Idealna niania – jaka powinna być? Czyli zestaw cech idealnych!

W momencie, kiedy jesteśmy rodzicami, chcemy spędzać ze swoim dzieckiem jak największą ilość czasu. Niestety, okres macierzyństwa oraz tacierzyństwa, kiedyś dobiega końca. To zazwyczaj moment, w którym musimy dla naszej pociechy znaleźć jak najlepszą, opiekę.

Co prawda babcie oraz dziadkowie, uwielbiają rozkochiwać w sobie wnuki i dopieszczać je w każdy sposób, jednak nie zawsze mamy możliwość oddać swoje pociechy w ręce, naszych rodziców. To czas, w którym poszukujemy dla swojego dziecka, najbardziej właściwej osoby, a mowa tutaj o nikim innym jak o…Niani.

Jakie cechy powinna posiadać idealna niania?

Opiekuńcza –cecha, jest dla większości rodziców jedną z najbardziej istotnych, jakie powinna posiadać niania. To bardzo ważne, aby nasze dziecko mogło odczuwać ciepło oraz bezpieczeństwo, kiedy najbliższe mu osoby – rodzice, są chwilowo nieobecni, poprzez swoje obowiązki. Dzieci bardzo łatwo wyczuwają złe emocje, co budzi w nich niepokój. Niania powinna być osobą serdeczną oraz wrażliwą, emanującą ciepłym gestem, głosem, spojrzeniem w stronę malca, którym się opiekuje.

Odpowiedzialna – naturalnie jest cechą, jaką powinna posiadać każda osoba, jednak w zawodzie opiekunki, koniecznie musi być przodującą. Spotykamy się z różnymi charakterami dzieci, jedne są bardziej opanowane, kolejne posiadają w sobie cały pokłady energii. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko, wymaga ono szczególnej uwagi oraz czujnego oka. Istotne, aby osoba była rozważna w swoich poczynaniach, wyczuwała moment, w którym dane zagrożenie może wystąpić, a więc była ‘o krok wprzód’, mogąc zapobiec, chociażby nieszczęśliwemu wypadkowi.

Elastyczna – możemy rozumieć to słowo także, jako wyrozumienie oraz zapewnienie dziecku, właściwego spędzania czasu. Zdarza się, iż dzieci miewają kaprysy, gorszy dzień lub po prostu znudzone, rutynowymi zabawami czy obiadami. W takiej sytuacji, idealnie, kiedy nasza niania potrafi wyszukać wiele alternatyw. Potrafi być zarówno świetną animatorką, a jednocześnie kucharką oraz kompanką do wspólnej zabawy.

Zorganizowana – mowa tutaj o zapewnieniu dziecku jak najlepszych zajęć. Doskonale, jeśli niania potrafi zadbać, zarówno o odrobienie pracy domowej, ale także umiejętnie i wychowawczo, organizuje czas dziecka na podstawie tego, co lubi; kiedy jest w stanie wcielić wyszukane rozwiązania, a także dopasować je odpowiednio do charakteru oraz ulubionych zajęć, malucha. To niezwykle istota rzecz, aby rozwijać w dzieciach od najmłodszych lat ich hobby, oraz pokazywać wiele dróg rozwoju – nie zamykać ich w jednym kręgu, a poszerzać pole zainteresowań.

Cierpliwa – pracując z dziećmi, często możemy spotkać się z różnymi problemami. Faktem jest, że często młode lata bywają ‘kapryśne’. Niekiedy zjedzenie śniadania czy zwykła kąpiel, może powodować w dziecku pewną niechęć. Naturalnie jest to normalna sprawa, z którą zmagał się zapewne, każdy z nas. Stąd, tak ważnym elementem staje się opanowanie, osoby, której powierzamy swoją pociechę. To kolejna z sytuacji, w której opiekunka musi wykazywać ciepło oraz być nieco stanowczą, poszukującą właściwego podejścia do danej sprawy.

Zestaw cech ‘niani idealnej’ rozkłada się na szereg wielu cech. Ważnym zadaniem po stronie rodziców, jest odpowiednie dopasowanie opiekunki do swojego dziecka. Pamiętajmy, że niekiedy droga jest nieco dłuższa, niż mogłoby się wydawać, jednakże nie możemy pominąć faktu, iż dana osoba, spędza z naszym dzieckiem bardzo dużo czasu podczas naszej nieobecności, nawet do kilku lat. Jako rodzic, bez wątpienia, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby całość mogła być zgodna oraz, aby ‘współpraca’ mogła trwa dłuższy czas, z prostej przyczyny, silnego przywiązania dziecka do osoby, która deklaruję się na zapewnienie kompleksowej opieki, naszemu dziecku.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest