Detoks sokowy – jak go zrobić?

Nie jest nowatorskie stwierdzenie, że owoce i warzywa są zdrowe. Mają mnóstwo witamin, są smaczne, aromatyczne i zachwycają wyglądem i kolorami. Nie należą też do stosunkowo wysokiej półki cenowej. W związku z tym dostrzeżono ich potencjał dietetyczny – detoks sokowy! Jak go zrobić? – ściągę znaleźć można poniżej.

Ile powinien trwać detoks sokowy?

Dieta sokowa, choć pyszna i wykazuje właściwości prozdrowotne, nie może być włączona jako stały i jedyny element codziennego żywienia. Służy raczej oczyszczeniu organizmu z toksyn, nadmiaru wody oraz ”wyposażeniu” komórek ciała w dodatkowe minerały i witaminy. Ile powinien trwać detoks sokowy? Sugeruje się, by z detoksu tego typu korzystać nie dłużej niż dwa dni.

Czy dwa dni to długo? Tak naprawdę zależy to od nastawienia i stanu zdrowia. Przepyszny i kolorowy sok wypity co dwie-trzy godziny w zupełności wystarcza, by zapełnić żołądek i jednocześnie uwolnić zanieczyszczony organizm ze zbędnych składników dotychczasowej diety lub będących produktem stresu.

W wytrwaniu 48 godzin na diecie sokowej pomoże zastosowanie się do kilku zasad, które ułatwią przeżycie okresu oczyszczania organizmu i oznak zatrucia toksynami, które podczas diety sokowej będą próbowały wydostać się z ciała. W związku z tym na dwa dni przed planowanym detoksem:

– ogranicz do minimum produkty zawierające kofeinę (kofeina to nie tylko kawa, ale i herbata, drinki energetyzujące, Coca-Cola);
– ogranicz używki typu alkohol i papierosy;
– zminimalizuj ilości cukru, mąki (białej), mięsa (czerwonego), mleka, jajek (i innych produktów pochodzenia zwierzęcego).

Jak zrobić detoks sokowy?

To, jak przygotujesz się do detoksu sokowego, ma ogromny wpływ na rezultaty, dlatego zbagatelizowanie tych kilku zasad może przyczynić się do niezadowalających efektów i konieczności powtórzenia. Dwa dni to niewiele w porównaniu do korzyści! Zanim rozpoczniesz dietę sokową, zrób listę ulubionych i tych mniej przypadających do gustu owoców i warzyw. To niezwykle istotne, by wybrać produkty, które nie przyprawiają o mdłości na samą myśl. Z drugiej jednak strony to też okazja do spróbowania nowych smaków. Jeżeli chodzi o jadłospis, to najlepiej skorzystać z gotowych przepisów, których pod dostatkiem znaleźć można w Internecie. Dobrym pomysłem jest też konsultacja ze specjalistą w zakresie dietetyki i żywienia, który przeanalizuje skład ciała oraz stan zdrowia. Trzeba wiedzieć, że każdy owoc czy warzywo posiadają właściwości działające na określone partie ciała. Na przykład cytryna odkwasza organizm, a szpinak bogaty jest w błonnik. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię, by nie doprowadzić do sytuacji, że jeden sok dostarczy tylko witaminy C, a kolejny doprowadzi do problemów trawiennych, gdyż na przykład jabłko usprawnia prace jelit i w nadmiernej ilości może powodować biegunkę.

Grunt to dobra wyciskarka!

Nie mniej istotny jest dobrej jakości sprzęt. Sokowirówka wysokiej klasy dokładnie wyciśnie z owoców i warzyw to, co najistotniejsze, dokładnie rozdrobni i zmiesza składniki, a ponadto zminimalizuje ilość odpadów. Nieatrakcyjna konsystencja może bowiem skutecznie zniechęcić do kontynuowania diety sokowej. Nie sposób wybrać idealną sokowirówkę, więc z pomocą przychodzą rankingi, które zestawiają najlepsze urządzenia ze względu na klasę i funkcjonalność. Tania wyciskarka wolnoobrotowa sprosta Twoim oczekiwaniom, dlatego sprawdź ranking najpopularniejszych urządzeń i wybierz to, które najbardziej Tobie odpowiada!

Odpowiedź na pytanie ”jak zrobić detoks sokowy” okazuje się tak samo prosta, jak i trudna. Dla niektórych stworzenie jadłospisu i sam wybór składników na pyszny sok nie będzie stanowić problemu. Jednak w sytuacji, gdy stan zdrowia lub pojawia się niechęć do niektóry potraw, należy bardziej skupić się na przygotowaniach. Podobnie dla niektórych odrzucenie używek czy produktów pochodzenia zwierzęcego może stanowić problem lub nie. Najważniejsze to jednak z zauważyć, że dwa dni mogą skutecznie pomóc w oczyszczeniu organizmu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest