Czeremcha- właściwości odżywcze i zdrowotne

Cyjanowodór otrzymamy w wyniku rozkładu w wodzie związków, jak: amigdalina i prunasyna, przyczynia się do zmniejszonego ryzyka wystąpienia nowotworu, poprawia samopoczucie oraz reguluję trawienie. Kora tejże rośliny ma właściwości moczopędne ma ona również właściwości uspokajające. Warto zaznaczyć, że zbieramy ją, gdy roślina jest w rozkwicie, po czym możemy ją wykorzystywać jeszcze przez długi czas. Na gorączkę czy przeziębienie pomocny będzie napar lub nalewka z czeremchy spożywana w okresie jesieni oraz zimy. Zapobiegawczo, a zarazem wspomagająco nasz układ odpornościowy będzie działać zawarty w owocach kwas askorbinowy. Można tak jak w przeszłości rozpuścić czerechę w winie otrzymując znakomity środek na kaszel.

W dawnych czasach owoce te były znane z właściwości leczniczych kamieni żółciowych, jak również nerkowych. Stosowali ją już pierwsi znani medycy m.in. Herodot. Do tej pory stosujemy czeremchę jako płyn do płukania spojówek oraz w celu leczenia anemii, zapalenia oskrzeli oraz licznych chorób zapalnych. Właściwości przeciwzapalne owoce zawdzięczają obecności związków organicznych. To głównie dzięki nimi będziemy mogli korzystać z właściwości umożliwiających szybsze wygojenie infekcji, tudzież krótszy okres choroby. Osoby cierpiące na stany depresyjne lub lękowe najbardziej skorzystają ze spożycia jagód działających zbawiennie na układ nerwowy. Na bogactwo wspaniałych dla zdrowia antyoksydantów wskazuję nam wspaniały ciemny kolor owoców.

Czeremcha zwyczajna, a czeremcha amerykańska- jak odróżnić?

Pomimo faktu, że od obu roślin możemy oczekiwać zbliżonych korzyści zdrowotnych, to rośliny te różnią się kilkoma zasadniczymi cechami. Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuję tą drugą spotkamy w Ameryce, z kolei czeremcha zwyczajna jest spotykana w Europie (w tym również w polskich lasach), na Syberii, gdzie jest wykorzystana od wielu wieków do produkcji mąki oraz w Azji. Czeremcha zwyczajna kwitnie o miesiąc wcześniej niż ta w Ameryce. Okres kwitnienia w przypadku tej pierwszej przypada na miesiące- kwiecień oraz maj. Obie rośliny nie wymagają szczególnych warunków, jednak to amerykańska jest w stanie rosnąć nawet na tych, które są suche.

Czeremcha- zastosowanie w kuchni

Skorzystanie z właściwości smakowych tego zdrowego owocu w kuchni będzie podobne do aronii ze względu na zbliżony smak. Połączone przyjemnie słodkiego smaku z nutką cierpkości i gorzkości sprawiają, że jagody te idealnie mogą się sprawdzić podczas przyrządzania konfitury, dżemów, soków, czy wszelkiego rodzaju przetworów. Podobno najlepiej smakują, jeżeli skorzystamy z tradycyjnie, przekazywanej z pokolenia na pokolenie receptury. Warto zaznaczać, że ze znakomitych właściwości zdrowotnych skorzystamy, spożywając owoce zarówno na surowo, jak i ugotowane. Dlatego też możemy spokojnie dostosować formę spożycia do osobistych upodobań. Licznie pozytywne dla zdrowia właściwości płyną również ze spożycia liści tej wspaniałej rośliny. Najlepsze będą one ugotowane, w Korei jest to dość popularny dodatek do dania.

Uważajmy na smak nasion, ponieważ czasem mogą okazać się one zbyt gorzkie. Nie mniej jednak możemy spożywać je zarówno na zimno, jak i na ciepło. Najlepszą herbatę uzyskamy z nie mniej korzystnej dla zdrowia kory. W postaci trunku może to być przepyszna nalewka, aby zaskoczyć swoje kubki smakowe wystarczyć, połączyć smak czeremchy z odrobiną mięty, czy aromatycznych przerwach. Co ciekawe przepyszne są suszone owoce, palone w smaku mogą być smacznym zastępnikiem kawy. Pyszne są suszone owoce, palone w smaku mogą być smacznym zastępnikiem kawy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest