Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to przypadłość stosunkowo częsta, jednak szczególnie niebezpieczna. Zbyt późna diagnoza może sprawić, że chory znajdzie się w stanie zagrażającym jego życiu. Jakie są przyczyny ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego? Jak rozpoznać, stan ostrego zapalenia? Jak postępować, jeżeli podejrzewamy u kogoś ostre zapalenie wyrostka robaczkowego? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule oraz zwrócimy uwagę na niuanse, których przestrzeganie może uratować zdrowie, a nawet życie chorego.
Spis treści
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
Trudno stwierdzić jedyną przyczynę zapalenia wyrostka robaczkowego, jednak współczesna medycyna ma co do tej przypadłości pewne przypuszczenia. Jedną z prawdopodobnych przyczyn ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest zbyt mała ilość błonnika w diecie. Należy zatem pamiętać, że błonnik może okazać się naszym sprzymierzeńcem nie tylko wtedy, kiedy próbujemy zrzucić zbędne kilogramy. Inni lekarze zaś twierdzą, że do ostrego stanu zapalnego może dojść w wyniku zatkania wyrostka robaczkowego zawartością jelita lub wskutek sklejenia się pętli jelit z jelitem ślepym, czego konsekwencją jest powstawanie ropni.
Wyrostek robaczkowy – objawy
Nad tym, czy mamy do czynienia z wyrostkiem robaczkowym należy zastanowić się, gdy towarzyszy nam złe samopoczucie, a ból rozpoczynający się w okolicach pępka jest coraz bardziej odczuwalny na wysokości prawego biodra i nie ustępuje. Jeżeli ból utrzymuje się przez około cztery godziny i nie słabnie, ponadto pojawiają się (choć nie jest to obligatoryjne) nudności, wymioty lub wzrost temperatury ciała, należy bezzwłocznie udać się na ostry dyżur i poinformować specjalistę o naszych objawach. Co ciekawe, wyrostek robaczkowy u dzieci często jest związany również z biegunką, natomiast u dorosłych – z zatwardzeniem.
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – leczenie
Jedynym rozwiązaniem dla ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest usunięcie wyrostka operacyjnie. Zanim jednak dojdzie do zabiegu, należy pamiętać o tym, iż przed konsultacją na ostrym dyżurze bezwzględnie zabrania się podawania wszelkiego rodzaju leków, wody oraz żywności, ponieważ może to doprowadzić do pęknięcia wyrostka robaczkowego, co jest szczególnie niebezpieczne dla organizmu chorego. Dlatego zdecydowanie lepiej jest udać się do lekarza, nawet jeżeli nie jest to wyrostek, niż przyjmować leki na własną rękę, w nadziei że poboli i przestanie.
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zdaje się być przypadłością dosyć niepozorną, jednak nie wolno jej ignorować, ponieważ skutki mogą okazać się opłakane. Jeżeli zatem mamy chociaż cień podejrzenia, że my lub osoba w naszym otoczeniu może cierpieć na ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, należy natychmiastowo podjąć odpowiednie działania. W przeciwnym razie, może dojść do ciężkich powikłań, a powstałe zmiany w organizmie, mogą mieć charakter nieodwracalny.