Spożywanie produktów, których głównym składnikiem jest kokos, jak na przykład: olej kokosowy, woda kokosowa lub mleko kokosowe stało się ostatnio bardzo modne. To dobra wiadomość, ponieważ produkty te są bardzo zdrowe i mogą dostarczyć naszemu organizmowi wielu składników odżywczych. Przy okazji coraz częściej można usłyszeć o cukrze kokosowym, który stał się ulubionym zamiennikiem cukru białego wśród zwolenników zdrowego stylu życia. Czy rzeczywiście jest on tak zdrowy, jak inne produkty kokosowe?
Spis treści
Cukier kokosowy – zdrowotne korzyści
Wszystkie produkty na bazie kokosa, w tym także cukier kokosowy zawierają charakterystyczne włókna, inaczej zwane inuliną. Inulina przyczynia się do spowolnienia wchłaniania glukozy oraz do utrzymania optymalnego poziomu glukozy we krwi. Dlatego spożywanie kokosów i produktów od niego pochodzących jest zalecane osobom chorującym na cukrzycę lub mającym podwyższony poziom cukru. Jednak cukier kokosowy ma też swoje minusy. Tak samo, jak w przypadku cukru białego, jego kokosowy zamiennik jest mocno kaloryczny i ma wysoki poziom indeksu glikemicznego. Jeśli decydujesz się na sporadyczne słodzenie potraw lub słodzisz niewiele, cukier kokosowy będzie rozwiązaniem lepszym pod wieloma względami. Jeśli porównamy go do niezdrowego i owianego złą sławą cukru białego, okazuje się, że cukier kokosowy dostarcza naszemu organizmowi jakiekolwiek, wartości odżywcze, choć oczywiście w minimalnych ilościach.
Korzyści z zamiany cukru białego na kokosowy
Biały cukier, zwany przez niektórych białą śmiercią, jest pozyskiwany z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej. Kiedyś uważano go za źródło siły i zdrowia, po latach naukowcy zdołali jednak dowieść, że jest on przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych. Mimo, że spożywając cukier, nie wyobrażamy sobie, że mogłoby go nie być, tak naprawdę dostarczamy do naszego organizmu jedynie masę pustych kalorii. Trudno całkowicie z niego zrezygnować, ponieważ jest obecny dosłownie wszędzie: słodzimy nim herbatę, dodajemy do ciast i wypieków, spożywamy w słodyczach, sokach, a nawet żywności wysoko przetworzonej. Możemy starać się jednak zdecydowanie go ograniczyć, co na pewno wyjdzie nam na zdrowie.
Właśnie dlatego warto bliżej przyjrzeć się różnym jego zamiennikom, coraz szerzej dostępnych na rynku. Jednym z nich może być właśnie wspomniany wcześniej cukier kokosowy, który stanowi niejako przeciwieństwo cukru buraczanego i dostarcza cenne składniki odżywcze. Stanowi również źródło minerałów potrzebnych naszemu organizmowi, takich jak: potas, żelazo, wapń oraz cynk.
Mało który cukier może dostarczyć do organizmu błonnik, a właśnie takimi właściwościami cechuje się cukier kokosowy. Jest on źródłem błonnika, ze względu na znajdującą się w nim inulinę, która wpływa na spowolnienie wchłaniania glukozy.
Jednak to tylko cukier
Mimo, że zawiera całkiem sporo minerałów i cennych substancji, jest bardzo kaloryczny i ma wysoki indeks glikemiczny. Wpływa to na stężenie cukru we krwi. Spożywanie go w nadmiernej ilości może jedynie zafundować cukrzycę, otyłość, a nawet problemy z sercem. Na pewno różni się od cukru białego i jest zdrowszy, ale nie należy spożywać go w nieograniczonych ilościach. Tak zwany cukier stołowy jest bardziej przetworzony, a przy tym niezdrowy i nie dostarcza żadnych istotnych, zdrowych składników.
Podsumowując, jeśli lubisz słodkie potrawy i czasami zdąży Ci się przesadzić z ilością słodyczy, lepiej wybrać te w 100 procentach naturalne. Na przykład fit batony, które są naturalnie słodkie dzięki daktylom. Zamienników cukru jest naprawdę wiele, jak na przykład: miód, syrop klonowy, erytrol albo stewia. Wybór należy do Ciebie.