Granat – właściwości odżywcze

Starożytni chińscy lekarze uważali, że sok z granatów to życiodajny nektar. W dawnych czasach uznawano go za owoc długowieczności oraz płodności. W średniowieczu granat uznawano za owoc gwarantujący długowieczność. Od zawsze był on symbolem płodności – w ponad 50% złożony jest z samych ziaren.

Drzewo granatowca

Granaty są owocami granatowca, ciernistego drzewa, które dorasta do 3-5 m wysokości, a pochodzi z terenów Morza Śródziemnego, z Persji i z Mezopotamii. Obecnie jest on łatwo dostępny także i w Polsce. Granaty można kupić w każdym markecie, a czasem oferują je mniejsze sklepiki.

Granat skuteczny w leczeniu ran i w biegunce

Sokiem z granatu leczono rany. Skórki stosowano przeciwko biegunce oraz wrzodom, próchnicy, w zapaleniu gardła. Kora oraz korzenie granatu zwalczały tasiemca, zaś kwiat granatu stosowano jako lek w cukrzycy. Jako owoc o niezwykłych właściwościach, granat zdobił herby związków lekarzy w Europie.

Inne, korzystne, zdrowotne działanie owoców granatu

W owocach granatu zawarte jest dużo witamin oraz minerałów wśród których wyróżnia się takie jak: witamina C, oraz witamina K, błonnik, a także beta-karoten, wapń, i żelazo, magnez oraz fosfor, potas i sód. Sok z granatu ma lecznicze właściwości, wśród których można wymienić: ochronę przed impotencją i przed rakiem prostaty, zapobieganie miażdżycy oraz obniżanie cholesterolu LDL tj. który jest niekorzystny dla zdrowia, a podwyższanie korzystnego cholesterolu HDL, wzmacnianie ukrwienia serca i zapobieganie jego chorobom, obniżanie poziom cukru we krwi, profilaktyka nowotworowa oraz pozytywny wpływ na wygląd na co wpływa wysoka zawartość przeciwutleniaczy.

Granat zawiera dużo polifenoli, substancji chroniących mózg płodu , dlatego jest on dobrym owocem dla kobiet w ciąży. Granat z uwagi na zawartość antyoksydantów jest najbogatszy spośród owoców wykorzystywanych przez człowieka. Owoce granatu zaleca się tym, którzy pracują w skupieniu, a ich praca wymaga koncentracji oraz odporności na stres. Tak jak truskawki granat uznaje się za afrodyzjak.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest