Czy faktycznie potrzebujemy planu treningu i planu dietetycznego?

Plan treningu to zestawienie ćwiczeń, informacja o ich intensywności i harmonogram realizacji. Z kolei plan dietetyczny zawiera porcje jedzenia z informacją o składnikach odżywczych, dostosowany do indywidualnych potrzeb. Kto potrzebuje takich informacji?

Dieta to słowo, które wielu osobom kojarzy się nierozerwalnie z bólem i cierpieniem, których synonimem jest suchy chleb i szklanka wody. Błąd! Wszystko, co jemy, zalicza się do naszej diety. Jeżeli chcemy schudnąć lub świadomie przytyć tzn. zbudować masę mięśniową nie możemy swoich posiłków zostawić przypadkowi. Zawodowi sportowcy, trenerzy i dietetycy uważają, że 70% sukcesu to odpowiedni harmonogram żywieniowy. Pozostałe 30% to m.in. plan treningowy, mentalne nastawienie i odpoczynek.

Plan dietetyczny to drogowskaz

Chcą poważnie osiągnąć swoje założenia, niezależnie czy będzie to redukcja masy, czy jej wzrost potrzebujemy planu. Wiemy już, że dieta to bardzo ważna składowa sukcesu. Dlatego znając swój cel, możemy określić nasze zapotrzebowanie na kaloryczność. Istnieje wzór Mifflina oraz wzór Harrisa i Benedicta używanych do obliczenia ilości energii, którą powinniśmy każdego dnia dostarczyć do organizmu. Znając wynik, możemy przejść do oszacowania deficytu energetycznego, jeśli chcemy schudnąć lub ilości kalorii, które dodamy do diety, chcąc zwiększyć masę mięśniową. Jeżeli zależy nam na ustaleniu prawidłowych proporcji, to warto wesprzeć się profesjonalnymi poradami, które można znaleźć np. na https://www.budujmase.pl/plany/.

Składniki odżywcze, witaminy i minerały dostarczamy w diecie. Niestety nie zawsze jest ich na tyle dużo, aby zapewnić ich w ilości odpowiadającej indywidualnemu dziennemu zapotrzebowaniu. Wówczas otwiera się przed nami cały świat suplementów. Jest on na tyle złożony i zawiły, że warto również tutaj mieć swojego przewodnika. W końcu chcemy dostarczać do organizmu produkty najwyższej próby w ilościach, których potrzebujemy. Niewłaściwa suplementacja to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Trener personalny lub dietetyk, przygotowując plan żywieniowy są dobrym źródłem wiedzy. Warto więc dopytać o preparaty, które będą uzupełniały braki.

Plan treningowy – wyciskacz łez

Choć to trening daje w kość, to wiele osób uważa, że trzymanie diety jest prawdziwym wyzwaniem. Niemniej sam trening jest istotny z punktu widzenia stymulacji procesów w organizmie. W końcu sama dieta pozwoli nam zwiększyć lub zmniejszyć obwody, ale proces ten będzie trwał bardzo długo. Dlatego trening czy to na siłowni, czy w plenerze, a może inna aktywność fizyczna, bezpośrednio wpływają na tempo zmian naszej sylwetki. Ułożenie planu treningowego ma na celu dostosowanie ćwiczeń oraz ich intensywności do naszych obecnych możliwości. Dzięki temu ciało stopniowo przyzwyczaja się do określonego programu, a wraz z postępami przesuwamy swoje granice. Dobry plan jest jak nowe buty. Na początku możemy czuć się nieswojo, ale w krótkim czasie z powodzeniem zmierzmy się z półmaratonem.

Plan dietetyczny i plan treningowy to elementy ze sobą komplementarne. Dzięki nim wiemy, w którym miejscu jesteśmy i co musimy zrobić, aby osiągnąć założone cele. Bez nich poruszamy się po omacku i właściwie nie wiemy, w którym kierunku zmierzamy. Chcąc realnych efektów, musimy zaplanować drogę, która doprowadzi nas do upragnionej sylwetki.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest