Kasztanowiec zwyczajny – właściwości oraz wykorzystanie

Kasztanowiec zwyczajny to drzewo dobrze nam znane. Kojarzymy je z jesiennymi spacerami, podczas których dzieci zbierają cenione wśród nich nasiona drzewa- kasztany. Czas kwitnienia przypomina uczniom licealnym o zbliżających się egzaminach maturalnych. Jednak mimo iż to drzewo jest nam tak bliskie, nie występuje ono w Polsce naturalnie. Dopiero w XVI wieku z Półwyspu Bałkańskiego przybyło do Polski, gdzie do dziś jest traktowane jako drzewo ozdobne. Jednak poza walorami estetycznymi, Kasztanowiec ma do zaoferowania naprawdę sporo bogactw również w produkcji różnego rodzaju suplementów diety, środków leczniczych i pielęgnacyjnych.

Kasztanowiec- Właściwości

Do produkcji różnego rodzaju specyfików zielarskich używa się prawie wszystkich elementów rośliny. Tak samo w korze, nasionach, niedojrzałych owocach, jak i w liściach, oraz kwiatach znajdują się saponiny triterpenowe, z których najważniejsza jest escyna. Poza tym zawierają flawonoidy, garbniki, kumaryny i fenolokwasy. Nasiona zawierają także cukry, skrobie, sterole, karotenoidy, oraz różne związki mineralne. Największe bogactwo tych składników mieści się w korze (głównie z młodych gałązek) i kwiatach, a najmniej zawierają liście kasztanowca. Jak najlepiej wykorzystać walory tej wspaniałej rośliny?

Kasztanowiec- do użytku zewnętrznego

Escyna, czyli mieszanka saponin, pomaga uszczelniać naczynia krwionośne, zapewniając im elastyczność. Ma zatem działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. To właśnie ten składnik sprawia, że maść z kasztanowca działa tak zbawiennie na wszelkiego rodzaju stłuczenia, żylaki, oraz obrzęki. Możemy jej używać nie tylko jako maść na siniaki, sprawdzi się równie dobrze w walce z cellulitem, oraz przy różnych innych dolegliwościach naczyniowych i skórnych. Także przy zwalczaniu łupieżu, dobrze jest sięgnąć po preparaty i wyciągi z drzewa kasztanowca.

Kasztanowiec- do użytku wewnętrznego

Kasztanowiec zdziała prawdziwe cuda, również w przypadku suplementacji. Garbniki zawarte w liściach kasztanowca oraz jego kwiatach wpływają rozkurczowo na przewód pokarmowy. Mają także działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego w czasie lekkiego zatrucia pokarmowego, lub innych zaburzeń trawiennych, można sięgnąć po napar z tej rośliny. Natomiast owoce Kasztanowca mogą być stosowane na nieżyt i zapalenie żołądka lub jelit. Popularna jest również nalewka. W tym celu używa się najczęściej kwiatostanu drzewa, czasami dodaje się również trochę kasztanów. Taka nalewka pomoże nam właściwie zadbać o układ pokarmowy, podziała zbawiennie przy rozwolnieniach, oraz żylakach. Można także korzystać z niej przy problemach ze stawami lub reumatyzmem, nacierając bolące miejsca. Jak widać, imponujący wygląd jest jedynie dodatkiem do szeregu zalet tego drzewa.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest