Jak zrzucić zbędne kilogramy bez efektu jo-jo? Metoda małych kroków

Przychodzi czas, kiedy stajemy przed lustrem i mówimy sobie, że to dobry moment na metamorfozę sylwetki. Dobra decyzja powinna być poparta przemyślanymi działaniami. Jak schudnąć bez efektu jo-jo?

Zbliża się koniec roku. Jak zwykle jest to czas noworocznych postanowień, zwłaszcza tych dotyczących naszego wyglądu. Chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów, zredukować masę i poprawić nieco wygląd mięśni. Pierwszy krok przychodzi w miarę łatwo. Jednak pojawia się konieczność systematycznych treningów, a to staje się prawdziwym wyzwaniem. Nie zawsze intensywność treningu jest kluczowa w utracie wagi. W tym wypadku liczy się indywidualnie ułożona dieta, przemyślany plan treningowy i systematyka. W ten sposób małą łyżeczką powoli z konsekwencją osiągniemy swoje cele.

Od czego zacząć?

Jeśli stroniliśmy dotychczas od aktywności fizycznej, a nasza przygoda ze sportem skończyła się na studiach, to warto porozmawiać z profesjonalistą. Trener personalny lub fizjoterapeuta to osoby, z którymi warto skonsultować swoje zamiary i określić nasze dzisiejsze możliwości. Nikt nie chce zacząć przygody z siłownią od kontuzji, która wykluczy nas na kilka tygodni. Dlatego dobrze mierzyć siły na zamiary również w sprawie kondycji. Na pierwszych kilku zajęciach możemy zmęczyć się nawet mniej i chętnie wrócić w kolejnym tygodniu do zajęć, niż przerzucić potężne ciężary i cierpieć przez kolejne 7 dni. Warto więc pamiętać, żeby rodzaj i intensywność ćwiczeń dostosować do naszych obecnych możliwości. Z czasem sami będziemy przesuwać sobie granicę. Cierpliwość i systematyka są cnotami, które trzeba w sobie pielęgnować. Informacje o ćwiczeniach, znaleźć można na https://www.trec.pl/baza-wiedzy/jak-cwiczyc-na-silowni-zeby-schudnac.html.

Świadomość odżywiania

Wszystko, co ląduje na naszym talerzu wpływ na ciało i w konsekwencji zdrowie. Dieta jest kluczem i fundamentem, którego w redukcji masy nie możemy pominąć. Nawet najcięższe treningi nie dadzą efektów, jeśli wracając z siłowni lub ćwiczeń będziemy regularnie odwiedzać fast-foody. Dosłownie jesteśmy tym, co jemy i pijemy. W diecie nie chodzi o to, aby po wysiłku raczyć się tylko zielonym jabłkiem i cierpieć z głodu. Chodzi o to, aby na stałe zagościło ono, ale też inne owoce i warzywa w naszym menu. Ponadto musimy dostarczać do organizmu witaminy i minerały, a przy redukcji masy nasz bilans kaloryczny powinien być ujemny. Oznacza to, że powinniśmy więcej spalać kalorii niż przyjmować ich w jedzeniu. W ten sposób zdrowo tj. o ok. 0,5 kg tygodniowo konsekwentnie obniżymy wagę. Czy można czasami pozwolić sobie na złamanie diety? Można, ale to wydłuża drogę do osiągnięcia założonych celów. Pytanie więc, czy warto?

Uzupełnienie diety

Nie ważne czy redukujemy masę, czy chcemy ją zwiększyć, nasze ciało potrzebuje składników odżywczych. Większość z nich dostarczamy w pożywieniu i dlatego jest ono kluczowe. Jednak nie wszystkie mikro i makroelementy trafią na talerz w odpowiedniej ilości. Wówczas warto sięgnąć po suplementy, które nie dość, że uzupełnią niedobory, to przyśpieszą proces chudnięcia lub wzrostu. Odżywki i suplementy diety to składniki, które są łatwo przyswajane przez organizm, przez co przyczyniają się np. do szybszej regeneracji po treningu. Dzięki temu w krótszym czasie odzyskamy energię, którą następnie spożytkujemy na wybraną aktywność fizyczną. O ten rodzaj dodatków żywieniowych, podobnie, jak o menu żywieniowe, warto zapytać dietetyka lub trenera personalnego z odpowiednimi uprawnieniami.

Zrzucenie masy to proces wykraczający poza aktywność fizyczną. Jest to przede wszystkim dieta, której zadaniem jest dostarczenie wszystkich potrzebnych dla organizmu składników. Wszelkie braki uzupełnią suplementy, które dodatkowo stymulują procesy palenia tłuszczu i wspierają regeneracje. Warto więc pamiętać, że droga do celu wiedzie przez trening, dietę i suplementację uzupełniającą.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest