Orzechy brazylijskie – właściwości zdrowotne, cena i zastosowania

Na pewno podczas zakupów, nie jeden raz rzuciły Ci się w oczy orzechy brazylijskie. Pochodzą one z Ameryki Południowej, są zbierane z drzew orzesznicy wyniosłej, która rośnie wyłącznie w dzikich lasach tropikalnych. Charakteryzują się delikatnym i łagodnym smakiem, podobnym do migdałów. Są bardzo zdrowe, są źródłem selenu i zawierają dużo cennych witamin. Orzechy brazylijskie są jednym z najbardziej cenionych roślin jeśli chodzi o ich zdrowotne właściwości. Kto powinien po nie sięgnąć i czy pomagają w czasie diety?

Orzechy brazylijskie – dla kogo?

1. Dla nerwusów:
Jeśli często się stresujesz lub masz problemy z koncentracją, koniecznie sięgaj po orzech brazylijskie. Dzięki temu będziesz mniej odczuwać zmęczenie. Częste spożywanie orzechów z czasem zminimalizuje uczucie silnego stresu. Zdecydowanie polepszy zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie.

2. Idealna cera:
W swoim składzie orzechy mają bardzo dużo kwasu oleinowego. Jest on cenny dla skóry – dzięki niemu staje się odporna na utratę wody. Regularne spożywanie orzechów brazylijskich regeneruje skórę oraz przyczynia się do szybszego gojenia się ran i śladów po inwazyjnych zabiegach lub operacjach.

3. Wspomaga pracę serca:
Koniecznie sięgnij po orzechy, jeśli znacznie podwyższony poziom cholesterolu oraz zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Mają one zdrowotny wpływ na pracę serca czy układu krwionośnego, chroniąc organizm przed miażdżycą czy zawałem. W ich składzie znajdziesz ogromną ilość przeciwutleniaczy, które zwalczają komórki nowotworowe.
Częste jedzenie orzechów brazylijskich przyczynia się do zdrowej budowy kości oraz zębów. Mają świetny wpływ na organizm po zażywaniu antybiotyków, wspomagając układ odpornościowy. Te zdrowe orzechy są dedykowane kobietom, jak również mężczyznom – poprawiają jakość nasienia, a co za tym idzie płodność.

Dieta, a orzechy brazylijskie

Mimo, swoich zdrowotnych właściwości, orzechy brazylijskie są też bardzo kaloryczne. W 100 gramach produktu znajdziemy ponad 650 kcal. Nie oznacza to, że nie powinniśmy ich jeść. Orzechy generalnie są wysoko kaloryczne. W małych porcjach są jak najbardziej wskazane. Spożywanie orzechów ma wpływ na samopoczucie – działając na kondycję fizyczną oraz psychiczną. Na orzechy powinni także uważać alergicy. Po ich spożyciu mogą spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe (ból brzucha, nudności, wymioty czy biegunka).

Orzechy brazylijskie – cena i dostępność

Kiedyś były trudne do zdobycia, ale coraz częściej znajdziesz je w sklepach spożywczych. Można je dostać głównie w supermarketach czy sklepach ze zdrową żywnością. Cena orzechów sięga około 60 złoty za kilogram. Dla porównania taką samą ilość migdałów możemy kupić za około 30 złotych. Pamiętaj jednak, że orzechy brazylijskie nie są najtańsze, ale na pewno warte swojej ceny.

Aby skorzystać z ich dobroczynnych właściwości, niekoniecznie musisz je jeść, od wielu lat są wykorzystywane bowiem w kosmetyce. Sprawdzają się jako dodatek do kremów lub innych pielęgnacyjnych produktów, szczególnie nawilżających i przeciwstarzeniowych.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest