Czarci pazur jest rośliną niepozorną, płożącą się, dorastająca do około 150 cm długości. Harpagophytum procumbens, czyli czarci pazur występuje w rejonie Afryki Południowej. Wykorzystywany w lecznictwie jest korzeń tej rośliny, która ma prozdrowotne właściwości. Zawdzięcza je licznym substancjom o charakterze leczniczym. Czarci pazur jest wykorzystywany do produkcji kapsułek, tabletek, maści czy nalewek z czarcim pazurem.
Spis treści
Czarci pazur właściwości lecznicze
Czarci pazur jest rośliną, która charakteryzuje się obecnością kilku bardzo rzadko spotykanych składników, należą do nich m.in.: irydoidy, fenolokwasy, sterole, flawonoidy i triterpeny. Każda z tych składników ma właściwości, które korzystnie wpływają na zdrowie. Irydoidy działają przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, ich działanie jest korzystne w chorobach reumatycznych. W czarcim pazurze znajdziemy sterole, które powodują obniżenie poziom złego cholesterolu i wspierają odpowiednią pracę całego układu naczyniowego. W skład czarciego pazura wchodzą także triterpeny które stymulują wydzielanie żółci, co poprawia trawienie oraz przyspiesza trawienie tłuszczów.
Co ciekawe, działanie czarciego pazura w leczeniu bólu często jest porównywalne do działania kortyzonu i fenylobutazonu. Są to znane leki, które są wykorzystywane do uśmierzania bólu, a także zmniejszania stanów zapalnych. Czarci pazur ma także działanie przeciwartretyczne i przeciwreumatyczne. Zapobiega także stresowi oksydacyjnemu i zmniejsza utratę żywności komórek.
Przeciwwskazania stosowania czarciego pazura
Chociaż ma on bardzo dużo właściwości prozdrowotnych to nie każdy może pozwolić sobie ja jego przyjmowanie. Wykazano interakcje między składnikami czarciego pazura, a lekami nasercowymi. Jeśli ktoś ma wrzody żołądka lub dwunastnicy to bezwzględnie nie może go stosować. Czarci pazur wchodzi też w interakcje z różnymi lekami, podawanie go z lekami obniżającymi ciśnienie krwi oraz antyarytmicznymi może nieznacznie wzmacniać działanie tych leków. Ponadto badania wykazują, że czarciego pazura nie powinny stosować osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą. Również czarciego pazura nie poleca się kobietom w ciąży i matkom karmiącym, ponieważ nie zostały do końca zbadane skutki działania substancji aktywnych w nim zawartych.