Kokos – właściwości, wykorzystanie

Kokos to owoc palmy kokosowej. Istnieją dwa typy kokosa, a mianowicie orzech kokosowy oraz kokos świeży. Dzięki swoim właściwościom, kokos wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, a także jako składnik żywności.

Niesamowite właściwości kokosa

Naturalny olej kokosowy ma szerokie zastosowanie w ekologicznej żywności, w kosmetologii, a nawet w medycynie naturalnej. To rodzaj oleju nierafinowanego, który otrzymujemy za pomocą zimnego tłoczenia, ponieważ w procesie gorącego przerobu składniki odżywcze oleju kokosowego zostają znacznie zmniejszone. Olej po przeróbce nie może równać się z tym naturalnym, ponieważ nie posiada żadnych zdrowotnych cech. Dlatego powinniśmy pamiętać, aby podczas kupna zwracać uwagę na skład. Możemy być pewni, że kupujemy olej tłoczony na zimno, jeśli zawiera on w swoim składzie 94% nasyconych kwasów tłuszczowych, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy B oraz minerały, takiej jak cynk, żelazo czy fosfor. Właściwości oleju kokosowego sprawiają, że wpływa on zdrowotnie na włosy i skórę. Wiele badań wykazało, że jest on najlepszym spośród olejów używanych do pielęgnacji włosów, ponieważ budowa jego cząstki jest spowinowacona z budową protein włosowych. Dzięki temu olej kokosowy lepiej wchłania się w trzon włosa. Jeśli nałożymy warstwę oleju na włosy, uzyskamy efekt wygładzonych, nawilżonych i błyszczących włosów. Po nałożeniu oleju, owijamy głowę ręcznikiem i zostawiamy na noc, a rano myjemy głowę szamponem. Olej kokosowy na włosy jest również dobrym wyborem, jeśli nasze kosmyki są zniszczone i osłabione, ponieważ zapobiega rozdwajaniu końcówek. Jeśli nasze włosy są zniszczone, możemy powtarzać zabieg co 2-3 dni. Ponadto, możemy stosować olej kokosowy jako odżywkę do włosów, jednak w takim przypadku nakładamy ją na włosy przed użyciem szamponu. Oprócz stosowania oleju na włosy, możemy go również wykorzystać do pielęgnacji skóry, ponieważ bardzo dobrze ją nawilża. Olej kokosowy sprawdza się więc jako balsam do ciała, który redukuje szorstką skórę na łokciach, stopach oraz kolanach. Nadaje się również do demakijażu, ponieważ nie zawiera składników, które mogłyby podrażnić skórę. Możemy użyć kilku kropli oleju oraz ciepłej wody do zmycia makijażu oraz oczyszczenia skóry wokół oczu.

Jeśli chodzi o lecznicze właściwości kokosa, sprawdza się on w zakażeniach bakteryjnych, wirusowych oraz grzybiczych, dzięki temu, że zawiera kwas laurynowy. Może więc być używany do zwalczania wrzodów żołądka i zatruć pokarmowych. Ponadto, możemy stosować olej kokosowy jako środek oczyszczający jamę ustną. Dzięki niemu pozbędziemy się drobnoustrojów z jamy ustnej i odświeżymy swój oddech, możemy go więc stosować zamiennie z płynem do płukania jamy ustnej. Sprawdza się również w walce z osteoporozą, ponieważ zawiera kwasy MTC, wspomagające wchłanianie wapnia oraz magnezu. Ponieważ wapń jest głównym elementem budulcowym kości, a olej posiada właściwości antyoksydacyjne, olej jest świetnym środkiem zwalczającym osteoporozę.

Wykorzystanie kokosa w kuchni

Olej kokosowy może być stosowany w kuchni. Jeżeli chcemy upiec ciasto kokosowe, możemy dodać olejek do mąki, wysmarować nim blachę do pieczenia lub użyć go jako zamiennika masła lub margaryny. Jest to znacznie zdrowszy wybór niż stosowanie zwykłego oleju. Ponadto, w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza olej przybiera stałą formę i możemy nim smarować kanapki. Oleju kokosowego często używa się także jako dodatek do potraw kuchni azjatyckiej, ponieważ dzięki temu uzyskujemy niepowtarzalny aromat. Możemy go również wykorzystać do smażenia na patelni naleśników lub placuszków, a także dodać do owsianki i deserów. Dzięki swoim właściwościom, olej kokosowy sprawdza się głównie jako dodatek do słodkich potraw, nadając im głęboki smak i aromat.

Olej kokosowy ma szerokie zastosowanie, ponieważ dzięki posiadanych cechom, nadaje się do leczenia chorób, do pieczenia i smażenia, a także do produkcji kosmetyków. Jego główną zaletą jest to, że nie zawiera sztucznych substancji, a co za tym idzie, nie uczula nawet osób cierpiących na alergię. Warto więc mieć go w domu i wykorzystywać w różnych sytuacjach.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest