kulszową w domu

Z racji powagi omawianej dolegliwości powstało mnóstwo ćwiczeń pomagających w walce z bólem pleców. Mówi się, że najlepszym lekarstwem jest ruch i sprawdza się to w tym przypadku. Poniżej przedstawiamy kilka szybkich ćwiczeń, które wzmocnią nasz kręgosłup.

Najprostszym i najbardziej podstawowym jest lekki skłon w stronę stóp. Wystarczy usiąść i rozprostować nogi, które powinny pozostać złączone. Następnie wykonujemy skłon w stronę stóp i wytrzymujemy w tej pozycji co najmniej 10 sekund.

Gdy preferujemy ćwiczenia w pozycji siedzącej możemy również wypróbować przyciąganie kolan. Przyjmując wyżej wspominaną postawę nie schylamy się, lecz przyciągamy do siebie pojedynczo kolana. W momencie, gdy przyciągniemy nogę również należy utrzymać pozycję.

Kolejne ćwiczenia są już w pozycji leżącej. Pierwsze z nich polega na delikatnym unoszeniu nóg. Należy położyć się i ugiąć kolana pod kątem 90 stopni, zaś ręce układamy swobodnie wzdłuż ciała. Delikatnym ruchem unosimy nogi, by po chwili wróciły do pozycji wyjściowej. Najlepiej powtórzyć je kilka razy.

Istnieje również wspominane przyciąganie kolan, lecz w wersji leżącej. Wystarczy objąć kolano nogą i przyciągać do klatki piersiowej. W tej pozycji, jak poprzednio należy wytrzymać przynajmniej 10 sekund i zmienić nogę.

Nieco bardziej wymagające, nadal w pozycji leżącej jest unoszenie klatki piersiowej. Należy położyć się na brzuchu i oprzeć się stopami o podłoże, a rękami po obu stronach klatki piersiowej. Wówczas, wciąż pomagając sobie dłońmi, unosimy klatkę piersiową. Na początek można spróbować wykonać 10 powtórzeń.

Jeśli wolelibyśmy mieć pewność, że ćwiczenia wykonujemy poprawnie warto zapoznać się z dużym wyborem filmików, dostępnych chociażby na popularnym serwisie YouTube. Tam, dowiemy się od specjalistów jak dbać o nasz kręgosłup, radzić sobie z bólem mięśni i pracować nad odpowiednią postawą sylwetki.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest