Czy kawa jest zdrowa? Właściwości kawy

Świat jest pełen miłośników kawy, którzy nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez parującej filiżanki lub kubka tego wyjątkowego napoju. Utarło się także przekonanie, że poznając nową osobę, warto ją zaprosić właśnie na kawę. Ta uniwersalna używka ma wiele plusów, jednak obrosły ją liczne mity. Rodzić się więc może pytanie, czy napar ten jest dobry dla organizmu?

Kawa pochodzi z pestek czerwonych owoców coffea uprawianych w strefie międzyzwrotnikowej, najczęściej Afryce i Ameryce Południowej. Właśnie tam poznano jej właściwości lecznicze oraz zastosowanie. By można było nabyć produkt dostępny na wielu półkach sklepowych, pestki są suszone, prażone (dzięki temu stają się brązowe), a następnie – zależnie od działań producenta – mielone. Znaczna większość kaw na rynku to odmiany gatunków Arabica i Robusta. Jako ciekawostkę można dodać, że ludzie na całym świecie spożywają około 3 miliardy filiżanek kawy dziennie!

Kawa, a zdrowie

Właściwości kawy są najczęściej powiązane z działaniem kofeiny, ponieważ to ona występuje w napoju w największych ilościach. Ta wyjątkowa substancja jest bardzo cenionym składnikiem o działaniu leczniczym. Nie da się jednak w oczywisty sposób odpowiedzieć na pytanie – czy kawa jest zdrowa? Wszystko zależy od wielu czynników, a przede wszystkim dawki oraz predyspozycji organizmu danego człowieka. Jeżeli jednak zachowuje się umiar, to napój jest jak najbardziej wskazany!

Wspomniana wcześniej kofeina doskonale działa przeciwmigrenowo. Jest także składnikiem leków na astmę, przeciwbólowych oraz wielu substancji pobudzających. Dawka lecznicza wynosi około 200 mg, czyli 4 filiżanki espresso (jedna ma około 54 mg kofeiny).

Na co jeszcze może pomóc kawa? Właściwości tego napoju są doceniane także ze względu na działanie przeciwnowotworowe. Jest to związane z obecnością różnych antyoksydantów, między innymi kwasu chlorogenowego. Tego rodzaju substancje zwalczają działanie wolnych rodników i wspomagają usuwanie toksyn z organizmu. Dzięki temu materiał genetyczny jest chroniony przed uszkodzeniami, a przez to także różnymi chorobami nowotworowymi, na przykład dotyczącymi wątroby.

Zdrowa kawa to przede wszystkim taka, która jest pita w odpowiednich ilościach, ponieważ wypijanie zbyt dużych ilości napoju może skutkować wypłukiwaniem magnezu i innych ważnych substancji. Należy jednak zdementować mit mówiący, że napar zawsze wypłukuje wspomniany magnez. Okazuje się, że ze względu na swój skład kawa może nawet go dostarczać, kiedy nie spożywa się więcej, niż 4 filiżanki dziennie. Powyżej tej ilości organizm może być za bardzo pobudzony do przemiany materii, przez co różne składniki mineralne zostaną wydalone wraz z moczem.

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago dowiedli, że picie kawy pozwala także zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona i Alzheimera.

Zainteresowani kawą mogą być także ludzie na diecie redukcyjnej. Kofeina znacznie przyspiesza metabolizm, zwłaszcza w kontekście spalania tłuszczów. Oczywiście, nie jest cudownym remedium na nadwagę, jednak warto ją dodać do codziennego jadłospisu.

Kawa ziarnista – najlepsze produkty na rynku!

Kawa Brazil Gusto Antico

Jest to bardzo dobra kawa pochodząca z Brazylii, która jest świetną propozycją dla osób nielubiących kwaskowatych posmaków w naparze. Mimo swej łagodności można w niej wyczuć intensywne nuty kwiatowe i czekoladowy posmak. Gatunek to Arabica.

Kawa Espresso Royale

W tym przypadku również chodzi o odmianę gatunku Arabica. To mieszanka stworzona z produktów pochodzących z Kenii, Gwatemali, Kolumbii, Indonezji i Brazylii. Posiada bardzo intensywny zapach oraz posmak chleba oraz czekolady.

Kawiarka Bialetti Moka Express

Kawa to jedno, ale ważny jest także sposób parzenia. Wymienione wyżej gatunki świetnie będą się nadawały do stworzenia klasycznego, włoskiego espresso. Z tego powodu przyda się kawiarka marki Bialetti, czyli firmy odpowiedzialnej za istnienie tego narzędzia. Obsługa jest bardzo prosta, a stworzony napar zawsze wyśmienity.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest