Wahania nastroju — przyczyny, objawy i leczenie

Zmiany nastroju wydają się powszechną dolegliwością zwłaszcza u kobiet, które za przyczynę upatrują zespół napięcia przedmiesiączkowego. Mimo wszystko przyczyn takiego stanu rzeczy może być znacznie więcej, niż nam się wydaję. W tym artykule wskażemy, gdzie upatrywać źródła tego problemu, a ponadto jak w zależności od przyczyny możemy redukować objawy tej dokuczliwej zwłaszcza dla bliskich nam osób dolegliwości.

Wahania nastroju – przyczyny, objawy

Wiele chorób psychicznych jest powiązanych z występowaniem u danej osoby nieprawidłowego stanu zdrowia psychicznego podczas którego jednym z głównych objawów będą zaburzenia nastroju. Jedną z takich dolegliwości psychicznych będą zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Na szczęścia w tym wypadku objawy, jakimi są wahania nastroju, występują jedynie do kilku razy w roku. Nawet jeżeli zaburzenie teoretycznie ma mieć szybki cykl. Mniej dotkliwszą wersję tej choroby nazywamy z kolei cyklotymią. Bardzo groźny mogą okazać się poważne zaburzenia depresyjne, podczas których odczuwamy przytłaczający smutek przez nienaturalnie długi czas. Zaburzenia nastroju nie ominą również osób cierpiących na przewlekłą depresję zwanej dystymią.

Częste zaburzenia nastroju z krótkim odstępem czasu występują w chorobach z zaburzeniami osobowości. Dziecko, u którego występują częste i niepohamowane wybuchy gniewu najprawdopodobniej może cierpieć na DMDD. U młodszych osób często niesłusznie diagnozowana jest choroba dwubiegunowa, dlatego warto skonsultować zachowanie dziecka ze specjalistą. Ze względu na zmiany hormonalne osoby szczególnie narażone na huśtawki nastrojów to nastolatki, kobiety podczas menopauzy oraz kobiety w ciąży. Nie trudno się domyślić, że spożywanie takich substancji, jak alkohol, tudzież narkotyki zwłaszcza w przypadku osób uzależnionych może radykalnie zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju. Osoby mające problemy z funkcjonowaniem tarczycy, płuc, czy też układu sercowo-naczyniowego również są w grupie ryzyka wystąpienia tej dolegliwości. Oczywiście radykalna zmiana diety, stres czy zaburzenia snu również wywołują te zaburzenia. Zaburzenia nastroju można wyróżnić, że albo stan taki, jak m.in. podekscytowanie, czy smutek występuje nienaturalnie długo, tudzież stany te zmieniają się bardzo często.

Wahania nastroju- leczenie

Oczywiście jest normalne, że cały czas nie jesteśmy w obojętnym nastroju. Nie mniej jednak czasami dochodzi do tego, że nasz stan psychiczny wywołuje w nas myśli samobójcze lub podjęcia z permanentnego podekscytowania takich zachowań, jak m.in. niekontrolowane wydawanie pieniędzy, czy też ryzykowne zachowania seksualne. W takim wypadku najlepiej jest się skonsultować z psychiatrą, który może nam przepisać stosowne leki umożliwiające poprawę stanu psychicznego. Omówienie problemów dotyczących swoich uczuć z psychologiem również może okazać się trafnym krokiem przy redukcji problemu. Oczywiście źródło może leżeć w innych dolegliwościach zdrowotnych, wtedy lekarz przepisze stosowny lek. Warto pamiętać, że Istnieją inne sposoby, które nie są mniej ważne we wpływie na redukcję wahań nastrojów.

Równie ważne, aby nie zapominać o korzystaniu z dostępnych ćwiczeń relaksacyjnych, uprawianiu preferowanego przez siebie sportu lub opracowania technik pozwalających nam na zachowaniu trzeźwego umysłu w przypadku wystąpienia silnego stresu. Niektórzy lekarze zalecają prowadzenie notatek, w których opisywalibyśmy swój niekorzystny stan wraz z przyczynami. To nie tylko pomoże nam zweryfikować, w jakich sytuacjach powtarza się u nas zaburzenie nastroju, ale również pomoże to w diagnozie przyczyny wahań.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest