Pesto jest zieloną pastą, która stała się jednym z symboli włoskiej kuchni. Tradycyjne pesto powstaje na bazie bazylii, która pozytywnie oddziałuje na organizm człowieka. Pasta ta pełna jest aromatów i witamin. Można dodawać ją do makaronów, ryżu, mięs i sałatek. Poniżej odpowiedź na pytanie, czym dokładnie jest pesto oraz przepisy na tę pastę.
Spis treści
Pesto – co to takiego?
Pesto może pochwalić się długą tradycją. Przygotowywano je już w starożytności. Korzenie tej pasty sięgają włoskiej Ligurii. Ze stolicy tego regionu – Geniu pochodzi najpopularniejszy przepis na bazie bazylii. Klasyczne pesto zawiera właśnie bazylię, orzeszki piniowe, czosnek, oliwę z oliwek oraz parmezan. Pierwotnie składniki te ucierano ręcznie w moździerzu stąd nazwa potrawy.
Pesto – z czym to się je?
Pesto jest najpopularniejszym dodatkiem do makaronów. Takie połączenie tworzy wręcz błyskawiczny i niedrogi (za słoiczek pesto zapłacimy od kilku do kilkunastu złotych) obiad. Sos można dodać również do pizzy, kanapek, zup, serów, sałatek, a nawet jeść bez niczego. Będzie doskonałym urozmaiceniem potraw rybnych, mięsnych i zapiekanek.
Właściwości zdrowotne pesto
Bazylia, która jest głównym składnikiem pesto, stymuluje pracę układu pokarmowego. Pobudza produkcję soku żołądkowego i poprawia trawienie. Zapobiega wymiotom, a nawet poprawia apetyt. Ponadto pomaga w walce z bezsennością. Orzeszki piniowe z kolei wspomagają prawidłowe krzepnięcie krwi za sprawą witaminy K. Wzmacniają kości i poprawiają odporność. Stymulują też pracę układu nerwowego. Parmezan jest cennym źródłem białka, a czosnek działa przeciwzapalnie.
Pesto z bazylii – przepis
Najpopularniejszą i najbardziej tradycyjną odmianą pesto jest to przygotowane na bazie bazylii. Składniki można oczywiście modyfikować względem potrzeb. Popularne jest pesto zrobione z rukoli, pietruszki, szpinaku czy suszonych pomidorów.
Składniki na pesto z bazylii:
- 3 ząbki czosnku
- 3 łyżki orzeszków piniowych
- Oliwa z oliwek
- 2 pęczki świeżej bazylii
- sól i pieprz
- pół szklanki startego parmezanu
Sposób przygotowania:
Czosnek i orzeszki siekamy na drobne kawałki. Liście bazylii należy umyć, odsączyć i porwać (jak najdrobniej). Następnie te składniki trzeba utrzeć na jednolitą masę. Dołożyć parmezanu i oliwy z oliwek, po czym dalej ucierać. Dodać sól i pieprz. Gotowe pesto trzeba przełożyć do słoiczków i wstawić do lodówki.
Przepis na pesto z rukoli
Pesto jest sosem, który można zrobić na bazie wielu różnych składników. Dużą popularnością cieszy się przepis na pesto z rukoli. Poniżej lista składników i sposób przygotowania.
Składniki na pesto z rukoli:
- 1 opakowanie rukoli
- 150 ml oleju/oliwy
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki miodu
- 2/3 szklanki pestek ze słonecznika
Przygotowanie pesto z rukoli należy rozpocząć od rozdrobnienia mikserem pestek słonecznika. Następnie trzeba obrać czosnek i razem z rukolą, olejem i miodem miksować do czasu powstania jednolitej masy. Później przełożyć pesto do słoiczków i schować do lodówki.
Na sklepowych półkach dość łatwo odnaleźć gotowe pesto. Jednak warto poświęcić chwilę i przygotować je samodzielnie w domu. Nie zabiera to dużo czasu, a jest gwarantem odpowiedniej jakości pasty. W gotowych sosach pojawiają się zamienniki. Oliwę zastępuje się olejem słonecznikowym, parmezan zwykłym żółtym serem, a orzechy pinii nerkowcami. Jeśli już zdecydujemy się kupić gotowy produkt, warto dokładnie zapoznać się z jego składem. Pesto nie powinno być zbyt długo podgrzewane, ponieważ zyska gorzki smak. Otwarty słoiczek może być trzymany w lodówce przez tydzień. Ewentualnie można go zamrozić.