Mleko acidofilne – właściwości

Mleko acidofilne, znane również pod nazwą “fermentowany kefir”, zostało wzbogacone w Lactobacillus acidophilus bądź inne, przyjazne dla organizmu kultury bakterii, takie jak Lactobacillus bulgaricus, Bifidobacterium bifidum czy Streptococcus theromphilus. Co ciekawe, posiada ono konsystencję maślanki oraz tworzone jest w prawie identyczny sposób co jogurt, dając jednocześnie produkt bardziej płynny i zdatny do picia. Doskonale zastępuje mleko tradycyjne, a w dodatku zawiera bardzo małą ilość tłuszczu oraz dłużej zachowuje świeżość.

Korzyści

Obecnie coraz więcej badań potwierdza korzystne skutki spożywanie mleka acidofilnego. Okazuje się ono skuteczne w walce z biegunką u dzieci, wywołaną rotawirusem oraz w leczeniu innych form biegunki, kolki, zakażenia pochwy czy zespołu jelita drażliwego. Ponadto jest potencjalnie skutecznym środkiem zapobiegającym lub kontrolującym wszelkie infekcje jelitowe. Dla osób, które cierpią na nietolerancję laktozy, szczególnie poleca się ten rodzaj mleka, ze względu na poprawę trawienia laktozy. Wykazano również jego działanie przeciwnowotworowe oraz wspomagające kontrolę poziomu cholesterolu we krwi. Prowadzone są również badania dotyczące właściwości zapobiegających występowaniu alergii dzięki działaniu bakterii acidophilus w jelitach.

Gdzie kupić mleko acidofilne?

Co prawda w Polsce nie jest to jeszcze szczególnie popularnych produkt, jednak tak jak większość trendów spożywczych, już niedługo zapewne zawita i w naszych sklepach. Obecnie mleko to można znaleźć wyłącznie w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością. Jeśli jednak nie masz dostępu w swojej miejscowości tego cudu, nic straconego. Proces wytwarzania mleka acidofilnego jest całkiem prosty i w zasadzie wystarczy posiadać odpowiednie kultury bakterii. Ważnym jest, by proces fermentacji nie trwał zbyt długo, gdyż wtedy zamiast mleka, powstanie nam jogurt 🙂

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest