E-papieros – wpływ palenia elektronicznego papierosa na ciążę

E-papierosy uchodzą za zdrową alternatywę dla tradycyjnych papierosów. Jednak co kryje się w nich? Czym E-papierosy różnią się od tytoniu? Jaki wpływ mają e-papierosy na ciążę i czy można je palić w czasie ciąży.

Czym jest E-papieros?

Dla jednych odpowiednik papierosów, dla innych przyrządzenie przypominające fajkę wodną. Co ciekawe inną nazwą dla E-papierosów jest nazwa elektroniczny inhalator nikotynowy. Brzmi dziwnie? Możliwe, że tak, jednak nazwa ta ma spory sens. Tradycyjny papieros składa się z tytoniu, bibułki, a często również i filtr. W przypadku e-papierosów nie znajdziemy tutaj czystego tytoniu, a roztwór inhalacyjny stworzony z nikotyny, glikolu propylenowego, gliceryny i aromatów. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „E-papierosy forum” otrzymamy setki wyników odnoszących się do opinii na temat tych wyrobów. Jednak najczęściej słyszy się opinie, że E-papierosy mają pomóc w rzuceniu nałogu jakim jest palenie papierosów. Czy rzeczywiście e-papierosy są tak dobre?

Nikotyna

Papierosy tradycyjne jak i e-papierosy mają jedną wspólną cechę – oba zawierają nikotynę, składnik który uzależnia, a według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uchodzi ona za narkotyk pomimo, że w XVI wieku Jean Nicot, francuski dyplomata i lekarz uważał nikotynę za substancje leczniczą. To właśnie od jego nazwiska wzięła się nikotyna czy łacińska nazwa tytoniu szlachetnego – nicotiana tabacum. Nikotyna zwiększa produkcje dopaminy – neuroprzekaźnika, która wpływa na ciśnienie tętnicze krwi ale i reguluje napięcie mięśniowe a nawet wpływa na nasz humor. Jednak wpływ ten uzależnia nas od substancji jaką jest nikotyna.

Warto pamiętać, że nikotyna to neurotoksyna, czyli substancja, której nawet niewielka dawka może doprowadzić do śmierci. Nie możemy zaprzeczyć, że nikotyna może mieć pozytywny wpływ na organizm – pojawiły się badania, które potwierdzają, że nikotyna może poprawić koncentrację i pamięć, wpłyną na nasz humor i relaksuje. Jednak w przypadku zażywania nikotyny pojawia się więcej argumentów przeciw niż za.

Uważa się, że nikotyna przyczynia się do zachorowalności na raka płuc wśród społeczeństwa, pomimo braku jednoznacznych dowód potwierdzających tę tezę. Musimy jednak pamiętać, że papierosy jak i e-papierosy to nie tylko nikotyna, a szereg substancji kancerogennych, które są przyczyną licznych nowotworów organów takich jakich jak płuca, przełyk czy krtań. Problemy z układem krążenia czy organami wewnętrznymi takie jak miażdżyca czy wrzody żołądka są spowodowane przez nikotynę. Warto też wspomnieć, że wprowadzenie nikotyny do organizmu sprawia, że skóra staje się szara, sucha i szybciej się starzeje ze względu na wpływ substancji na syntezę kolagenu. Również w ciąży spożywanie papierosów czy e-papierosów nie zostaje bez znaku nie tylko dla matki, ale i dziecka.

E papierosy a zdrowie

E-papierosy uchodzą za produkty bezpieczniejsze niż standardowe papierosy jednak pomimo pozornie bezpieczniejszej formy, również e-papierosy zawierają śladowe ilości substancji, które mogą zaszkodzić zdrowiu nie tylko kobiet w ciąży. Musimy pamiętać, że e-papierosy to dość nowy produkt na rynku i badania pojawiające się na rynku w chwili obecnej mogą zostać podważone w przyszłości. Tak jak i zwykłe papierosy w ciąży, również i e-papierosy nie są polecane. Brak badań na ten temat nie oznacza, że palenie e-papierosów w czasie ciąży jest całkowicie bezpieczne. W ciąży pomyślmy o tym jak wiele substancji, które przedostają się do organizmu maluszka wpływają na jego kształtowanie się i zdrowie.

E-papierosy to bardzo świeży produkt na rynku, brak badań nie oznacza jedna, że ten substytut tradycyjnych papierosów jest zdrowy i nie zagraża dziecku.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest