Mango – owoc, który zapewne ujął smakiem, niejedną osobę. Staje się coraz popularniejszym przysmakiem, po który chętnie sięgamy na sklepowych półkach czy pobliskich targach. Przywędrował do Europy w XVI wieku, jednakże został doceniony w Indiach już cztery tysiące lat temu!
Spis treści
Mango i jego właściwości zdrowotne i odżywcze
Obecnie mango, uprawiane jest najczęściej w tropikalnych rejonach Ameryki, Oceanii i Australii, choć i plantacje możemy spotkać także w bliższych krajach Europy.
Ten egzotyczny owoc posiada mnóstwo zastosowań, jak i właściwości. Po przeprowadzonych badaniach, stwierdzono, iż nazywany przez Hindusów, ‘owoc bogów’, może zapobiec rozwojowi nowotworów, a konkretniej – zahamować raka okrężnicy, a także raka piersi. Wyciągi z mango korzystnie wpływają na apotezę, czyli śmierć komórkową, przy czym nie naruszają zdrowych komórek. Wszystko to za sprawą polifenoli.
Owoc jest nam także pomocny, kiedy musimy obniżyć poziom cukru we krwi oraz, gdy zmagamy się z cholesterolem. Mimo tego, że jest słodki, jedzenie nawet kilku plasterków tygodniowo, pomoże nam w wyzbyciu się problemu. Dodatkowo okazuje się być idealnym rozwiązaniem podczas zapalenia gardła oraz chrypki, łagodzi ból, a także pozwala wrócić nam do dawnej ‘formy’.
Owoc zawiera całe mnóstwo witamin, m.in. Witaminę C, B6, A, E i K. Dodatkowo, nicynę oraz Tiaminę, które wpływają korzystanie na pracę całego organizmu. Spotykamy się także, z dużymi pokładami potasu. Wartość energetyczna w stu gramach owocu to sześćdziesiąt kalorii, a więc warto spożywać go w rozsądnych ilościach, najlepiej dwa razy w tygodniu.
Jak obrać mango?
Poza tym, że owoc świetnie smakuje, tak samo dobrze może się prezentować na naszych stołach. Warto, więc, wybrać dojrzałe mango. Poznamy je po ściśnięciu – skóra powinna się ugiąć pod naszym palcem, ale także po barwie – kolor powinien być ciemno-zielony, a kolejno przechodzić w czerwonawy kolor.
Najlepszą metodą, która zachowuje także estetykę, jest ułożenie mango w pozycji pionowej. Nacinamy od góry skórkę, kierując ruch noża wzdłuż pestki. Pamiętajmy, aby końcówka ostrza, docierała jak najgłębiej, zahaczając przy tym o pestkę. Następnie ćwiartujmy owoc w układ kratki. Na samym końcu, odwracamy skórkę na ‘lewą’ stronę – jeśli owoc jest dojrzały, całość powinna zejść, oddzielając równocześnie kosteczki od siebie. Tak przygotowane mango możemy odrywać lub odkrawać od skórki.
Drugą metodą, jest przecięcie owocu na pół w linii pionowej i wyjadanie miąższu, łyżeczką.
Inne zastosowanie mango
Zapewne jest naszym sprzymierzeńcem w ciastach – sernik z nutą mango, zachwyca niemalże każdego. Jest najczęściej serwowany na zimno podczas lata, kiedy owoc jest dostępny. Spotkamy również – koktajl z mango czy lody bądź sorbety o takim smaku. Jako owoc egzotyczny, jest niezwykle orzeźwiający. Stosowany także w sałatkach owocowych czy w specyficznej kompozycji z…kurczakiem. Sprawdza się doskonale, jako flambirowany owoc w bukiecie warzyw czy jako dodatek do sosu.
Mango, swoje zastosowanie znalazło także w dziale farmaceutycznym, jako dodatek do syropu na kaszel, zawdzięcza to z pewnością dzięki słodkiej nucie. Coraz częściej trafiamy także na stosowanie owocu w kosmetyce. Używany, jako dodatek do kremów, szamponów czy maseczek na twarz. Jego szerokie działanie wzmacniania nasz organizm, nie tylko o wewnątrz, ale i od strony wizualnej.