Roślina znana również pod nazwą “szałwia hiszpańska”, która pochodzi z centralnej części Meksyku. Swoją historię zakorzenioną ma już w czasach prekolumbijskich, kiedy to była chętnie uprawiana przez Azteków. Morfologia rośliny jest wyjątkowo ciekawa, bowiem potrafi osiągać wysokość nawet 1 metra. Posiada delikatne, fioletowe kwiaty i rozłożyste, długie liście. Owoce rośliny, po zgnieceniu, posiadają liczne nasiona, o charakterystycznym, okrągłym kształcie. Nazwa “chia”, z języka starożytność to “siła”. Kto by pomyślał, że tak niepozornie wyglądająca roślina kryje w sobie ogrom wartości odżywczych?
Spis treści
Nasiona chia właściwości
Na pierwszym miejscu, wyróżnić można jej niesamowite pokłady białka i błonnika. W 28 gramach produktu znajdziemy, aż 11 gramów błonnika, 4 gramy białka i 5 gramów cennego tłuszczu Omega-3. Co ciekawsze, procentowa zawartość tych kwasów jest większa niż w znanym wszystkim łososiu czy siemieniu lnianym. “Siła”, która kryje się pod nazwą to głównie leptyna, która wykazuje tendencje do zwiększenia pokładów energii w naszym organizmie. Oprócz tego jest idealnym źródłem wapnia, magnezu (15 razy więcej niż brokuł!) i fosforu, a także niacyny i witamin z grupy B oraz A. Wegetarianie i osoby z anemią powinny uwzględnić nasiona w codziennym jadłospisie, ze względu na wysoki wskaźnik żelaza (3krotnie więcej niż w szpinaku).
Przeciwutleniacze, zawarte w nasionach, przyczyniają się do zwalczania wolnych rodników w naszym organizmie. Oznacza to iż nasze ciało wolniej się starzeje i cechuje się mniejszym ryzykiem powstawania mutacji poszczególnych komórek. Istnieją teorie, mówiące iż chia, posiada więcej przeciwutleniaczy niż borówki amerykańskie. Dodatkowo, prawie 15% zawartości nasion to ważne dla naszego zdrowia aminokwasy. Oznacza to, iż wysokie spożycie białka nie tylko buduje mięśnie, ale również ogranicza apetyt.
Badania przeprowadzone w ostatnich latach, udowodniły, że dieta bogata w nasiona chia przyczynia się do obniżenia “złego” cholesterolu, trójglicerydów i wszelkich stanów zapalnych. Dodatkowo badania na zwierzętach udowodniły iż szałwia potrafi obniżyć odporność na insulinę. Dietetycy zalecają również spożywanie nasion wszystkim tym, którzy mają realny problem z nadciśnieniem, bowiem od samych nasion spada ono średnio o 3-6 mm/Hg.
Nasiona chia jak jeść
Oczywiście, to jak zjemy nasiona chia, zależy od nas samych. Wybór i sposób przyrządzania jest dowolny, nie mniej jednak możemy zaproponować Wam kilka, sprawdzonych sposobów:
- pudding – chyba najbardziej popularny sposób. Zalewając kilka łyżek nasion dowolnym płynem, uzyskujemy smaczny pudding – budyń, który możemy zjeść z granolą czy owocami. Nasiona nabierają smaku płynu, dlatego proponujemy wybór mleka kokosowego albo czekoladowego.
- jako dodatek do sałatek i zup – nasionami możemy posypywać sałatki (tak jak np. słonecznikiem), lub dodawać do zup lub sosów, w celu zagęszczenia
- kiełki – istnieją też tzw. kiełki nasion chia, które smakiem i wyglądem przypominają kiełki fasoli. Są świetnym uzupełnieniem sałatek, ale także kanapek czy jajek.
- do koktajli – świetny sposób do zagęszczania, ale także urozmaicania codziennych koktajli i soków. Nasiona same w sobie nie mają wyrazistego aromatu,
więc nie zmienią smaku owoców czy warzyw. - do chleba i ciast – po zmieleniu lub starciu są świetnym dodatkiem do domowych wypieków
Uważajmy jednak by nie przedobrzyć z ich ilością – staramy się nie przekraczać dziennie dużej, stołowej łyżki suchych nasion. Osoby, które decydują na intensywną terapię (w celu np. ochrony układu naczyniowego) powinny ograniczać dzienne spożycie do 40 gramów na dzień.
Nasiona chia przeciwwskazania
Lekarze i naukowcy, po długotrwałym badaniu nasion, uznali jednogłośnie, że chia mogą jeść kobiety w ciąży, cukrzycy, a także osoby z problemami układu krążenia. Największą ostrożność powinny zachować osoby z dużymi problemami na tle układu pokarmowego (głównie ze względu na błonnik). W takim wypadku ilość zjadanych nasion powinna być mniejsza i skontrolowana z lekarzem.
Nasiona chia odchudzanie
Jak wspomnieliśmy powyżej, nasiona chia to idealne źródło błonnika. Dzięki pęcznieniu w żołądku pozostawia długotrwałe uczucie sytości, niwelując tym samym ryzyko podjadania. Dodatkowo, niczym “miotełka” w naszych jelitach, pozwala usunąć złogi i usprawnić ich pracę. Jest to więc świetna alternatywa, dla osób, które nie przepadają za smakiem np. otrąb. W 28 gramach znajdziemy jedynie 137 kcal, co w połączeniu z jogurtami lub sałatkami stanowi bazę zdrowego i lekkostrawnego posiłku. Dodatkowo, nasiona chia są świetnym rozwiązaniem dla osób z problemami na tle diabetycznym – 2 łyżki zawierają jedynie 1g węglowodanów. Spora zawartość białka, według badań, ogranicza nocne podjadanie o nawet 50%, dlatego chia są świetnym dodatkiem do dietetycznej kolacji. Oczywiście, jak zawsze, nie jest to złoty składnik, który da nam gwarancję szczupłej sylwetki, ale bez wątpienia pomoże nam w realizacji naszych dietetycznych celów.
Nasiona chia cena
Cena nasion zależy od gramatury i oczywiście, sklepu, w którym przyjdzie nam robić zakupy. W sklepach online, głównie ze zdrową żywnością, za 1000g zapłacimy ok 15zł. W znanych, sieciowych hipermarketach za 250g zapłacimy nie więcej niż 8zł.
Nasiona chia gdzie kupić?
Szałwia zyskała już status wysoce popularnej wśród konsumentów. Oznacza to bowiem iż dostanie jej nie jest wyjątkowo trudne. Zarówno w dyskontach, supermarketach oraz sklepach ze zdrową żywnością uda nam się kupić chia w różnej gramaturze. Co ciekawsze, wiele sklepów online, proponuje atrakcyjne zniżki i konkurencyjne ceny. Tyczy się to zarówno sklepów eko, jak i aptek.