Cukierki mleczne, karmelki, krówki, ciasta, kremy, lody, polewy – karmel a szczególnie słony karmel jest prawdziwym rarytasem dla miłośników słodyczy. Czemu zawdzięcza swój fenomen i jak jego spożywanie wpływa na nasz organizm?
Spis treści
Czym jest karmel?
Karmel powstaje w procesie karmelizacji, podczas której cukier spożywczy poddawany jest działaniu wysokiej temperatury w wyniku czego uzyskuje on charakterystyczną karmelową barwę, a po ostygnięciu przybiera szklistą postać. Zakwalifikowany jest jako dodatek do żywności w grupie barwników. W wykazie międzynarodowego numerycznego systemu oznaczeń Unii Europejskiej widnieje pod numerem E150 i występuje w czterech głównych odmianach:
- Karmel naturalny E 150a (karmel alkaliczny, karmel klasy I)
Powstaje naturalnie w procesie karmelizacji. Jako barwnik barwi na kolor ciemnego brązu przechodzącego w czerń. - Karmel siarczynowy E 150b (karmel klasy II)
Powstaje w wyniku ogrzewania cukru z dwutlenkiem siarki. Dodawany do napojów takich jak whisky, rum, koniak, brandy. Znajdziemy go również napojach mlecznych i lodach. Barwi produkty na brązowo. - Karmel amoniakalny E 150c (karmel klasy III)
Powstaje wyniku ogrzewania cukru i amoniaku. Używany jako barwnik m.in. do sosów, ciemnego pieczywa, czekoladek, różnego rodzaju polew, przetworów owocowych. - Karmel siarczynowo-amoniakalny E 150d (karmel klasy IV)
Powstaje w wyniku ogrzewania cukru, siarki i amoniaku. Stosowany jako barwnik do napojów typu cola, ciemnych piw, sosów, dżemów, a także w cukiernictwie. Nadaje produktom ciemnobrązowe zabarwienie.
Słony karmel i jego fenomen
Prawdziwym fenomenem na rynku cukierniczym okazał się słony karmel. Ten cudowny słodko-słony smak zawdzięczamy Francuzom, którzy w latach 90 wypromowali to nietypowe połączenie. Czekolady, lody czy nawet popcorn w nowej odsłonie podbił serca ludzi na całym świecie. Czemu słony karmel zyskał taką popularność? Otóż okazuje się, że nasze upodobanie do słodko-słonego smaku może mieć naukowe uzasadnienie. Na Florydzie grupa naukowców przeprowadziła badanie na 150 ochotnikach. Okazało się, że spożywanie słonego karmelu uwalnia w mózgu substancję podobne do tych, jakie uwalniane są podczas zażywania heroiny. Ponoć tak ma działać na nas połączeniu tłuszczu, cukru i soli. Winka z tego, że niepozorny słony karmel ma działanie uzależniające!
Karmel – czy jest zdrowy?
Niestety nie mamy dobrych wieści dla miłośników karmelu. Nie tylko słony karmel uzależnia, ale dodatkowo karmel jako taki nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Jak wiemy, karmel to nic innego jak podgrzany cukier, a ten spożywany regularnie może prowadzić do chorób serca, cukrzycy, próchnicy, nadwagi. Ponadto może wywołać dolegliwości żołądkowe jak wzdęcia, bóle brzucha, biegunki czy zaparcia. Badania przeprowadzone na zwierzętach sugerują, że może powodować również nowotwory czy nadpobudliwość, choć nie są to wyniki potwierdzone, jeśli chodzi o ludzi.
Jak zrobić karmel?
No dobrze, wiemy już, że jest niezdrowy, wiemy, że można się uzależnić, ale od czasu do czasu można sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa. Jak zrobić karmel? Poniżej podajemy przepis na przepyszny słony karmel.Potrzebne składniki:
- 4 łyżki białego cukru
- 2 łyżki masła klarowanego
- 8 łyżek gęstej śmietany
- 1/4 szklanka wody
- 1/3 łyżeczki soli morskiej
W garnuszku na małym ogniu rozpuszczamy cukier tak, żeby nabrał brązowego koloru. Następnie dolewamy wodę i całość dokładnie mieszamy. Dodajemy śmietanę i gotujemy wszystko ok.5 minut. Na końcu należy dodać sól i masło. Gotowy karmel przelewamy do szklanego naczynia. I proszę bardzo, domowy słony karmel gotowy! Smacznego!