Hibiskus w naturalnym środowisku występuje w miejscach nasłonecznionych i jednocześnie wilgotnych. Zachwyca swoją barwą i wyglądem, a w jego skład wchodzi wiele pożytecznych składników. Jest więc rośliną od lat wykorzystywaną w medycynie ludowej. Jakie ma właściwości i gdzie jest wykorzystywany?
Spis treści
Hibiskus – podstawowe informacje
Napar z tej rośliny doceniany był już w starożytnym Egipcie. Doprawiony imbirem lub cynamonem, zastępował wino. Pity jest systematycznie w Azji i Afryce. Hibiskus nazywany również kwiatem malwy sudańskiej posiada kwiaty o szerokiej palecie barw. Najczęściej spotykane są czerwono – fioletowe, purpurowe, białe czy żółte. Hibiskus bylinowy należy do bylin ogrodowych. Jest mrozoodporny, ale najpóźniej budzi się po zimie. Hodowany jest głównie w celach ozdobnych ze względu na swój wyjątkowy wygląd. W polskich sklepach dostępny jest wyciąg z suszonych kielichów tej rośliny. Hibiskus dodawany jest także do herbat owocowych.
Hibiskus – herbata o szerokim zastosowaniu
Hibiskus najczęściej spotykany jest właśnie pod postacią herbaty lub naparu. 1 łyżeczkę suszonego hibiskusa trzeba zalać wrzątkiem, przykryć i zaczekać 10 minut. Wtedy herbata się zaparzy. Poleca się posłodzenie herbaty 1 łyżeczką miodu czy laską wanilii. Herbatę z hibiskusa należy pić regularnie, by skorzystać z jej cudownych właściwości. Można ją spożywać nawet dwa razy dziennie.
Hibiskus – właściwości lecznicze
Hibiskus ma bardzo różne właściwości lecznicze. Działa podobnie jak czerwone wino. Reguluje poziom cholesterolu, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia układ immunologiczny, ma działanie przeciwzapalne i moczopędne, chroni wątrobę. W leczeniu różnych dolegliwości wykorzystywany jest przede wszystkim ekstrakt z kwiatów hibiskusa, które obfitują w prozdrowotne składniki. Zawierają witaminę C, kwasy organiczne, flawonoidy, polifenole, antocyjany, polisacharydy.
W medycynie ludowej hibiskus służył jako środek oczyszczający organizm z toksyn, ponieważ pobudza przemianę materii. Ma też działanie moczopędne, co zapobiega gromadzeniu się wody w organizmie. Wzmacnia serce i układ krążenia. W składzie hibiskusa znajdują się substancje, które obniżają poziom cholesterolu LDL, a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy czy ataku serca. Wykazuje też działanie przeciwnowotworowe. Pomaga w okresie rekonwalescencji i w trakcie przeziębienia, ponieważ hibiskus obfituje w witaminę C. Walczy z bakteriami i wirusami, działa przeciwzapalnie, łagodzi kaszel i obniża gorączkę. Herbata z hibiskusa pozytywnie wpływa na układ trawienny i powinna być składnikiem diety odchudzającej.
Niektóre badania dowodzą, że hibiskus wspomaga leczenie cukrzycy i minimalizuje ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Wykazano również, że komórki raka żołądka są podatne na ekstrakt z hibiskusa. Roślina ta oddziałuje także na urodę. Przeciwutleniacze zapobiegają starzeniu się skóry, która staje się jędrniejsza i gładsza. Wzmacnia także włosy i przywraca im blask.
Przeciwwskazania do spożywania hibiskusa
Nie ma wielu przeciwwskazań w przypadku spożywania hibiskusa. Wiadomo jednak, że kobiety w ciąży powinny raczej unikać tej rośliny. Nie ma bowiem badań potwierdzających, że jest ona całkowicie bezpieczna dla rozwoju płodu. A składniki herbaty z hibiskusa osłabiają mięśnie macic, co może skończyć się poronieniem. Uważać muszą również osoby z niskim ciśnieniem krwi. Niektórzy badacze nie zalecają hibiskusa osobom starającym się o dziecko, gdyż ma on negatywnie wpływać na płodność.