Jedzenie na minusie

Nawet jedząc wiele możemy samym jedzeniem spalić więcej niż sobie wyobrażamy. Co to za cuda? To nie cuda, po prostu pewne produkty zawierają tzw. „kalorie ujemne” powodując ujemny bilans energetyczny.

Jak to się dzieje? O kaloriach ujemnych mówimy wtedy gdy spożywany produkt potrzebuje więcej energii niż sam dostarcza, na jego strawienie. Kiedy organizmowi brakuje energii na strawienie „sięga” po zapas z tkanki tłuszczowej, dzięki czemu chudniemy. Dzięki odpowiednio ułożonej diecie możemy schudnąć kilka kg w przeciągu tygodnia. To jest właśnie dieta ujemnych kalorii.

Ujemny a dodatni bilans kaloryczny

100 g selera zawiera zaledwie 8kcal, ale aby nasz organizm mógł go strawić potrzebuje znacznie więcej energii – to bilans ujemny.
Pięknie wyglądające ciastko mające ponad 500 kcal, nie potrzebuje aż tyle energii by zostać strawione, wystarczy mu zaledwie 300 kcal – oznacza to, że w naszym organiźmie pozostaje nadwyżka 200 kcal – to jest właśnie bilans dodatni. Jeśli nie spalimy tych kalorii w ciągu dnia nadmiar odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej powiększając tym samym nasz brzuszek, oponkę i udka.

Produktami z ujemnym bilansem są, jak można się domyśleć warzywa i owoce zawierające dużą ilość wody, witamin i minerałów. Do tej grupy należą: szparagi, brokuły, rzodkiewka, sałata, ogórek, seler, arbuz, melon, papryka, cytryna, marchewka, czosnek ,cebula. Oczywiście mówimy tu o surowych przekąskach.

Pamiętaj że dieta ujemnych kalorii jak każda dieta ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim zdrowa dieta powinna być zbilansowana i powinna dostarczać nam odpowiednią ilość wartości odżywczych z węglowodanów, białek i tłuszczów. Produkty znajdujące się w diecie ujemnych kalorii nie zawierają tłuszczów i są ubogie w białko, dlatego dieta ta nie powinna być stosowana przez dłuższy czas, a jednak jako podkręcenie metabolizmu na wyższy poziom. Można również stosować produkty w niej zawarte jako dodatek do codziennego żywienia np. jako przekąski pomiędzy posiłkami.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest