Można jeść go prosto z puszki albo rozmrozić, jednak najlepszy jest ten świeży. Groszek zielony ma wiele witamin i składników odżywczych. Często stanowi dodatek do obiadu. Jednak może być też jego podstawowym składnikiem, gdyż nie jest kaloryczny. Za co jeszcze powinniśmy go docenić?
Groszek zielony znany jest na całym świecie od ponad dziesięciu tysięcy lat. Uprawia się go i regularnie je głównie ze względu na jego bogate wartości odżywcze. Dodatkowo roślina ta nie tylko dostarcza nam spore ilości białka, ale po wysuszeniu jej, łatwo się ją przechowuje.
Spis treści
Odmiany groszku
Groszek zielony to tak naprawdę niedojrzałe owoce grochu zwyczajnego. Uprawiany jest on a terenie Europy, Azji i Afryki od tysiącleci. W Europie groch jadany był zarówno przez biednych ludzi, jak i przez osoby z wyższych sfer, ceniące jego smak i sycące właściwości. Jedzono przede wszystkim łuskane i suszone nasiona po ugotowaniu. Moda na zielony groszek, czyli spożywanie go w okresie zanim jest jeszcze w pełni dojrzały, pojawiła się natomiast we Francji w XVI wieku. Dziś, ze względu na większe możliwości przechowywana, zielony groszek dostępny jest o każdej porze roku.
Wyróżnia się następujące odmiany groszku zielonego:
- groch zwyczajny typowy – roślina uprawiana w Polsce od VII do VIII w., dorastająca do 2 metrów wysokości;
- groch zwyczajny polny – podgatunek o fioletowych kwiatach i mniejszych owocach, występujący na polach i łąkach;
- groszek cukrowy – pochodząca z Chin odmiana, którą jako jedyną da się spożywać w całości ze strąkami.
Właściwości odżywcze groszku
Groszek zielony to przede wszystkim bogactwo witamin. Szczególnie tych, z grupy B (między innymi B9, czyli kwas foliowy), a także witamin A, C, E i K. Oprócz tego zawiera żelazo, potas, fosfor, cynk, magnez i wapń. Dodatkowo jest źródłem niacyny i błonnika, które pomagają regulować poziom cholesterolu we krwi – obniżają tak zwany „zły” cholesterol. Poza tym obniża on poziom trójglicerydów. Groszek wpływa zatem pozytywnie na wiele aspektów naszego zdrowia – pracę mięśni, kości i serca oraz dobre samopoczucie.
Ponadto ma on w sobie dużo białka, które może służyć jako jeden z zamienników mięsa zwierzęcego dla wegetarian i wegan. Posiada też sporo błonnika, a więc stymuluje trawienie i poprawia pracę jelit. Pomaga w ten sposób w zwalczeniu problemów z wypróżnianiem.
Groszek zawiera również antyoksydanty, czyli związki, które walczą z nadmiarem wolnych rodników, a te przyspieszają starzenie się organizmu oraz stymulują procesy chorobowe oraz wpływają pozytywnie na pracę układu żylnego oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na raka.
Kaloryczność groszku zależy od jego odmiany. 100 gramów ma od 45 do 80 kalorii. Nadaje się on zatem również dla tych, którzy chcą schudnąć. Jest lekkostrawny i sycący. Niestety ma też sporo węglowodanów, powinny zatem uważać na niego osoby chore na cukrzycę.
Właściwości lecznicze groszku
Groszek zielony wpływa zatem pozytywnie na nasze zdrowie. Do jego zalet można zaliczyć między innymi:
- zmniejszanie ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory,
- zapobieganie wystąpieniu anemii,
- dobroczynny wpływ na układ krwionośny,
- poprawę stanu oczu – groszek zielony zawiera luteinę, która chroni oczy przed zmęczeniem, a nawet niektórymi chorobami,
- zmniejszanie ryzyka zachorowania na choroby wirusowe – groszek zawiera enzymy, które uniemożliwiają namnażanie wirusów.
- Ponadto groszkowi przypisuje się również właściwości antykoncepcyjne. Badania wykazały, że regularne spożywanie dużych ilości nasion tej rośliny rzeczywiście ma takie działanie i płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn spada o 50%. Zatem osoby starające się o dziecko powinny pamiętać o wykluczeniu go ze swojej diety.
Zastosowanie groszku zielonego
Ekstrakt z zielonego groszku znalazł zastosowanie w kosmetyce. Działa bowiem nawilżająco, poprawia elastyczność skóry i zawiera cynk, który absorbuje nadmiar sebum. Poza tym pozwala na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej skóry i przyspiesza regenerację naskórka, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne.
Jednak jego królestwem jest kuchnia. Zielony groszek może stanowić świetny dodatek do różnych potraw, ale doskonale sprawdza się też jako baza dania. Jest świetny dla całej rodziny – mogą go jeść dzieci już od szóstego miesiąca życia. Jak w prosty sposób wkomponować go do diety?
Groszek zielony- przepisy
Najprostszą i smakowitą potrawą jest zupa krem z groszku zielonego. Każdy z łatwością jest w stanie ją przygotować. Mianowicie do zeszklonej cebulki i kilku ząbków czosnku wystarczy wrzucić opakowanie mrożonego groszku, zalać bulionem (warzywnym lub drobiowym), a po zagotowaniu zmiksować. Taka zupa przyprawiona miętą lub ziołowym pieprzem jest świetnym daniem na obiad czy kolację. Dodatkowo aby wzbogacić jej smak można dodać do niej grzanki z serem pleśniowym lub razowy chleb.
W podobnie prosty sposób przygotować można także groszkowe puree, zapiekanki czy risotta. Zielony groszek jest też świetnym dodatkiem do sałatek i omletów. Najbardziej znane jest jednak połączenie marchewki z groszkiem. Do wykonania tej sałatki potrzebujemy: 3 marchewki, jedną puszkę groszku, jedną łyżkę masła i mąki, a także cukier i sól do smaku. Najpierw marchewkę obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. Wrzucamy do garnka. Zalewamy wodą tylko tyle, by zakryła marchewkę. Dodajemy odrobinę soli. Gotujemy pod przykryciem do miękkości. Kiedy marchew już zmięknie dodajemy groszek odsączony z zalewy. Odlewamy 1/3 wody z marchewki. Na patelni roztapiamy masło, dodajemy mąkę i mieszając smażymy aż się spieni. Taką zasmażką zaprawiamy marchewkę z groszkiem. Gotujemy aż powstanie kremowy gęsty sos otaczający marchew. Doprawiamy cukrem i solą. Ciekawą opcją są też kotlety z zielonego groszku
Jak widać możliwości jest mnóstwo. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Groszek, to bardzo wartościowe warzywo, które świetnie smakuje i wygląda. Nie da się go nie lubić!