Nektarynka – właściwości odżywcze i zdrowotne, wykorzystanie

Wielkimi krokami zbliżają się do nas wakacje, a co najczęściej łasuchy jadają latem? Owoce! Słoneczne miesiące to czas kiedy spożywamy soczyste koktajle oraz kolorowe, owocowe sałatki. Wśród najbardziej uwielbianych przysmaków znajdują się brzoskwinie oraz nektarynki. Mają szereg wartości odżywczych, mało kalorii… i są przepyszne !

Nektarynka – właściwości i wartości odżywcze

Nektarynka jest pochodną brzoskwini zwyczajnej, chociaż początkowo uznawana była za kuzynkę śliwki. Teoria o tym pochodzeniu została jednak obalona i ostatecznie nektarynka pozostała w „relacjach rodzinnych” z brzoskwinią.

Różni się od niej gładką skórą, pozbawioną włosków – według naukowców jest to efekt ujawnienie się genu recesywnego. Nektarynka jest owocem uprawianym w wielu rejonach klimatycznych takich jak Włochy, Hiszpania, Francja, Stany Zjednoczone czy Chile. Coraz częściej uprawia się ją także w Polsce a wyhodowanie drzewka z pestki owocu to marzenie niejednego gospodarza. Zbiory nektarynek zaczynają się w lipcu, jednak na najsmaczniejsze okazy najlepiej jest poczekać do sierpnia i września.

Charakterystyczny dla nektarynki jest słodki i soczysty miąższ, który należy oddzielić od pestki – w żadnym wypadku nie należy jej spożywać ! Wewnątrz pestek znajdują się gorzkie migdały zawierające amigdalinę będącą prekursorem cyjanowodoru. Mogą być szkodliwe zwłaszcza dla dzieci i zwierząt domowych. Nektarynka zawiera aż 87 % – to dzięki temu jest tak soczysta, wraz z innymi owocami i napojami doskonale uzupełnia dziennie zapotrzebowanie organizmu na wodę.

Nektarynka jest źródłem wielu drogocennych wartości odżywczych takich jak witamina A (beta-karoten) , B3, B5, C czy E. Jest źródłem potasu, niacyny, cynku, magnezu, żelaza i boru. Ten ostatni jest elementem chroniącym przed rozwojem osteoporozy. Wśród drogocennych składników znajdują się również przeciwutleniacze hamujące rozwój wolnych rodników. Możemy wśród nich wymienić luteinę i zeaksantynę zapobiegające chorobom układu krwionośnego i nowotworom płuc. W 100 gramach nektarynki można znaleźć niemal 2 gramy błonnika pokarmowego.

Nektarynki wspomagają układ odpornościowy, regulują pracę układu jelitowego, zapobiegają zaparciom i oczyszczają jelita. Działają moczopędnie i zapobiegają zaparciom. Ze względu na wysoką zawartość błonnika przyśpieszają metabolizm i są dobrym elementem diety redukcyjnej. 100 g owocu to jedynie 44 kcal! Pyszne owoce poprawiają wzrok, wzmacniają pokłady energii, działają odżywczo na włosy, skórę i paznokcie. Działają również relaksacyjnie, poprawiają nastrój i pomagają walczyć ze stresem i zmęczeniem.

Wykorzystanie nektarynki

Nektarynkę można spożywać zarówno w postaci surowej jak i przetworzonej. Możemy je dodawać do budyniów, lodów, galaretek, jogurtów a także dań mięsnych bądź serowych. Wykorzystuje się je jako farsz do pierogów i naleśników. Dodaje się je do niektórych potraw śródziemnomorskich bazujących na owocach morza. Można z nich przyrządzić przepyszny kompot albo koktajl.

Prawdziwi wielbiciele nektarynek kupują owoce podczas miesięcy zbiorczych i szykują konfitury oraz marmolady na jesień i zimę, tak aby fantastycznym owocem cieszyć się przez dłuższy czas. Niedojrzałe nektarynki należy przetrzymywać w temperaturze pokojowej, dopóki nie staną się miękkie i soczyste. W sklepach możemy również znaleźć nektarynki w postaci suszonej lub kandyzowanej
Nektarynki hodowane są w kilku odmianach, wśród których możemy wymienić:

  • nektarynkę płasko owocową
  • nektarynkę Harblaze
  • nektarynkę Fantasta
  • nektarynkę Red Gold
  • nektarynkę Harco
  • nektarynkę Hardired

Odmiany różnią się od siebie wielkością, kształtem i kolorem ale w smaku pozostają takie same. Ich rodzaje mają znacznie głównie dla hodowców, dla wielbicieli ich spożywania wszystkie odmiany będą równie smakowite. Nektarynka to prawdziwa bomba witaminowa i raj dla naszych podniebień. Lato tuż tuż, nie możemy się doczekać!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest